Натхнення

Мистецтво потворного: Садан і його створіння

Український художник Садан уже багато років вигадує та малює різноманітних монстрів і мутантів. Але нещодавно він створив істоту, яка живе не лише у його уяві, — свинособаку, що уособлює російського солдата-мародера. Садан розповів Bird in Flight, як реальність виявилася набагато страшнішою, ніж його найгірші уявлення про неї.

Монстри, яких уже більше ніж десятиліття створює Садан, за своєю естетикою нагадують Чужого та інші роботи швейцарського художника Ганса Рюді Ґіґера. Усі ці істоти населяють вигаданий світ Саданія — щось середнє між зоопарком та заповідником. Сам автор свою творчість називає мистецтвом потворного, вважаючи її занадто маргінальною для локальної аудиторії. Принаймні, так було раніше, але зараз його створіння стали зрозумілими й актуальними і в Україні.

Василь Паляниця (Садан)

Український художник, скульптор. Народився у 1985-му на Хмельниччині. Закінчив Львівську національну академію мистецтв за спеціальністю «реставрація творів мистецтва». Останніми роками займається 3D-моделюванням в ігровій та кіноіндустрії. Живе і працює у Львові.

— Зараз мені складно займатися творчістю, тому що думки з самого ранку й до пізньої ночі зайняті війною. Перше, що я роблю після пробудження, — читаю новинні телеграм-канали. Ці новини та думки про війну особливо паралізували в перші тижні. Я навіть від кількох проєктів відмовився, бо був не в змозі щось творити.

Найбільш критичний момент стався, коли з’явилися всі ті жахливі подробиці звірств на Київщині. Напевне, тоді я вперше заплакав. Але разом із тим після прийшло розуміння, що попри все треба продовжувати працювати й допомагати нашій армії та державі, наскільки це можливо. Не можна дозволити цим дикунам перемогти.

Деякі довоєнні роботи Садана (2020—2021)

Новини та думки про війну паралізували. Я від кількох проєктів відмовився, бо був не в змозі щось творити.

«Навіть Великі Древні підтримують Україну. А ти?» (2022)
«Вагітна у Маріуполі» (2022)

Те, що я створюю, — це все рендери 3D-моделей, тобто фактично цифрові скульптури. На одну зазвичай витрачаю кілька днів, але робота може затягнутися й на кілька тижнів.

Моя робота «Друга армія в світі» — образ російського солдата. Він розійшовся мережею, бо в ньому зібрано все, що ми зараз бачимо в новинах про їхню армію. Не те, як намагалися і намагаються її показати кремлівські пропагандисти, а те, якою вона є насправді. Це не армія офіцерів з честю та гордістю — це армія тупих голодранців, які пишаються тортурами, зґвалтуваннями, мародерством. Голодранців, які крадуть жіночу білизну, дитячі іграшки й унітази.

«Нація Z» — це про безвольний і безхребетний, мовчазний російський народ. Зараз, дивлячись на те, яка підтримка у Путіна в Росії, на дикунство їхніх солдат, я зробив би корекцію образу типового росіянина. Тепер я би скорше зображував їх агресивними, злими неандертальцями.

Образ російського солдата розійшовся мережею, бо в ньому зібрано все, що ми зараз бачимо в новинах про їхню армію.

«Друга армія в світі» (2022)
«Друга армія в світі»
«Друга армія в світі» (2022)
«Нація Z» (2022)

Мені здається, що ще в період Майдану були натяки на ескалацію з боку Росії. А потім швидка окупація Криму дуже добре проілюструвала наміри нашого сусіда. Тому вже у 2014-му для мене було зрозуміло, що велика війна станеться точно. Хоча зараз очевидно, що війна між Росією та Україною була неминучою в усіх можливих сценаріях ще відтоді, як Україна отримала незалежність. Ба більше, ця екзистенційна війна в тій чи іншій формі триває з самого моменту появи Московії. Бо вона не була здатна і зараз не здатна прийняти той факт, що ми, українці, є.

Після війни я, скоріш за все, перепрофілююся і буду створювати світлі й теплі образи. Реальність виявилася набагато страшнішою, ніж найгірше, що тільки можна було собі уявити.

Після війни я, скоріш за все, перепрофілююся і буду створювати світлі й теплі образи.

Зараз у мене є певна аудиторія у США, кілька разів я відправляв роботи туди на виставки. З локальним мистецьким середовищем поки не склалося. Крім інтернету практично ніде не виставляюся, бо не бачу в тому потреби.

«Святий Джавелін» (2022)
«Пу» (2019)
«Ті, хто показують окупантам правильний шлях до пекла» (2022)

Нове та Найкраще

741

637

641
997

Більше матеріалів