Зламався рускій мір об український квір: Репортаж з Параду рівності у Варшаві
25 червня у Варшаві відбувся Парад Рівності. Цього року він пройшов під гаслом «Київський та Варшавський Прайди крокують разом заради миру». Одним з ініціаторів події виступила громадська організація «КиївПрайд», яка не змогла провести ходу в Києві через заборону на мітинги під час воєнного стану.
Марш стартував у центрі міста від Палацу культури та науки і пройшов п’ять кілометрів середмістям. Організатори параду облаштували 30 музичних платформ від різних громадських об’єднань та компаній і очікували близько 120 тисяч учасників.
ГО «КиївПрайд» написала маніфест Stand with Ukraine, у якому наголосила, що українці — рівноправний народ в родині європейських народів, закликала закарбувати в пам’яті державні кордони України, допомагати українському народу й війську і рахуватися з потребами спільноти ЛГБТІ+. Також у «КиївПрайд» підкреслили, що приносити будь-яку символіку Росії під час події, включно з біло-синьо-білим прапором, неприпустимо. Серед офіційних лозунгів маршу були «І зламався рускій мір об український вільний квір!» та «Розбуди в собі людину і підтримай Україну!». Крім того, організатори закликали виходити з плакатами на підтримку захисників Азовсталі, які зараз знаходяться у російському полоні.
Менеджерка ГО «КиївПрайд» Оксана Солонська розповіла Bird in Flight, що, хоч організатори й очікували провокацій від росіян, парад пройшов мирно та безпечно. Захід супроводжувала велика кількість поліції. У колоні «КиївПрайду» йшло до трьох тисяч людей, серед яких були представники десяти українських громадських організацій, таких як «ХарківПрайд», «ОдесаПрайд», «Гей-альянс Україна» та інших.
Варто відзначити, що Польща — найбільш недружня до ЛГБТІ+ персон країна в ЄС, у 2020 році деякі місцеві громади навіть оголосили себе «зонами без ЛГБТ» — вони займали третину території держави. Правляча партія також підтримувала це рішення громад. Польща не визнає громадянських союзів і не дозволяє одностатевих шлюбів, а також не затверджувала багатьох законів, що прийняті в інших країнах ЄС на захист прав ЛГБТІ+ спільноти (наприклад, щодо запобігання мові ненависті та дискримінації в наданні послуг).
Незважаючи на це, прайд проходить у Варшаві з 2001 року, у 2019-му на марш зібралося більш ніж 50 тисяч людей. ЛГБТІ+ персони в Польщі можуть служити в армії, бути донорами крові та легально змінювати стать.
Фото: Кароліна Яцковська