Світ

«Стіна ганьби»: Як сайт Photo Stealers допомагає фотографам боротися з плагіатом

Минулого тижня жителя Нової Зеландії Бена Шихана, який спеціалізується на зйомці тварин, звинуватили в підробці фото. Колеги помітили, що він неодноразово використовував пейзажні знімки інших авторів, змінював тональність і композицію та доповнював кадри зображеннями собак, видаючи роботи за власні. Розповідаємо, як таким випадкам вдається надати розголосу.

Платформа про плагіаторів

Фотографів, які викрили Бена і намагалися розповісти про проблему в соціальних мережах, він блокував, однак ті змогли викрити його завдяки спеціальній платформі. На Photo Stealers, яку ще називають «стіна ганьби», представники індустрії повідомляють про випадки плагіату, незаконного використання знімків, копіювання та інші порушення. Почалося все з того, що у 2009 році американська весільна фотографка Корі Енн, яка сама не раз стикалася з крадіжками робіт, створила на Tumblr аматорський блог, а пізніше у проєкту з’явився свій сайт. Про мету ініціативи жінка написала на сторінці Patreon, де кожен охочий може фінансово підтримати Photo Stealers.

«Багато інших методів боротьби не допомагають зупинити таких фотографів. Прохання про видалення зображень часто залишаються без відповіді. Звернення до правової системи може бути дорогим і неефективним. Однак розголос допомагає позбавити таких авторів клієнтів і знижує ймовірність того, що вони знову будуть інвестувати у професійну фотографію», — підкреслює ініціаторка Photo Stealers.

Прохання про видалення зображень часто залишаються без відповіді. Розголос допомагає позбавити таких авторів клієнтів.

Корі Енн уточнила, що не хоче заробляти на рекламі, а пожертви, які надходять завдяки Patreon, дають змогу розвивати платформу. Вони сприяють розширенню спільноти, що бореться з плагіаторами, і дозволяють забезпечити юридичну допомогу постраждалим фотографам.

Викриття Бена Шихана

У Photo Stealers зазначають, що випадок із Беном Шиханом схожий на ситуацію 2019 року з австралійською фотографкою Лізою Саад. Тоді з’ясувалося, що жінка тривалий час використовувала чужі знімки без згадки авторства, виграла більше двохсот нагород і стала амбасадоркою брендів Ilford, Manfrotto, Epson і Tamron. Як і Саад, Шихан відправляв відредаговані фото на конкурси, отримав кілька нагород GuruShots і став фіналістом Dog Photography Awards, однак пізніше його заявка була анульована саме через публікацію на Photo Stealers.

В основі знімка, відзначеного журі Dog Photography Awards, — фотографія новозеландського водоспаду, яку Шихан придбав на стоці Getty Images. Коли чоловіка запитали про те, як йому вдалося зробити кадр із собакою при тому, що тварин не пускають на територію більшості національних парків, він сказав, що отримав спеціальний дозвіл, заплативши за нього велику суму.

Фотограф також заперечував використання знімків інших авторів. Однак після публікації на Photo Stealers Шихан видалив усі відредаговані зображення зі своїх сторінок і дав коментар Peta Pixel. Чоловік визнав, що видавав чужі роботи за власні, але попередньо купив їх. «Мені шкода, я вивчив цей життєвий урок. Однак я не крав зображення, а заплатив за кожен знімок і отримав дозвіл на використання, в тому числі для композитінгу», — заявив Шихан. Він упевнений, що учасники спільноти Photo Stealers намагаються зруйнувати його бізнес. Фотограф вважає їх реакцію надмірною, адже він, хоч і вводив підписників в оману, формально закон не порушив.

об’єднання двох і більше зображень

Історія Бена Шихана не поодинокий випадок. Зараз на платформі доступні десятки публікацій про порушників із травня 2012 року дотепер. На сайті публікують коротку інформацію про фотографів, посилання на їхні сторінки в соціальних мережах, а також скриншоти, які доводять випадки плагіату. Будь-хто може розмістити на ресурсі скаргу, підкріпивши її зображеннями, — якщо пост проходить модерацію, він з’являється на сторінці Photo Stealers. У майбутньому Корі Енн також має намір створити подкаст про випадки порушення авторського права, що відбулися за останні десять років.

Нове та Найкраще

8 872

1 204

974
1 463

Більше матеріалів