Французький Трамп: Хто такий Ерік Земмур і як він збирається очистити країну від іммігрантів
Шлях у політику
Ерік Земмур народився 1958-го в передмісті Парижа. Батьки політика — берберські євреї, які переїхали до Франції під час війни Алжиру за незалежність, що тривала з 1954 до 1962 року. Батько працював фельдшером, мати була домогосподаркою.
Ерік двічі намагався вступити до Національної школи адміністрації (ENA) — навчального закладу, який закінчили багато французьких політиків, у тому числі чинний президент Еммануель Макрон, — але у Земмура не вийшло. Тоді він подав документи до Інституту політехнічних досліджень і став журналістом.
З середини 1990-х Земмур написав десятки політичних й історичних нарисів. Він працював у газетах Le Quotidien de Paris та Le Figaro, вів персональну програму на радіостанції RTL, десять років був ведучим ток-шоу на каналі Paris Première, а також з 2019-го до 2021-го щодня з’являвся на каналі правого спрямування CNews — його порівнюють з американським Fox News. За час роботи в медіа Земмур набув репутації провокаційного журналіста, який любить полеміку, не соромиться гучних заяв про іслам та імміграцію, права жінок і представників ЛГБТ, не визнає політкоректності й не боїться публічних скандалів.
У Земмура репутація журналіста, який любить полеміку, не соромиться гучних заяв про іслам та імміграцію, права жінок і представників ЛГБТ.
Так, у шоу на каналі CNews, яке дивилися сотні тисяч глядачів, він назвав дітей мігрантів «грабіжниками», «вбивцями» і «ґвалтівниками», що було сприйнято як акт розпалювання ненависті. Загалом Земмура звинувачували у подібних порушеннях шістнадцять разів. Його двічі визнавали винним та штрафували, однак у більшості випадків журналістові вдавалося відстояти своє право на свободу слова. Навіть ті, хто не поділяє поглядів Земмура, відзначають його ораторський талант і вміння захищати свої ідеї перед аудиторією.
Земмур написав біографії французьких правих політиків Едуара Балладюра та Жака Ширака, 2006-го випустив книгу «Перша стать», в якій розкритикував фемінізацію суспільства і закликав повернутися до позаісторичного, універсального сприйняття гендерних ролей. У 2014 році він представив книгу «Французьке самогубство», яка стала бестселером і була продана накладом понад 500 тисяч примірників. У ній автор стверджує, що занепад французької держави почався у 1970-х, а причиною цього є відмова від традиційних цінностей, фемінізм, імміграція та
У 2021-му вийшла нова робота Земмура «Франція ще не сказала останнього слова», в якій він різко виступає проти ісламу і представляє його в якості основної загрози французькій культурі та майбутньому нації. Як пише The Guardian, у книзі Земмур попереджає про можливу «війну рас» і наголошує, що білі гетеросексуальні чоловіки перебувають під тиском етнічних меншин і так званого «гей-лобі».
З середини 1980-х Ерік Земмур готував ґрунт для політичного старту й відкрито висловлював ультраправі ідеї в публікаціях, радіоефірах і телешоу. 30 листопада 2021 року він оголосив, що балотуватиметься на пост президента Франції, — через це журналістові довелося залишити роботу на телебаченні. Земмур пояснив, що приєднався до перегонів, щоб у майбутньому француженкам не довелося носити хіджаб, а французам — підкорятися іноземцям.
У дев’ятихвилинному ролику він сидить за столом і читає промову в ретромікрофон — сцена нагадує звернення Шарля де Голля до французів 1940 року, коли той закликав продовжувати опір нацистській Німеччині. Земмур наголосив, що Франція «Жанни д’Арк та Людовіка XIV» зникає, а імміграція посилює всі проблеми держави. Кадри Версальського палацу та уривки з фільмів про Наполеона у ролику чергуються з фотографіями темношкірих людей у метро, кадрами зруйнованих церков і вуличних бійок — так Земмур протиставляє велику країну минулого «деградації» сучасності.
концепція, яка передбачає створення суспільства з рівними соціальними та громадянськими правами для всіх
Обіцянки та скандали
Ерік Земмур наполягає на тому, що мусульмани «колонізують» країну, а іслам є релігією, несумісною з французькими цінностями. Усіх іммігрантів, які не асимілюються, політик хоче відправити назад до рідних країн. Крім того, він планує заборонити французам називати дітей іноземними іменами, такими як Мухаммед. Імміграцію Земмур пов’язує не лише з втратою культурних цінностей: у мусульманських чоловіках він бачить загрозу для французьких жінок, а також потенційне джерело тероризму.
Політик планує заборонити французам називати дітей іноземними іменами, такими як Мухаммед.
У разі обрання Земмур обіцяє відмінити у навчальних закладах
У квітні 2021 року політика також звинуватили у харасменті: повідомляють, що Земмур насильно поцілував жінку-радника, проте своєї провини він не визнає.
Французькі ЗМІ лівого спрямування Ерік Земмур називає «пропагандистською машиною, яка ненавидить країну», а їхніх авторів — тими, хто плює на французьку історію та культуру і бажає зникнення нації. Він підтримує теорію змови «великої заміни», за якою біле населення Європи навмисно замінюють неєвропейськими народами.
Саме через скандальні висловлювання та різку манеру спілкування з аудиторією француза часто порівнюють із Дональдом Трампом. Але на відміну від колишнього президента США Земмура не підтримує жодна велика партія — натомість він створив власну, «Реконкіста». Назва відсилає до історичного періоду Реконкісти, коли християни вигнали мусульманських правителів з Піренейського півострова.
Сам Земмур вважає, що у нього більше спільного з британським прем’єр-міністром Борисом Джонсоном, проте відзначає талант Трампа об’єднувати робітничий клас і патріотично налаштованих представників буржуазії. «Це те, про що я мріяв двадцять років», — зізнається Земмур.
Тепер, коли політик приковує більше уваги, у його книгах були помічені не лише скандальні заяви, а й історичні неточності: автор намагався виправдати чи применшити злочини Франції, скоєні в минулому стосовно інших націй, у тому числі покращити її імідж у Другій світовій війні та війні за незалежність Алжиру. Зокрема, Земмур хотів виправдати колабораціоністський режим маршала Філіппа Петена, котрий співпрацював із нацистською Німеччиною. Політик заявив, що для депортації до таборів видавали лише тих євреїв, які не мали французького громадянства, — інші ж перебували під захистом держави. Твердження Земмура не відповідає дійсності та, як пише New York Times, було розкритиковане лідерами французької єврейської громади.
ABCD de l’égalité («Абетка рівності») — експериментальна програма у деяких французьких школах, яка була запроваджена у 2013 році. Її метою є боротьба із гендерними стереотипами в освіті.
Передвиборчі перегони
30 листопада Ерік Земмур оголосив, що братиме участь у виборах президента Франції, які відбудуться у 2022 році. А вже через тиждень влаштував перший передвиборчий мітинг у Безьє, який відвідали понад 10 тисяч прихильників «Реконкісти». У залі також були присутні члени організації SOS Racisme — під час виступу Земмура вони стали на стільці, щоб привернути увагу присутніх до футболок із гаслом «Ні расизму». У відповідь активістів почали бити, і службі безпеки довелося вивести їх.
При цьому, за повідомленням Financial Times, сам політик наголошує: «Я не расист, і ви також. Ми захищаємо нашу країну, нашу батьківщину, нашу спадщину і хочемо передати нашим дітям Францію такою, якою ми її завжди знали». Водночас близько 8 тисяч людей вийшли на вулиці Парижа, щоб опротестувати висування Земмура на посаду президента, звинувачуючи політика у ксенофобії, гомофобії та мізогінії.
Близько 8 тисяч людей вийшли на вулиці Парижа, щоб опротестувати висування Земмура на посаду президента.
Ідея боротьби з імміграцією об’єднує Земмура з іншими правими кандидатами, проте вони не поспішають висловлювати йому свою підтримку. Як повідомляє Euronews, лідерка партії «Національний фронт» Марін Ле Пен заявила, що він вміє лише розпалювати полеміку та розділяє націю, а не об’єднує її, як справжній лідер.
Відповідно до проведеного у країні опитування, результати якого були опубліковані в жовтні, Земмур має шанс несуттєво випередити Марін Ле Пен і вийти у другий тур виборів із нинішнім президентом Еммануелем Макроном, проте перемогти останнього йому б не вдалося. Разом із тим наприкінці вересня 59% французів визнали Земмура політиком, який викликає найбільше неприйняття серед усіх кандидатів. Чи змінить він хід перегонів і чи зможе скласти конкуренцію досвідченішим діячам, стане відомо у квітні 2022 року.
Фото: Laurent Ferriere / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP