Ресурси

Крим Фентона: Історія появи перших воєнних фотографій

Майже 170 років тому англієць Роджер Фентон вирушив на Кримську війну в фургоні, переобладнаному на фотолабораторію. Через чотири місяці привіз зйомку, завдяки якій увійшов до сотні фотографів, що змінили світ.

Зараз складно повірити, що пропаганда може принести хоч щось хороше, проте лише завдяки їй у середині XIX століття були зроблені перші воєнні фотографії. У 1850-х йшла Кримська війна, про яку в The Times писав кореспондент Вільям Рассел. У своїх репортажах він розповідав, як війська союзників страждають від поганого постачання, хвороб та холоду. Усе це наганяло смуток на британську публіку. Щоб підняти дух населення, уряд відрядив до Криму одного з перших у світі фотографів — Роджера Фентона. Його завданням було спростувати песимістичні зведення The Times і показати, що союзники чудово забезпечені й успішно борються.

Технологія

Спроби знімати Кримську війну робили й раніше, але безуспішно: одна експедиція була розбита дорогою з Балаклави, а світлини іншої просто вицвіли. Фентон продумав усе до дрібниць. Він найняв асистентів і купив фургон, який переобладнав на фотолабораторію на колесах. Перед відправкою на фронт Фентон із помічниками проїхалися сільськими дорогами Англії, щоб зрозуміти, як це — знімати в польових умовах.

Мобільна фотолабораторія першого в історії воєнного фоторепортера Роджера Фентона, 1855 рік
Кореспондент The Times Вільям Рассел

Технологія, яку застосовував Фентон, була досить складною. Він використав мокроколоїдний процес: безпосередньо перед зйомкою на спеціальні скляні пластинки наносили емульсію, а одразу після експонування необхідно було зафіксувати зображення, доки емульсія не висохла. Власне, тому процес і називався «мокрим». Витримка становила від трьох до восьми секунд — небувалий прорив для того періоду. Але сама підготовка пластин і робота з ними після зйомки займала багато часу.

У 1855 році Фентон вирушив знімати до Балаклави. З собою у нього було п’ять камер, 700 скляних пластин, хімікати та кілька зламаних ребер (внаслідок невдалого вантаження на борт військового корабля).

Сюжети

Після приїзду до Балаклави Фентон швидко зрозумів, що The Times не згущує фарби. Фотограф став свідком кривавої бійні у Севастополі, після якої впав у депресію. Він надсилав листи, в яких описував ті ж жахи, що й кореспондент Рассел. Проте страхіття, яке він побачив, залишилося за кадром. Роджер подолав пригніченість і продовжив фотографувати, справно дотримуючись пропагандистської місії: він не знімав руйнування, трупи та сцени битв — лише статичні, красиві сюжети. Фентон виходив зі своєї художньої освіти й уподобань публіки, яка була не готова до реалістичних зображень. У результаті фотографії з Кримської війни нагадують скоріше листівки чи картини, аніж репортаж із гарячої точки.

Генерал Боске віддає наказ своїм підлеглим. Під час битви під Балаклавою 25 жовтня 1854 року він прийшов на допомогу британській бригаді легкої кавалерії, яка провела самогубну атаку на позиції російської артилерії. Дії Боске дозволили кавалеристам уникнути повного знищення. Йому приписують слова «Це чудово, так не воюють!» щодо британської кавалерії у цій битві
fenton05
Козача бухта, Балаклава
fenton22
Залізничні чиновники
fenton06
Місце висадки, залізнична станція, Балаклава
fenton07
47-й полк Королівської британської армії у зимовому одязі готується рити траншеї
fenton08
Майор Голлвел
fenton09
Зуави. Елітні частини легкої піхоти французьких колоніальних військ, що відрізнялися своєю інтенсивною та швидкою стройовою підготовкою, а також незвичайним різнокольоровим обмундируванням
fenton10
Лорд Раглан, маршал Пелісьє, лорд Бургерш, ординарець й ад’ютант маршала Пелісьє. Під час огляду британських військ Омар-паша заявив Раглану: «Усім відомо, що російський імператор божевільний. І все ж я думаю, що не настільки божевільний, щоб спробувати виступити проти таких солдатів»
fenton11
Старий Генуезький замок у Балаклаві
fenton24
Тихий день мінометного дивізіону
fenton25
Могили генералів на Каткартовому пагорбі. Пагорб названо на честь генерала Каткарта, чия могила тут з’явилася першою. Він загинув неподалік 5 листопада 1854 року під час Інкерманської битви

Цінність знімків

Однак фотографії Фентона все ж таки вважають документальними: він чесно змалював побут солдатів, убогість їхнього спорядження, сумні краєвиди околиць, які ще не оговталися від боїв; є й світлини свіжих могил. Обличчя офіцерів не залишають відчуття пафосу — це звичайні втомлені та пошарпані війною люди. У цьому було фентонівське новаторство: раніше публіка бачила головнокомандувачів лише на портретах, де їх зображено досить зарозумілими.

Генерал-лейтенант сер Джордж Браун та офіцери його штабу майор Голлвел, полковник Браунрігг, ординарець, полковник Ейрі, капітан Пірсон, капітан Маркхем, капітан Понсонбі. Джордж Браун був командувачем Легкої дивізії, при Альмі командував лівим крилом, за Інкермана був поранений і поїхав одужувати на острів Мальта. У березні 1855 року він повернувся до Криму і командував експедиційним корпусом, який разом із флотом під керівництвом Лайонса 24 і 25 травня зайняв Керч та Єнікале. 18 червня він брав участь у невдалому штурмі Редана, потім повернувся до Англії та в 1860-му був призначений головнокомандувачем в Ірландії
fenton13
Генерал-лейтенант Пеннефазер
fenton14
Полковник Браунрігг та два російські хлопчики
fenton15
Його Королівська Високість принц Наполеон
fenton16
Омар-паша. Командував турецькою армією, що діяла на Дунайській лінії. Досягнув звання сардарекрему (фельдмаршала)
fenton17
Штаб-квартира головнокомандувача лорда Раглана: лорд Раглан, маршал Пелісьє та Омар-паша
fenton23
Ісмаїл-паша й турецькі офіцери
fenton18
Група офіцерів. 8-й гусарський полк Британської королівської армії
fenton19
Генрі та Ізабелла Дуберлі
fenton20
Вид на будинок коменданта, Балаклава
fenton21
4-й Королівський гвардійський полк драгунів

Фентон фотографував Кримську війну чотири місяці, результатом стало близько 360 світлин. Ця зйомка зробила Фентона всесвітньо відомим. Він потрапив до списку 100 фотографів, які змінили світ.

Фото: Library of Congress

Нове та Найкраще

8 595

1 107

902
1 363

Більше матеріалів