Світ

За власним бажанням: Чого позбувалися монархи, відмовляючись від титулів

Щоб вийти заміж за простого юриста, японська принцеса Мако відмовилася від титулу та виплати у мільйон доларів. Рік тому на подібний крок наважилися британський принц Гаррі та Меган Маркл заради здобуття незалежності. Здається, що сучасна монархія для молодих спадкоємців лише тягар. Розповідаємо, що втратили принци та принцеси, які залишили королівську родину через кохання, а що отримали натомість.

Здається, вийти заміж за принца чи одружитися з принцесою — все одно що зірвати джекпот. Але є шлюби, в яких титули та привілеї не передаються чоловікові чи дружині. Їх називають морганатичними, або шлюбами лівої руки (на весільній церемонії наречена-простолюдинка традиційно стояла ліворуч від нареченого).

Іноді той, хто належить до королівської родини й укладає шлюб, сам відмовляється від титулу, щоб кохану людину не торкнулися проблеми. А вони неминуче виникають: наприклад, Грейс Келлі була змушена завершити кар’єру актриси, а японська принцеса Масако зіткнулася з сильним тиском у сім’ї та суспільстві через те, що не могла народити сина.

Розповідаємо про п’ятьох монарших осіб, які залишили королівську родину, щоб жити за своїми правилами.

Принцеса Мако

Від чого відмовилася: від $1,3 мільйона й титулу

Японська принцеса Мако, онука імператора Акіхіто, вийшла заміж у жовтні 2021 року. Її чоловіком став 30-річний Кей Комуро, з яким принцеса навчалася у Міжнародному християнському університеті Токіо. Обійшлося без урочистостей: пара просто зареєструвала шлюб.

Хоча Мако і так не могла претендувати на престол (його в Японії успадковують лише чоловіки), їй довелося відмовитися від титулу та залишити палац. За японськими законами, так повинні чинити жінки з імператорського дому, які виходять заміж за простолюдина. Але якщо чоловік захоче одружитися з простолюдинкою, вона отримає імператорський титул.

Фото: Shizuo Kambayashi / Pool for Yomiuri / AFP

При цьому Мако сама відмовилася від виплати в $1,3 мільйона — така сума передбачена для усіх імператорських осіб, які залишають родину. Вважають, що на ці гроші навіть той, хто до неї вже не належить, зможе «підтримувати гідність».

Якби імператор усе ж таки наполіг на виплаті, обурення японців було б ще сильнішим: відколи у 2017 році оголосили про заручини, в суспільстві засуджували рішення Мако. У центральному районі Гіндза навіть пройшов марш, учасники якого несли плакати «Не оскверняй імператорський дім цим клятим шлюбом».

Професор медичного факультету кафедри психіатрії Токійського університету Цуєсі Акіяма поставив діагноз принцесі Мако: у коментарі ЗМІ він сказав, що дівчина нещасна через загальне несхвалення і страждає від посттравматичного стресового розладу.

Мако не перша жінка сім’ї, якій довелося відмовитися від титулу, щоб вийти заміж за кохану людину. Принцеса Айко, двоюрідна племінниця Акіхіто, пов’язала своє життя з простолюдином, хоч і досить забезпеченим, у 2018 році. Єдина ж донька імператора Акіхіто Саяко Курода зареєструвала шлюб із дизайнером у 2005-му і теж втратила статус.

Кен Руофф, фахівець з історії Східної Азії, каже, що хоча порівняння принцеси Мако з принцом Гаррі неминуче, на них чекає різне майбутнє. Пара, швидше за все, переїде до США, де Кей Комуро працює юристом. Чим займатиметься Мако, поки невідомо: спочатку їй потрібно отримати паспорт, оскільки члени імператорської родини його не мають. «Я б передбачив, що Мако та її майбутній чоловік не поводитимуться так [як принц Гаррі та Меган Маркл] після весілля. Гадаю, вони просто зникнуть з поля зору публіки», — каже Руофф.

Принц Гаррі та Меган Маркл

Від чого відмовилися: від кількох мільйонів фунтів на рік, титулу, можливості використовувати ім’я з комерційною метою

Першим британським монархом, який добровільно зрікся престолу заради шлюбу з коханою жінкою (двічі розлученою американкою Волліс Сімпсон), став дядько королеви Єлизавети, Едуард VIII.

У 2020 році його приклад наслідував принц Гаррі: він і його дружина Меган Маркл зняли з себе обов’язки членів королівської родини. Щоправда, вони зробили це добровільно, а не для того, щоб укласти шлюб. Відтоді щодо Гаррі більше не використовують титулування «Його Королівська Високість», а подружжя не може говорити про себе як про «королівську» пару з комерційною метою.

Рік тому американський журнал Newsweek підтвердив, що Гаррі тепер не отримує коштів від герцогства Корнуолл — сукупності усієї королівської нерухомості, що належить принцу Чарльзу. В інтерв’ю Опрі Вінфрі навесні 2021 року принц Гаррі сказав, що королівська родина «відрізала» його та Меган у фінансовому плані після того, як вони відмовилися від титулу.

Крім того, пара повернула 2,4 мільйона фунтів стерлінгів державних грошей, які взяла для ремонту своєї британської резиденції, котеджу Фрогмор. Скільки герцог та герцогиня Сассекські отримували на рік від королівської родини раніше, достеменно невідомо, але 2018—2019-го на утримання пари виділили 5 мільйонів фунтів стерлінгів.

Фото: Roy Rochlin / Getty Images North America / Getty Images via AFP

Тим не менше принц Гаррі все ще може розпоряджатися тією частиною спадщини, яку отримав від своєї матері, принцеси Діани. За даними The Independent, у 25 років Гаррі успадкував $13 мільйонів.

У лютому 2020-го журнал Forbes оцінив статки Гаррі та Меган приблизно у $10 мільйонів. Є інформація, що пара уклала угоду з Netflix на суму $100-240 мільйонів, але офіційного підтвердження цього стримінговий сервіс не надав.

Невідомо, чи Скотленд-Ярд досі охороняє Гаррі та Меган Маркл, як усіх членів британської родини, але торік Канада, де часто відпочиває подружжя, оголосила, що не займатиметься їхньою безпекою.

Норвезька принцеса Марта Луїза

Від чого відмовилася: від щорічної виплати у $1 мільйон, титулу та можливості використовувати ім’я з комерційною метою

У 2002 році норвезька принцеса Марта Луїза, донька короля Гарольда, відмовилася від титулу та щорічної допомоги у розмірі $1 мільйон, щоб вийти заміж за письменника Арі Бена. Після весілля Марта Луїза написала кілька книг, одну з них про те, як спілкуватися з ангелами. У 2007-му вона відкрила центр альтернативної медицини.

Пара розлучилася у 2017-му, і через два роки Марта Луїза познайомилася з шаманом Гвінет Пелтроу та багатьох інших голлівудських зірок — Дуреком (справжнє ім’я Дерек Веретт). Разом вони організували семінар із самопізнання «Принцеса і шаман», але назву незабаром довелося змінити, оскільки можливості використовувати свій титул з комерційною метою Марта Луїза вже не мала. Вона публічно вибачилася за це і пообіцяла, що тепер вказуватиме тільки своє ім’я, без регалій.

Фото: Lise Åserud / NTB Scanpix / AFP

Через локдаун Марта Луїза та Дурек пів року жили в різних країнах: вона в Норвегії, він у США. На батьківщині колишня принцеса заснувала центр кінної їзди Hest360 і присвячує йому весь вільний час.

Батько Марти Луїзи, король Гаральд V, теж одружився з дівчиною без статусу. Він погрожував залишитися холостяком до кінця життя, якщо йому відмовлять у шлюбі з Сонею Гаральдсен, і їм все ж таки дозволили побратися.

Нідерландський принц Фрізо Орансько-Нассауський

Від чого відмовився: від права на престол, щорічної виплати у близько €1-2 мільйонів

Фрізо Орансько-Нассауський, молодший брат короля Нідерландів Віллема-Олександра, у 2004 році також втратив титул і право на престол через те, що одружився не з королівською особою.

Його обраниця Мейбл Віссе-Сміт раніше була у відносинах із місцевим кримінальним авторитетом (вона стверджувала, що припинила з ним спілкуватися, коли дізналася про його діяльність). Крім того, ЗМІ публікували інформацію про те, що Мейбл зустрічалася з одруженим боснійським дипломатом Мухаммедом Сацирбеєм. Принцу довелося відмовитися від титулу — як сказано на сайті королівської родини, через те, що Мейбл Віссе-Сміт не надала повної інформації про себе. Проте і Фрізо Орансько-Нассауський, і його дружина після весілля залишилися членами королівської сім’ї, але без права наслідування трону.

Фото: Byline / Source / Credit RoyalPress Nieboer / Royalpress/dpa / dpa Picture-Alliance via AFP

Після одруження Фрізо працював в амстердамському відділенні міжнародної консалтингової компанії McKinsey і навіть був президентом лондонського офісу інвестиційної компанії Goldman Sachs. Він втратив титул принца, але залишався графом Оранським-Нассау аж до своєї смерті у 2013 році, коли потрапив під лавину, катаючись на лижах.

Не розголошують, яку суму мали виплачувати Фрізо, коли він був принцом. Бюджет нідерландської королівської родини на 2021 рік становить €47 мільйонів: із них майже €10 мільйонів призначаються королю Віллему-Олександру, €1 мільйон — королеві Максимі та €1,7 мільйона — колишній королеві Беатрікс. Цього літа донька короля, принцеса Амалія, добровільно відмовилася від виплати у розмірі €1,6 мільйона, пояснивши це тим, що їй ніяково бути у привілейованому становищі.

Луї Люксембурзький

Від чого відмовився: від права на престол

Син герцога Люксембурга Луї у 2006 році одружився з сержанткою люксембурзької армії Тессі Антоні. Весілля зіграли вже після того, як було оголошено про вагітність дівчини.

Пара взяла прізвище де Нассау. Цей шлюб вважався морганатичним, і Луї довелося відмовитися від права наслідування престолу для себе та своїх двох дітей. Але такий крок став формальністю: Луї зберіг титул принца і щорічний дохід у €40 тисяч. У 2009-му Тессі все ж таки була удостоєна титулу «принцеса Люксембурга», а сини отримали титул принців Нассау.

Фото: Nicolas Bouvy / Belga / AFP

Після одруження принц Луї стажувався у Женевському відділенні Міжнародного комітету Червоного Хреста, а його дружина працювала в канцелярії місії герцога при ООН, а потім зайнялася доброчинністю. У 2017 році пара оголосила про розлучення, а 2019-го Луї одружився знову — теж із простолюдинкою. Після розлучення Тессі втратила титул принцеси.


Фото: Pool for Yomiuri / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP

Нове та Найкраще

741

637

641
997

Більше матеріалів