Натхнення

Мистецтво красти: Московська Zієнале Валентина Бо

Новий проєкт одного із найпомітніших українських фотографів Валентина Бо — про культурне привласнення. Його серія Московська Zієнале доводить до абсурду брехню російських пропагандистів та звичку «красти» митців. У Zієнале Джефф Кунс стає Єфімом Кустом, а Дем’єн Герст — Даніїлом Крестом. Бо розповів Bird in Flight, що ще потрібно знати про цю серію.

Московська Zієнале Сучасного Мистецтва — це мок’юментарний проєкт українського фотографа Валентина Бо про сучасну Росію. Серія оголює павутину брехні, якою російська пропаганда спотворює і фальсифікує реальність. Справжню ж Московську бієнале сучасного мистецтва минулого року скасували за три дні до відкриття.

Над попереднім великим проєктом «Ваш наступний крок — зробити Трансмісію» про секту, що очікує на інопланетян, Бо працював два з половиною роки. Завдяки цій серії він узяв участь у навчальній програмі Foam і переміг у декількох міжнародних фотоконкурсах, у тому числі й Bird in Flight Prize.

Цього разу Бо використав штучний інтелект, щоб занурити глядачів у світ, де важко відрізнити правду від вигадки. В основі роботи — апропріація імен всесвітньо відомих художників. Така зухвалість підкреслює історичну схильність Росії до культурних крадіжок і маніпуляцій. Ось що про свій проєкт розповідає автор.

Валентин Бо Светлана Левченко
Валентин Бо

Фотограф, переможець премії Bird in Flight Prize ‘18, член журі Bird in Flight Prize ‘21. Народився в Луцьку. Знімав для Vice і Vogue. Виставлявся в Європі. Знімок із серії «Ваш наступний крок — зробити Трансмісію» був куплений Амстердамським музеєм фотографії.

— Росія завжди займалася знекровленням культурної спадщини інших народів. Це країна, що постійно воює. Її сутність — знищення найкращих, геноцид, грабіж, депортація, концентраційні табори, катування, брехня та привласнення культурного надбання. Тепер уся планета спостерігає цивілізаційну катастрофу.

Я і моя аудиторія по всьому світу — це люди, дотичні до мистецтва. Тож хотілося розповісти про сутність Росії через мистецтво. А оскільки мок’юментарі вже знайомий мені жанр, я обрав його. Ідеї для проєкту щодня генерує російська мегаломанія, мені навіть не потрібно нічого вигадувати.

З огляду на грабіжницьку сутність Росії немає нічого дивного, коли американський художник Джефф Кунс стає росіянином Єфімом Кустом, британець Дем’єн Герст — Даніїлом Крестом, американський фотограф Алек Сот — Алєксом Сотовим. А уявний художник Дмітрій Ведмедєв героїзує мародерів. До речі, справжня робота 99 cent Андреаса Гурскі (пародією на якого є Андрєй Гурцкой у Zієнале) експонувалася в культурному фонді «Єкатерина» у рамках московської фотобієнале 2008 року.

Андрєй Гурцкой
Андрєй Гурцкой
Андрєй Гурцкой
Андрєй Гурцкой
Андрєй Гурцкой
Андрєй Гурцкой
Даніїл Крест
Даніїл Крест
Даніїл Крест
Даніїл Крест
Даніїл Крест
Даніїл Крест
Даніїл Крест
Даніїл Крест

Уся візуальна частина проєкту, окрім логотипа, згенерована за допомогою штучного інтелекту з незначними маніпуляціями у фоторедакторі. Голос ведучої, котра анонсує Zієнале російською та англійською мовами, натренований на голосі відомої пропагандистки. Пресреліз заходу складається із відредагованих фрагментів публікацій про справжню московську бієнале. Також я створив окремий сайт, що буде доповнюватися роботами «учасників» Zієнале.

Візуальна частина проєкту, окрім логотипа, згенерована за допомогою штучного інтелекту з незначними маніпуляціями у фоторедакторі

Валентин Дашкін
Валентин Дашкін
Валентин Дашкін
Валентин Дашкін
Валентин Дашкін
Валентин Дашкін
Валентин Дашкін
Валентин Дашкін

Мене як автора на сторінці Zієнале немає, але я не приховую, що це мій новий проєкт. Він ще тільки на початковій стадії, проте я вже анонсував деяких представлених художників. Їхній перелік доповнюватиметься. Найближчим часом проєкт буде токенізовано, а кожна робота — виставлена на продаж як NFT. Частина виручених коштів піде на допомогу ЗСУ.

Сподіваюся, нічого несподіваного про Росію глядачі для себе вже не відкриють: очевидно, що ми маємо справу з агресивним і брехливим садистом у православній рясі.

Нічого несподіваного про Росію глядачі для себе вже не відкриють: очевидно, що ми маємо справу з агресивним і брехливим садистом у православній рясі

Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Дмітрій Ведмедєв
Єфім Куст
Єфім Куст
Єфім Куст
Єфім Куст
Єфім Куст
Єфім Куст
Єфім Куст
Єфім Куст
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов
Алєкс Сотов

Нове та Найкраще

659

583

608
940

Більше матеріалів