Bird in Flight Prize ‘20

Фіналіст Bird in Flight Prize ‘20: Проєкт Woman Go No’gree («Жінка не згодна»)

Проєкт фотографки з Іспанії Глорії Оярзабал, що увійшов до шорт-листа премії Bird in Flight Prize ‘20.

Глорія Оярзабал, Іспанія

Імперії за своєю природою втілюють та інституціоналізують відмінності як між метрополіями/колоніями, так і між колоніальними суб’єктами. Популярна культура пройнята імперськими образами. Гендерні категорії стали однією з біологічних «нових традицій» європейського колоніалізму, закріпилися в йоруба, ігбо, а також в інших африканських культурах. А що як не у всіх суспільствах соціальні відносини будуються на основі біологічних статевих відмінностей? Канони краси, сучасність, стереотипи… Краса циркулює як товар, що має соціальну, економічну, культурну цінність. Однак ці норми часто відповідають євроцентричним цінностям, наративам білої краси, ідеалам, суворо обумовленим расою. Білизна шкіри закріплюється як норма, а «інакшість» стає фетишем, «екзотикою». Наші соціально прийняті норми краси, що ідеалізують стрункість, молодість і білий колір шкіри, узгоджуються з екзотизацією чорношкірих жінок. Звільніть фемінізм від євроцентричної раціональної риторики, в основі якої лежить універсальний підхід до побудови гендерних категорій.

Назва проєкту — це переінакшений рядок «Woman no go’gree» з пісні Lady творця жанру афробіт Фели Куті. Слова написані на суміші англійської та креольської мов і означають приблизно «жінка не буде слухати» або «жінка не згодна».

«Не показуй пальцем»

Об'єктивація, вимушений примітивізм, білошкіра рука з цікавістю показує пальцем. Погляд спрямований на Іншого. Одним із наслідків євроцентризму є расова дискримінація знань: Європа представлена ​​як джерело знання, а європейці, отже, як мислителі. Шляхетний дикун.
«Рожева дівчинка — смуги (Про екзотизацію, гіперсексуалізацію, віктимізацію та інші „-зації“)»

Інфантилізація жінок супроводжувалася колонізацією розуму: виховувався західний патріархат, заснований на величезній недовірі до самостійності жінки та її раціональності.
«Жіночий вимір»

Колонізація розуму: релігія. На ґрунті обману стає можлива колонізація через прищеплення цінностей, смаків, уподобань інших людей, нав'язування звичаїв і забобонів, релігії та фанатизму, сімейних повноважень, культури і власності, що випливають зі споживацького ставлення, яке обмежує простір у повсякденному житті.
«Колонізація розуму (Краса)»

Надруковано на фотопапері Hahnemühle, 180 грамів. Без рамки, 60 x 55 сантиметрів. Цифрова фотографія. Надруковано на папері Hahnemühle Photo Rag, 180 грамів. Рама з натурального дерева, 90 х 75 сантиметрів.

Краса циркулює як товар, що має соціальну, економічну, культурну цінність. Однак ці норми часто відповідають євроцентричним цінностям, наративам білої краси (стрункість, молодість і білий колір шкіри), ідеалам, суворо обумовленим расою. Білизна шкіри закріплюється як норма, а «інакшість» стає «екзотикою».
«Колонізація розуму (Червона рука)»

Архівне зображення, надруковане на папері Hah, 180 грамів. Без рамки, 50 x 50 сантиметрів.

Колонізація розуму формує стан вразливості, прокладаючи шлях залежності. Це майстерна практика відчуження, яка виконується в повсякденному житті в ім'я моралі, цінностей, звичаїв, але в її основі лежить обман. Ментальне підпорядкування призводить до відсутності цілей.
«Материнство/Виступ»

Три центральні концепції, що лежать в основі західного фемінізму, — «жінки», «стать», «сестринство» — можна зрозуміти тільки при уважному розгляді патріархальної нуклеарної сім'ї, з якої вони виникли. Ця форма добре знайома багатьом, але далеко не універсальна. Концепція «жінки» йоруба розглядає різні «головні пов'язки», які відповідають іпостасям матері, дружини і духовної істоти, званої іямісь.
«Жіноче об'єднання»

Ми повинні враховувати, що такі поняття, як клас, раса, вік, стать і здоров'я, є основоположними для жіночого досвіду. Еротичність, сексуальність, сестринство, материнство, шлюб, традиції, любов до дому і сімейного життя — усе це зі своїми перевагами і недоліками в кожному суспільстві має бути на одному рівні, щоб мати змогу порівнювати.

«Знігнаголовуурожевоблакитному — рожеве волосся (Про екзотизацію, гіперсексуалізацію, віктимізацію та інші „-зації“)»

Невже у всіх суспільствах соціальні відносини побудовані на біологічних статевих відмінностях? Монотеїстичні релігії, які спираються на патріархальну структуру, насаджують ідею сім'ї як осередку суспільства, де уявлення про приватну власність, спадкування, соціальний статус жінки сильно відрізнялися від споконвічних переконань традиційних вірувань.
«Рівноправність»

Роль чоловіків у побудові більш справедливого суспільства, в моделі материнства і сімейного життя, в боротьбі за рівність, підтримці або несприйнятті білого фемінізму, в боротьбі проти патріархату — ось деякі питання, широко обговорювані зараз серед африканських феміністичних рухів.
«Привілеї білої людини — дикун (Про екзотизацію, гіперсексуалізацію, віктимізацію та інші „-зації“)»

Стереотипи, прототипи, архетипи, шаблони, теми, кліше, екзотика, варварство, жертва, чуттєвість. Можливо, розуміючи історію, ми зможемо подолати соціальний і символічний поділ, заснований тільки на різниці у статевій приналежності, та опанувати набір інших факторів для формування ідентичності.
«Неоднозначність»

Феміністки вважають, що панівний феміністський рух — це ще один невидимий баласт на їх спині, оскільки він є глибоко патерналістським і виключає реалії, які не вписуються в західну модель. Ця універсальна мантра формує порядок денний, який ігнорує проблеми небілого світу і при цьому виступає від імені інших жінок планети.
Pim Pam Pum

Назву проєкту взято із суперечливої пісні Фели Кути Lady (Shakara LP, 1972), виданої через 12 років після здобуття Нігерією незалежності та через 2 роки після закінчення громадянської війни, коли рівень економіки Нігерії значно виріс за рахунок доходів від продажу нафти. Тоді тривала дискусія про те, що африканські жінки переймають західні цінності та спосіб життя.