Партнерський матеріал

Моя бабуся зняла свій перший фотопроєкт у 82 роки

До того як зняти цей фотопроєкт, бабуся фотографа Валентина Бо навіть не вміла користуватися камерою на смартфоні. Як і багато людей поважного віку, вона також не особливо розбиралася у численних месенджерах та онлайні в принципі. Оскільки в останній рік Іоанна Олександрівна рідко виходила з дому через пандемію, в результаті у неї не було змоги постійно ділитися своїми думками з рідними. Але завдяки коротким відеоурокам на порталі «Смартфон для батьків» від Київстар Іоанна Олександрівна навчилася користуватися інтернетом на телефоні, а також фотографувати. А онук допоміг їй придумати та зняти на смартфон перший в її житті фотопроєкт — він про те, що оточує її щодня.

— Бабуся була бібліотекаркою, зараз вона на пенсії, живе з моєю тіткою. Останній рік простір існування бабусі обмежений однією кімнатою, балконом, туалетом і кухнею. Тому я запропонував їй знімати все, що оточує її день у день: предмети, види з вікна, побут.

Це завдання з обмеженим простором нагадало мені моє перше тоді ще онлайн-знайомство з Мішею Педаном. Десь у 2008-му він з’явився на сайті для фотографів Photosite і заявив, що в Україні не вміють знімати. Ніхто тоді ще не розумів, що це за зухвалий тип, але він запропонував фотографам узяти участь у конкурсі «Радіус 20м» — протягом тижня знімати що завгодно в цьому радіусі. Переміг тоді Юра Салабай.

Бабуся почала освоювати свій обмежений радіус з фотографії стелі та частини стіни — це перше, що вона бачить, коли прокидається. Після перших проб я порадив їй міняти кут камери. Пояснив, що перш ніж вона зробить знімок, потрібно замислитися над ракурсом і зробити цю фотографію з незвичної для неї точки, тобто не так, як спочатку підказав мозок. Коли вона акцентувалася на чомусь конкретному, я просив її підходити ближче, відсікати зайве, наділяти об’єкт великим впливом у кадрі. Так вона почала заповнювати кадр пропорційними об’ємами.

Узимку, коли я підкинув їй ковід і у неї був жар, на підвіконні бабуся бачила кролика, а в передпокої — родичів. Можливо, вона розповіла не про всі свої видіння, але з цим контекстом навіть банальні образи набувають сенсу.

Фотограф, куратор, представник Харківської школи фотографії, засновник та координатор Української фотографічної альтернативи (UPHA). Викладає у стокгольмській фотошколі Kulturama.

Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Валентин Бо
Важко уявити сучасне життя без смартфонів та інтернету, але для багатьох людей поважного віку це все ще надскладні та малозрозумілі речі. Підтримайте своїх рідних та поясніть, як користуватися сучасними гаджетами. А допомогти у цьому зможе онлайн-школа «Смартфон для батьків» з простими відеоуроками, які значно полегшать життя бабусь та дідусів. Короткі ролики вчать користуватися мобільним інтернетом, купувати товари та оплачувати послуги онлайн, спілкуватися в месенджерах та записуватися до лікаря онлайн. Є й окремий блок із правилами безпеки в інтернеті.

Нове та Найкраще

466

485

524
800

Більше матеріалів