Мешканці звільненого з-під окупації зоопарку на портретах Романа Пашковського
Дорогою до «ХІІ місяців» стоять блокпости, війна в Київській області поки все ще сильно відчувається. Тварини в зоопарку також досі виглядають шокованими, часто ховаються в кутках біля стін, але не поводяться агресивно. Під час окупації тут навіть народилося зебреня. Зараз «ХІІ місяців», як і інші зоопарки України, збирає донати, бо відвідувачів немає, а годувати тварин треба.
Михайло Пінчук
— Війна порушила багато наших планів на початок березня. Нам потрібно було перебудувати зовнішні вольєри, підготувати зелені насадження, а тепер ще й відремонтувати паркан, що постраждав від обстрілів. Перелік дуже довгий. Сьогодні працює лише половина колективу — інші або виїхали, або служать у ТрО чи ЗСУ. Але ми все ще сподіваємося відкрити зоопарк у середині травня, хоча поки і не розуміємо, яка ситуація складеться на фронті та чи будуть відвідувачі.
Зараз усі тварини на місці, в Західну Україну ми вивозили тільки приматів: коли немає газу й електрики, а на вулиці холод, вони мерзнуть та гинуть першими. До того ж кілька мавп розбилися об стіну вольєра на початку війни через стрес.
Нам потрібен спеціалізований зоопарковий корм (наприклад, перемолоті гілки для жирафа чи навіть сіно), який не купиш в Україні. Тварин можна годувати і звичайною їжею, але тільки частково. Ми чекаємо на
допомогу іноземних зоопарків — саме на них розраховуємо найбільше (хоча поки ще чуємо лише обіцянки), бо українці вже допомогли достатньо в перші дні, більше долучати їх ми не хочемо, адже людям зараз досить складно, багато хто втратив роботу.