Натхнення

Намалюй як своїх французьких жінок: Чоловіки-одаліски на картинах Клер Локгарт

Два століття тому було модно писати оголених жінок із томним поглядом, які лежать у будуарі. Сьогодні американська художниця Клер Локгарт створила серію картин із чоловіками у таких самих позах. Це її спосіб показати, як легко об’єктивувати людину — будь-якої статі.

Ви напевно бачили картини з одалісками — оголеними чи ледь прикритими одягом жінками, які відпочивають у будуарі. Сюжет був надзвичайно популярний у художників упродовж ХІХ століття в період моди на орієнталізм. На Заході його еротизували: там одаліска вважалася кимось на зразок сексуальної рабині, хоча в Османській імперії слово означало лише покоївку. Американська художниця Клер Локгарт зробила свою серію з одалісками — замінивши жінок чоловіками та назвавши їх бродалісками. На її картинах ті лежать у тісних кімнатах з ігровими джойстиками, фастфудом й алкоголем. Так Клер кепкує з чоловічого погляду в мистецтві.

зображення людей та навколишнього світу очима гетеросексуального чоловіка

Клер Локгарт

Художниця з Вермілліона, США. Викладачка історії сучасного мистецтва у Морнінгсайд-коледжі, ведуча подкасту History of Modern Art.

— Уперше ідея з бродаліскою спала мені на думку близько п’яти років тому. Я художниця та викладачка, тому багато часу витрачаю на вивчення творів мистецтва, особливо Франції ХІХ століття.

Одного разу я остаточно втомилася від низки пасивних оголених жінок, що нудьгують на подушках. Я втомилася від мистецтвознавців, критиків і кураторів, які говорять мені, що ці оголені жінки уособлюють високі філософські ідеали форми та краси. Я втомилася від того, що якщо я виступаю проти подібного кліше, то нібито нічого не тямлю у мистецтві.

Я люблю сперечатися зі старими мертвими філософами та жінконенависниками.

«Бродаліски» — моя іронічна критика чоловічого погляду. До серії увійшло 14 картин олією. Я люблю сперечатися зі старими мертвими філософами та жінконенависниками. А своїми роботами запрошую до дискусії ще більше людей. Хочу, щоб вони помітили, що на основній частині картин у музеях США зображені саме жіночі оголені тіла — і ці полотна написані чоловіками. Такий надлишок образів дегуманізує та об’єктивує жінок.

Головне, що я хочу сказати всім цим, — насамперед я людина. Коли я надаю чоловікам «жіночих» поз, стає зрозуміло, що чоловічий погляд неприродний. Мої картини здаються кумедними? Це означає, що й старі полотна, які я обігрую, не лише про красу.

«Бродаліски» були показані в галереї лише раз. Я відчуваю, що мене ігнорують та недооцінюють у США як художницю. Трохи більше ніж 13% авторів у великих музеях країни — жінки. Мені особисто сказали куратори, що я не зможу виставлятися, якщо малюватиму оголених чоловіків. Хоча у цих галереях будуть представлені роботи, що зображують оголених жінок.

Нове та Найкраще

764

653

652
1 029

Більше матеріалів