Вдохновение

Креатор Денис Чернявський — про те, як і навіщо встановив моноліт на полтавському звалищі

Цього тижня загадкові моноліти, що з'являються по всьому світу, дісталися і до України. Уже ніхто не сумнівається, що все це — справа рук людини, але автори об'єктів найчастіше залишаються невідомими. Bird in Flight поговорив з творцем одного з них.

Наприкінці листопада світові видання заговорили про загадкові обеліски, які з’являлися в несподіваних місцях і так само раптово зникали. Перший об’єкт, схожий на інопланетні моноліти з фільму Стенлі Кубрика «Космічна одіссея 2001 року», виник у пустелі штату Юта. Пізніше подібні конструкції знаходили в Румунії, Каліфорнії, Нідерландах і Великій Британії. Американські художники з групи The Most Famous Artists назвали себе авторами ідеї. У це можна повірити: колись вони вже змінили напис Holywood на лос-анджелеських пагорбах на Hollyweed (weed — «марихуана»).

Вранці 10 грудня два таких моноліти знайшли і в Україні — на Замковій горі в Києві та на сміттєзвалищі в Полтаві. І якщо київський моноліт виявився рекламою нового поштово-логістичного оператора «АЛЛО Express», то полтавський — справа рук креатора Дениса Чернявського. За тиждень він отримав дозвіл на створення копії від авторів проєкту, виготовив об’єкт і провів одноденну акцію на звалищі. Денис розповів Bird in Flight, у скільки йому обійшовся металевий моноліт, чому він встановлений на горі сміття і навіщо взагалі потрібно брати участь у таких проєктах.

Денис Чернявський

Креатор, колишній креативний стратег у Fedoriv Agency.

— Коли з’явилися новини про моноліт з Юти, я не спав усю ніч. Чекав на розв’язку, читав тред на Reddit: у ньому члени форуму збиралися пройти пішки 30 кілометрів до загадкового об’єкту в пустелі. Я оновлював сторінку, чекав, коли вони дістануться, але розв’язки так і не відбулося. Схоже, це був фейк, і ніхто не йшов до моноліту. Справжня розв’язка настала через півтора тижні, коли група художників The Most Famous Artist назвала себе творцями моноліту. Вони дозволили мені зробити копію. Хоча неможливо напевно з’ясувати, чи дійсно вони створили моноліт, у них є великий послужний список, який дозволяє вірити, що це так.

Моноліт на полтавському звалищі в інстаграмі The Most Famous Artist

Коли моноліт знайшли в Румунії, я вирішив приєднатися до челенджу — бо хто, якщо не я. Разом з креативщиками з мого рідного міста, Полтави, я розвиваю туристичний бренд міста, і ця історія виявилася дуже доречною.

Я швидко знайшов людей у Полтаві, які пообіцяли зробити моноліт навіть краще, ніж у США. Так і вийшло: у американського три стики, а у нашого — тільки один. У всьому світі шукають красиві місця для встановлення загадкових «інопланетних об’єктів», а я вирішив, що якщо вже витрачати час, сили і гроші, потрібно і місце обрати особливе — актуальне для країни і міста. Не хотілося робити з цього соціальну акцію. Але гори сміття ростуть — це факт, нехай він буде в головах у людей.

У Полтаві моноліт навіть краще, ніж у США: у американського три стики, а у нашого — тільки один.

На виготовлення пішов тиждень. Брусок із нержавіючої сталі обійшовся мені в 15 тисяч гривень. Він вийшов дуже важким через металевий каркас усередині і ДВП для жорсткості. Є приблизні розрахунки розмірів оригіналу — 3 метри на 58 сантиметрів, але наш моноліт вийшов трохи меншим.

Дізнавшись про рекламну кампанію «АЛЛО», наша команда (я, дружина, її родичі, наші друзі) дуже засмутилася. Ми повернулися зі звалища, сіли снідати, зайшли в інтернет і побачили сірий моноліт із гіпсокартону. Ми спізнилися всього на три години: на той час усі вже писали про нього. Але я згадав, що робив це не для того, щоб про нього повідомляли сайти новин.

Такі проєкти дарують відчуття, що Україна не на периферії. Не хочеться, щоб усе драматичне, що відбувається у світі, стосувалося нашої країни, а веселе — ні. Ця акція весела, хоч і абсолютно безглузда.

деревно-волокниста плита

Нове та Найкраще

765

653

652
1 030

Більше матеріалів