Світ

Краще платити чоловікам, ніж зустрічатися з ними: Як «кафе дворецьких» допомагають жінкам в Азії боротися за рівноправність

У Китаї стають популярними «кафе дворецьких» — заклади, в яких жінкам пропонують компенсувати нестачу чоловічої уваги, поговоривши з привабливими молодими офіціантами. Платити за такі послуги готові навіть ті, у кого є постійний партнер. Bird in Flight розповідає про сервіс, що допомагає справлятися з самотністю мешканкам найбільших міст Азії.

Відчуй себе аристократом

У 2001 році в токійському районі Акіхабара відкрилося перше так зване мейд-кафе Cure Maid Café, де офіціантки обслуговували чоловіків у костюмах японських покоївок, звертаючись до клієнтів як до аристократів. Сервіс прижився, і зараз у країні діє понад дві сотні подібних закладів.

Мейд-кафе незабаром з’явилися і в Південній Кореї, на Тайвані, в Таїланді, Австралії, Угорщині, Чехії, Франції, Нідерландах, Мексиці, Канаді та США. Співробітниці цих косплей-ресторанів грають із гостями в комп’ютерні ігри, вислуховують клієнтів, підносять напої та традиційні страви, співають і танцюють, дотримуючись правил рольової гри, згідно з якою клієнт є їхнім «господарем». Офіціанток заборонено торкатися, не можна запитувати у них особисті дані, а також фотографувати — багато хто з них приховує роботу від родини і знайомих.

Перше батлер-кафе, або «кафе дворецьких», Swallowtail відкрилося у 2005 році в Токіо як альтернативний сервіс для жінок. Офіціанти в таких закладах втілюють образ дворецьких з японської манги: носять накрохмалену білу сорочку, рукавички і чорний фрак, відмінно розбираються в сортах чаю і звертаються до дівчат як до принцес.

Батлер-кафе позиціонують як місця, де жінки можуть відволіктися від повсякденних проблем, відчути себе значущими і винятковими, за що багато японок готові платити. Мешканки країни позитивно відгукувалися про появу подібного сервісу, відзначаючи, що він допомагає їм відстоювати рівноправність, у тому числі у сфері обслуговування. Професорка соціології Кінко Іто впевнена, що спілкування з чоловіками зверхньо, ​​як зі слугами, дозволяє жінкам, які щодня стикаються в офісі з начальником і колегами-чоловіками, зняти стрес.

Спілкування з чоловіками зверхньо, ​​як зі слугами, дозволяє жінкам зняти стрес.

Краще, ніж шлюб

У 2021 році сервіс швидко почав поширюватися у великих містах Китаю. Останніми місяцями пости про батлер-кафе наповнили китайську соціальну мережу Xiaohongshu, схожу за функціоналом із Instagram, а на локальному сайті з базою закладів Dianping можна знайти десятки точок, що пропонують послуги «дворецького». Популярність таких кафе пояснюють тим, що мешканки країни вважають суспільство занадто патріархальним. Дослідження показують, що китайські жінки менш щасливі у шлюбі, ніж їхні чоловіки, у всіх вікових групах.

Меро, засновниця одного з батлер-кафе «Земля обітована», підкреслює в інтерв’ю виданню Sixth Tone, що головна місія такого бізнесу — дати жінкам відчуття контролю. У її закладі клієнтки можуть самі вирішити, який чоловік буде їх обслуговувати, і підібрати для нього костюм — наприклад, традиційний фрак або шкільну форму, — а також спланувати своє дозвілля. Крім того, діє послуга «Хлопець на день»: дворецький супроводжуватиме клієнтку в походах по магазинах або інших справах.

Співробітники «Землі обітованої» повинні відповідати певним критеріям: мати зріст не менше 1,85 метра, доглядати за своєю шкірою і волоссям, наносити спеціальний легкий макіяж. У закладі діє жорстка ієрархія, і дворецьким украй важливо стежити за своєю привабливістю.

У закладі клієнтки можуть самі вирішити, який чоловік буде їх обслуговувати, і підібрати для нього костюм — наприклад, традиційний фрак або шкільну форму.

Засновниця батлер-кафе уточнює, що основна частина її клієнток — жінки з університетською освітою, які в середньому витрачають по 600 юанів (близько $93) за візит. Деякі роблять внесок у розмірі 25 тисяч юанів (близько $3 870), щоб отримати VIP-членство, доступ до закритих вечірок та інших бонусів.

24-річна студентка Ван Чіен вважає, що дворецькі дають жінкам можливість відчути себе по-справжньому залученими до цікавої бесіди або гри, а 40-річна Чжен, яка пережила розлучення, впевнена, що вони допомагають підняти самооцінку і впоратися із самотністю. «Дворецькі поважають мене і піклуються про мої почуття. Навіть якщо у вас є хлопець, він ніколи не зможе бути таким милим, правда?» — каже вона.

«Дворецькі поважають мене і піклуються про мої почуття. Навіть якщо у вас є хлопець, він ніколи не зможе бути таким милим, правда?»

Чжен підкреслює, що влада в більшості китайських сімей перебуває в руках чоловіків, але багато жінок втомилися від цього і вважають за краще платити за супутників, а не зустрічатися з ними. Таким чином мешканки Китаю намагаються вийти з ролі підлеглих і самостійно регулювати стосунки, навіть якщо йдеться про погодинний платний сервіс. «Якби гендерні відносини в нашому суспільстві були дійсно дружніми і базувалися на повазі, я гадаю, що цієї індустрії не існувало б», — погоджується з нею інша постійна клієнтка «Землі обітованої» Ван Чіен.

Читайте також: «Друг на годину: Як працює оренда співрозмовників»


Фото: Stereometric / Flickr

Нове та Найкраще

644

575

600
917

Більше матеріалів