Прадо визнав «Спасителя світу», якого приписують Леонардо да Вінчі, роботою невідомого автора

У Національному музеї Прадо у Мадриді відкрилася виставка «Леонардо та копія „Мони Лізи“». У її каталозі картину «Спаситель світу», авторство якої приписують Леонардо да Вінчі, визнано неоригінальною.

У 2017-му полотно продали за рекордні $450 мільйонів. З того часу фахівці не раз висловлювали сумніви щодо справжності роботи. Однак рішення іспанського музею — це найбільш критична реакція провідної арт-інституції після продажу картини, зазначає CNN.

У каталозі виставки полотно називають «версією Кука» — за ім’ям британського колекціонера Френсіса Кука, який придбав її 1900 року. Автор роботи невідомий. Одні експерти вважають цю версію оригіналом, інші впевнені, що його втрачено.

Кураторка мадридського музею Ана Гонсалес Мозо вважає найближчою до втраченого оригіналу іншу копію роботи — так звану «версію Гане». Вона належала французькому маркізу де Гане, а з 1999-го перебуває в анонімного колекціонера, який придбав її за $332 тисячі.

Читайте також: У Луврі відкрилася найбільша в історії виставка Леонардо да Вінчі. Картини для неї передали Ватикан, Білл Гейтс та Єлизавета II

Картина «Спаситель світу» датується приблизно 1500 роком. Деяких експертів бентежить скляна куля в руці Христа, яка не заломлює відображення. Вони впевнені, що художник рівня да Вінчі не зобразив би сферу настільки пласкою. Інші відповідають, що художник міг це зробити спеціально, щоб ніщо не відволікало глядача від образу Спасителя. Водночас деякі з провідних експертів із творчості Леонардо да Вінчі, включаючи професора історії мистецтв в Оксфорді Мартіна Кемпа, наполягають, що це справді втрачена робота майстра.

У листопаді 2017-го картину «Спаситель світу» продали на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку за $450,3 мільйона — сума стала рекордною для творів мистецтва, що коли-небудь були виставлені на торги. Покупцем виявився саудівський принц Бадер бін Абдулла бін Мохаммед бін Фархан аль-Сауд. У 2019-му в Луврі відкрилася найбільша в історії виставка Леонардо да Вінчі, проте «Спасителя світу» там не було — через сумніви експертів музею у справжності.


Фото: Mohammed Elshamy / Anadolu Agency / Anadolu Agency via AFP

Нове та Найкраще

8 612

1 111

906
1 366
Більше матеріалів