Руками чіпати: Що вміє інтерактивне мистецтво
Інтерактивні предмети мистецтва розраховані на участь глядачів — без них воно не розкривається повністю. Такі інсталяції реагують світлом, звуком і рухом на присутність людей, їхній голос, дотик та навіть емоції.
Інтерактивне мистецтво — явище досить нове, але в побуті ми давно звикли до інтерактивних предметів, які відгукуються на натискання кнопки чи тапи по екрану. Художники пропонують нові види взаємодії з об’єктами. Сучасна побутова техніка — наприклад, новий холодильник LG DoorCooling+ — уже нагадує предмети мистецтва, з якими можна «спілкуватися» навіть із відпустки.
Глядач як автор та експонат
Торік у музеї Гронінгер можна було малювати світлом по підлозі або валятися у флуоресцентній пилюці. На відміну від звичних музейних виставок, де глядача просять перебувати на шанобливій відстані від експонатів, іммерсивна Presence запрошувала відвідувача до взаємодії.
Інсталяція художника Дана Росегарде спонукає глядачів усвідомити свою присутність у музеї: рухами тіла вони впливають на те, як виглядає виставка. Декілька кімнат обладнані світлочутливими поверхнями — можна приймати різні пози, лягати на підлогу і чіпати експонати, щоб вплинути на результат.
У першій кімнаті блакитна смуга світла «сканує» приміщення — на поверхнях, яких торкається людина, залишаються відбитки її тіні; у другому приміщенні раптовий спалах світла «фотографує» силует відвідувачів на стінах та підлозі. Третя кімната схожа на море, що світиться від планктону: флуоресцентний «зоряний пил» розсипаний по підлозі, в ньому можна валятися і дуріти. У четвертій знаходяться великі кулі, що світяться; торкаючись їх, глядачі лишають свій відбиток. В останній кімнаті прозорі кулі лежать на темній підлозі — якщо зачепити одну з них, вона покотиться, і за нею з’явиться слід світла. Можна сісти на підлогу і використовувати кулю як незвичайний засіб для малювання.
«Сліди» глядачів на виставці швидко зникають, і на нових відвідувачів чекає чистий простір. Сам Росегарде в кураторській статті називає свою творчість технопоезією і каже, що з її допомогою він розмірковує про зміни клімату та вплив людини на світ.
Студія Росегарде також створила інтерактивну ігрову інсталяцію Marbles для вулиці — об’єкти, що світяться, схожі на великі шматки бруківки; у відповідь на дотик людини вони змінюють колір і видають звуки. Інсталяція перетворює суспільний простір на інтерактивний ігровий ландшафт та допомагає відвідувачам спілкуватися. З 2012 року Marbles перетворює невелику площу нідерландського міста Алмере.
Фото: Peter Tahl / Daan Roosegaarde, Studio Roosegaarde
Відео: Daan Roosegaarde, Studio Roosegaarde
Поділися світлом
Інсталяція Light Pollination виглядає непримітно: невисока скульптура, що переливається слабким світінням у темряві. Але варто піднести до неї джерело світла — наприклад, ліхтарик смартфона, — і вона ніби вбирає в себе це світло і поширює його по всій поверхні.
Фото: Amandine Alessandra / Universal Assembly Unit
Відео: Dezeen
Скульптура студії Universal Assembly Unit складається з 20 тисяч оптоволоконних труб — у них вставлені точкові світлодіоди та сенсори, що вимірюють інтенсивність освітлення. Об’єкт спонукає глядача «спілкуватися» зі штучним світлом як із живим організмом. Ця робота, представлена кілька років тому на фестивалі в Лондоні, натякає, якими можуть стати технології міської інфраструктури, наприклад освітлення.
Любе дзеркальце, скажи
Минулого року «пограти» з освітленням можна було в американському місті Олександрія, штат Вірджинія. Там була встановлена інсталяція Mirror Mirror, розірване коло заввишки два метри і діаметром більше семи. Біля скульптури та у ній самій можуть ходити люди; зовні її «стіни» виглядають дзеркальними, а всередині — створеними з різнокольорового скла.
Світлодіодні пристрої у внутрішній частині кожної вертикальної панелі кола активуються, коли лунає звук голосу, і світяться; при цьому зовнішні дзеркальні панелі стають прозорими, а внутрішні залишаються дзеркальними, створюючи нескінченне барвисте відображення і ліс світла. Дизайнери з нью-йоркської студії SOFTLab застосували для Mirror Mirror технологію лінзи Френеля, придуману в XIX столітті, — така ж лінза була використана в маяку цього міста.
Фото: Alan Tansey / SOFTLab
Відео: SOFTLab
Подібна технологія, InstaView Door-in-Door, застосована в холодильнику LG. Якщо постукати по склу, він відреагує і з дзеркального стане прозорим — можна, не відчиняючи дверцят, подивитися, чи не закінчився сир і що на обід.
Створи свою музику
Інсталяція JEM у Брісбені (Австралія) дозволяє перехожим заміксувати класний трек, навіть якщо вони не вміють зводити музику. Достатньо зайти всередину «клітки», що переливається LED-діодами, і почати рухатися — електронні треки підлаштуються під вас.
Можна пройти вглиб, щоб знизити тон звуку, або просто впасти на пуф або в гамак і спостерігати, як змінюється підсвічування та ритмічна музика. Австралійська студія Eness створила цю роботу, щоб зацікавити людей новим районом міста.
Відео: Eness
…і зірку
Інтерактивність є не тільки прямою взаємодією людини та об’єкта. The Infinite Crystal Universe — світлова імерсивна скульптура артколективу teamLab, на яку глядач може впливати за допомогою смартфона. Якщо обрати на екрані об’єкт (зірку, планету або абстрактну форму) та свайпнути його з екрана, він миттєво виникне поряд із глядачем.
Фото: teamLab / Pace Gallery
teamLab, The Infinite Crystal Universe, 2018, Interactive Installation of Light Sculpture, LED, Endless
Для кожного відвідувача скульптура виглядає по-своєму, але завжди — нескінченним космічним простором. Тривимірні об’єкти створюють із діодів на множині вертикально натягнутих стрічок. «Всесвіт» зараз можна відкрити для себе в Макао й Токіо.
Подібна взаємодія з предметами через смартфон — уже звичне для нас явище. Застосунок LG ThinQ допомагає керувати вашим холодильником: вмикати режим швидкого заморожування перед раптовим приходом гостей, запускати режим економії електроенергії «Відпустка» з іншого кінця світу або перевіряти, як прилад працює.
За інтерактивністю майбутнє — зараз її застосовують для розваги й естетики, але незабаром вона може стати буденністю в інтер’єрах, архітектурі та міському просторі. Сучасна техніка допомагає пустити її до свого дому вже зараз.
Відео на обкладинці: Daan Roosegaarde, Studio Roosegaarde