Світ

Цього тижня вперше за 40 років солдат США втік до КНДР. Розповідаємо, хто і чому робив це раніше

Важко повірити, що хтось із власної волі захоче жити у Північній Кореї, але цього тижня американський солдат Тревіс Кінг втік до КНДР. Поки незрозуміло, що на нього там чекає, але історії його попередників були дуже різними. Розповідаємо деякі з них.

Хто такий Тревіс Кінг

Зараз Тревісу Кінгу двадцять три. Він почав служити лише два роки тому, був спеціалістом з бронетанкової розвідки на базі Форт-Блісс у Техасі. Про чоловіка відомо небагато, але останнім часом він перебував у Південній Кореї. Американські видання дізналися, що попередні два місяці Кінг провів у тюрмі за бійку в барі. Під час затримання він штовхнув ногою поліцейську машину, опирався правоохоронцям та нібито вигукував образи на адресу корейців. За це його засудили до двох місяців арешту у південнокорейській в’язниці.

Тревіс Кінг, який цього тижня втік до Північної Кореї

18 липня Кінга доставили в аеропорт поблизу Сеула, де він мав сісти на літак до Форт-Блісс, щоб відбути там додаткове покарання — сплатити штраф у розмірі $4 тисяч та бути офіційно звільненим зі служби. Але замість цього він залишив аеропорт і, переодягнувшись у цивільне, приєднався до екскурсії корейським прикордонним пунктом Панмунджом.

Як повідомляє AP, один із членів туристичної групи написав у фейсбуці (пост зараз видалено), що Кінг швидко побіг між будівлями та врешті-решт потрапив до Північної Кореї.

Кінг став першим американським солдатом, який перетнув територію Корейської Народно-Демократичної Республіки з 1982 року. Його мати, Клодін Гейтс, заявила ABC, що була шокована новиною. Вона говорила з сином кілька днів тому, і він сказав їй, що повернеться на свою базу у Форт-Блісс.

Міністр оборони Ллойд Остін заявив, що Кінг, ймовірно, зараз перебуває під вартою у КНДР. Що на нього там чекає, поки невідомо. Проте він не перший солдат, який втік до Північної Кореї.

Хто і чому тікав до Північної Кореї

У 1960-х, після Корейської війни, на північ втекли четверо американських військових: Ларрі Ален Абшир, Джо Дреснок, Джеррі Періш та Чарльз Роберт Дженкінс. 21-річний Дреснок, як і Тревіс Кінг, мав понести покарання — за самовільне полишення військової бази та підроблення підписів на дозволі. Незадовго до цього він був удома у США та дізнався, що його дружина пішла до іншого. Вирішивши, що йому нічого втрачати, Дреснок вирушив до КНДР мінним полем. У Північній Кореї його затримали та відправили у тюрму, де вже сидів Ларрі Ален Абшир. Той боявся повернутися додому більше, ніж жити в Північній Кореї, і постійно казав, що його вб’є вітчим.

Згодом у в’язниці опинилися Джеррі Періш та Чарльз Роберт Дженкінс. Про мотиви Періша нічого невідомо, а Дженкінс утік, тому що боявся потрапити на війну у В’єтнамі. Вісім років американці провели разом в одній камері. У 1966-му вони спробували втекти та попросити притулку у Радянському Союзі, але у них нічого не вийшло. Їхнє життя не було простим через допити, катування, примусові уроки корейської та вивчення постулатів північнокорейської ідеології чучхе.

Але врешті-решт усі четверо отримали корейське громадянство і навіть стали місцевими знаменитостями, виконавши ролі американських імперіалістів у пропагандистських фільмах. За Дресноком серед корейців закріпилося прізвисько Артур на честь одного з персонажів серіалу «Невідомі герої», якого він зіграв. Інший американець, Чарльз Роберт Дженкінс, на додачу викладав англійську високопосадовцям. Іноді їхнє становище було навіть кращим, ніж у інших громадян, — під час голоду у КНДР у 1990-х американці продовжили отримувати від держави їжу.

Четверо американців отримали корейське громадянство і навіть стали знаменитостями, зігравши американських імперіалістів у пропагандистських фільмах.

Чарльз Роберт Дженкінс із дочками, 2002 рік. Фото: WEEKLY FRIDAY / AFP
Чарльз Роберт Дженкінс із доньками, 2002 рік. Фото: Weekly Friday / AFP

Найбільше відомо саме про Дженкінса — він єдиний із чотирьох зміг залишити Північну Корею та опублікував мемуари. У 1980-х чоловік познайомився з викраденою японкою Хітомі Сагою. Дженкінс та Сага одружилися через місяць, а за кілька років у них народилися дві доньки. Саме завдяки дружині Дженкінс покинув КНДР — жінку випустили першою, а потім і його. Решту життя пара провела у Японії, спілкуючись між собою корейською, поки Дженкінс не помер у 2017-му. Дреснок, Абшир та Періш померли у КНДР.

У 1979 році до Північної Кореї також втік південнокорейський солдат, який служив у армії США, Рой Чунг. Родина та колеги вважали, що його було викрадено, але у Сполучених Штатах Чунга продовжували вважати втікачем — через його низьке звання додаткових розслідувань не проводили. Він помер у КНДР у 2004-му.

Останнім американським військовим, який перебіг до Північної Кореї, був Джозеф Т. Вайт. Дев’ятнадцятирічний юнак нібито попросив притулку під час чергування у демілітаризованій зоні та забрав із собою теку з викраденими документами. У 1985-му родині Вайта повідомили, що їхній син втопився у річці, а його тіло так і не було знайдено.

Після цього випадки втечі до Північної Кореї стали ще рідшими. У 2014-му двадцятишестирічний американець Метью Міллер вирушив туди як турист, але раптово розірвав візу та попросив політичного притулку. Ба більше, чоловік хотів, аби його посадили до корейської тюрми: так, за його словами, він міг краще зрозуміти країну. Аби звучати переконливіше, Міллер навіть запевняв, що є хакером із WikiLeaks. Але, здається, у Північній Кореї американцю не повірили та відправили його до США через вісім місяців ув’язнення.

Тоді ж, у 2014 році, до Північної Кореї потрапив інший американець — Артур Мартінес. Для цього йому довелося переплисти річку Ялу. Південнокорейські ЗМІ повідомили, що американець мав намір зустрітися з північнокорейським лідером Кім Чен Ином. Як виявилося, Мартінес страждав на біполярний розлад. На пресконференції, яку йому дозволили провести, він розповідав про американські прилади для контролю розуму. Незабаром після цього йому надали можливість покинути Північну Корею та помістили до психлікарні у США.

Кого Північна Корея затримувала

Часто іноземців затримують за шпигунство та прозелітизм — проповідування християнства. Але є й винятки. Один із найбільш скандальних випадків стався у 2016 році. Тоді студент Отто Вормбір був заарештований у КНДР нібито за крадіжку пропагандистського плаката (Вормбір зізнався у скоєному, проте невідомо, чи він зробив це під примусом). Студент раніше уже був на комуністичній Кубі, але захотів побачити справжню диктатуру. У КНДР його засудили до 15 років ув’язнення.

Отто Вормбір у Пхеньяні, 16 березня 2016 року. Фото: Guo Yina / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Отто Вормбір у Пхеньяні, 16 березня 2016 року. Фото: Guo Yina / NurPhoto / NurPhoto via AFP

У 2017-му Вормбіра все ж повернули США, але за кілька днів він помер нібито через черепно-мозкову травму. Тоді новини про нього облетіли весь світ. Влада КНДР говорила про ботулізм, а також про непередбачувану реакцію на снодійне, а родина студента заявила, що його катували, — додому Отто доправили без свідомості. Крім того, з’ясувалося, що до тями Вормбір не приходив увесь останній рік. І хоча Трамп прийняв позицію родини та публічно оголосив про тортури юнака, судмедекспертка, яка оглядала тіло, утрималася від оцінок. Вона заявила, що на ньому не було ознак тортур. Проте Конгрес підтримав тоді нові санкції щодо КНДР та її партнерів.

Потрапити до Північної Кореї прагнуть і південнокорейці — останній такий випадок трапився у січні 2022-го. Але найчастіше — колишні втікачі з КНДР, які не змогли знайти себе у нових умовах. Со Чже Пьон, директор Асоціації північнокорейських перебіжчиків, сам утік із КНДР у 2001 році. За його словами, ймовірно, дехто повернувся через шантаж або ж цих людей викрали.


На обкладинці: Північнокорейські солдати проходять повз гігантські портрети Кім Ір Сена та Кім Чен Іра на площі Кім Ір Сена, Пхеньян, 2012 рік. Фото: Eric Lafforgue / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

Нове та Найкраще

8 870

1 201

973
1 462

Більше матеріалів