Партнерский материал

Як Данило Zeus Тесленко став легендою Counter-Strike і вивів український кіберспорт на світовий рівень

Український кіберспорт виріс на Counter-Strike, і у неї є свій герой — Данило Zeus Тесленко. Він захопився грою ще в 90-х, а зараз уже сам готує кібератлетів. Подій і перемог у кар'єрі Тесленка вистачило навіть на автобіографію — одну з небагатьох у цій ще молодій сфері. Bird in Flight разом з LG UltraGear™ коротко переповідає його історію.

Зевс: початок

Наприкінці 1990-х — на початку 2000-х в Україні мало у кого був домашній комп’ютер, а тим більше інтернет, тому комп’ютерні клуби стали місцем тяжіння і соціалізації підлітків. І якщо зараз такий клуб — це сучасний простір з хорошою технікою і пильними адміністраторами, то раніше — швидше аналог двору, де гартувався характер: з дружбою, пивом, матом і бійками. Тесленко ріс у забезпеченій сім’ї та проводив час де і як заманеться.

«Я міг самозабутньо годинами грати в Counter-Strike або стежити за тим, як грали інші. Це були чудові часи підліткових турнірів. Ми грали, я набирався досвіду, удосконалював свою гру і поступово зібрав команду, з якою можна було не тільки разово поїхати на турнір», — згадує він в автобіографії.

Кіберспортивну кар’єру Зевс почав у харківській команді «Арсенал» — вона не була найсильнішою в Україні, але постійно змушувала нервувати найкращих, особливо харків’ян pro100. Саме ця команда і переманила до себе Тесленка у 2004 році. Тоді Зевс ще не був серйозним авторитетом в українському Counter-Strike, зате такими були його напарники — Михайло Kane Благін та Іоанн Edward Сухарєв. Ці двоє в результаті супроводжували Зевса майже всю його кар’єру.

У середині 2000-х pro100 почала їздити на турніри в інші міста і країни, досить швидко стала однією з найкращих на всьому пострадянському просторі. У 2006 році команді навіть вдалося пройти на World Cyber ​​Games — аналог кіберспортивної олімпіади, хоча до перемоги на подібних змаганнях було далеко.

До 2008-го Зевс набрався досвіду і наважився змінити команду — його разом з Едвардом запросила російська Virtus.pro, давній суперник pro100. Переїзд харківського дуету до Москви став найгучнішою подією для кіберспорту тих років, а незабаром до них приєднався і Кейн. Увесь рік Virtus.pro їздила по міжнародних турнірах: Сан-Хосе, Дубай, Ганновер. Хоча команда і поступалася європейцям, сезон вдався. Але кризу 2008-го Virtus.pro все ж не пережила, і Тесленко повернувся в Україну.

«Virtus.pro і спільне життя в Москві нас згуртували ще сильніше, — розповідає Кейн у коментарі Bird in Flight. — Скажу так: якщо перед вами стоїть завдання виграти чемпіонат країни, регіону або навіть світу, важливо бути не просто людьми, об’єднаними однією метою, — потрібно стати близькими один одному. У той час дружні відносини в кіберспорті були дуже важливі».

Якщо перед вами стоїть завдання виграти чемпіонат країни, регіону або навіть світу, важливо бути не просто людьми, об’єднаними однією метою, — потрібно стати близькими один одному.

Після повернення вся трійця — Зевс, Кейн і Едвард — вирішила продовжувати грати, але відродити колишню славу pro100 вони не змогли: через погані результати команда незабаром розпалася. «Усе, чого я навчився у всіх командах до 2009 року, я застосую потім, коли стану капітаном», — писав Тесленко у своїй книзі.

Зевс-тріумфатор

Криза вдарила по кіберспорту і в Україні: сильних гравців не було кому зібрати й утримувати. Але справу взяла у свої руки, мабуть, головна людина в історії кіберспорту СНД — казахстанський мільйонер і меценат Мурат Arbalet Тулемаганбетов. Він доручив зібрати команду одному з найбільш шанованих гравців України — Сергію starix Іщуку. Той, незважаючи на розбіжності між ними, покликав і Зевса.

У підсумку до складу NAVI увійшли Zeus, starix, Edward, Арсеній ceh9 Триноженко і талановитий снайпер markeloff. Зевсу дісталася найвідповідальніша роль капітана. Гравець на цій позиції зазвичай керує всім складом: дає настанови, придумує різні способи розіграшу раунду, змінює стратегію, коли колектив втрачає контроль над ходом зустрічі.

Крім капітана в команді зазвичай є снайпер, люркер (грає у відтяжці), ентрі-фрагер (першим вступає в бій) і саппорт, який виконує чорнову роботу — розкидає гранати або підставляється під ворога, щоб команда могла зробити вигідний обмін.

Менеджером покликали легенду українського кіберспорту — Олександра Кохановського, на зарплату якого довелося скидатися самим гравцям.

NAVI стала зірковою командою всього за рік. У 2010-му вона виграла майже всі локальні турніри, а також перемогла на трьох найбільших змаганнях року — в тому числі й на World Cyber Games, які не скорилися Зевсу у 2006-му.

Після таких успіхів NAVI фінансова допомога Тулемаганбетова більше не була потрібна. Команда з Counter-Strike уже всім усе довела і могла просто грати, тому Кохановський почав збирати команди з Dota й інших ігор.

Зевс проти NAVI

NAVI з’явилася в момент, коли оригінальна Counter-Strike доживала свої останні роки. Гра вже застаріла, а її більш сучасний варіант — Counter-Strike: Source не подобався більшості кіберспортсменів. У 2012-му компанія Valve презентувала абсолютно нову Counter-Strike: Global Offensive. Вона знову нікому не сподобалася, але всі розуміли, що саме за цією грою майбутнє — доведеться освоюватися.

NAVI всім складом перейшла на CS: GO, але звичних перемог не сталося, і незабаром гравці почали залишати команду. Наступні кілька років пройшли вже без особливих успіхів, хоча Зевсу все ще вдавалося виводити команду на всі найбільші турніри — жодного мейджора Natus Vincere не пропустила. Незабаром з оригінального складу в NAVI залишилися тільки Зевс і Едвард, який повернувся, а також Старікс, який став тренером. Справи йшли не зовсім погано, але все ж Тесленко почав помічати, що команда в нього більше не вірить.

турніри від розробника, вважаються найпрестижнішими

«Коли ти капітан, то настрої всередині команди вловлюєш шостим чуттям. Можливо, саме ці поступові зміни не дали мені вчасно побачити момент, коли емоції перейшли ту межу, до якої все можна вирішити спілкуванням», — згадував він.

Незабаром напруження досягло межі, і Зевса рішенням більшості виключили з команди. Пізніше деякі учасники публічно зізнавалися, що це була одна з головних помилок у їх кіберспортивній кар’єрі.

Зевс: відродження легенди

Тесленко сприйняв вчинок гравців NAVI як зраду, тому у якості помсти вирішив привести до успіху іншу команду. Його саме покликали в російську Gambit Esports, і він погодився, але з умовою, що заберуть також і Кейна. Зевсу потрібна була людина, якій він цілком довіряє і яка завжди буде підтримувати його незважаючи ні на що. Команда погодилася.

Тесленко сприйняв вчинок гравців NAVI як зраду, тому в якості помсти вирішив привести до успіху іншу команду.

«Даня був дуже пригнічений, люди говорили йому, що він уже не може потягнути змагання на високому рівні. Я його переконав, сказавши, що важливо лише визначитися з ролями. Людина присвятила стільки років грі і вже не може скласти нікому конкуренцію? Це нісенітниця. Даня такий: якщо люди в нього вірять, він стає сильнішим», — розповідає Кейн про період після NAVI.

У підсумку разом з Тесленком андердоги Gambit Esports менше ніж за рік прийшли до довгоочікуваного чемпіонства на мейджорі. Нехай і не з першої спроби, але вже на другому чемпіонаті команда катком проїхалася по суперниках. Найбільш знаковим був матч з Astralis — однією з найсильніших на той момент команд із Данії. За всіма передматчевими розкладами Gambit повинна була зазнати поразки, але виграла саме завдяки своєчасним рішенням Зевса.

Так Тесленко першим і єдиним в історії кіберспорту привів команду з СНД до перемоги на мейджорі, а його твіт «Не здамся, поки не виграю чортів мейджор» виявився пророчим — цей пост Зевс написав одразу після того, як пішов із NAVI.

Зевс і Кейн

Але і в Gambit не обійшлося без напруги всередині колективу. Учасники команди вважали Кейна дуже слабким тренером, а Зевс і чути не хотів про заміну. Навіть тріумф на мейджорі не змінив думки учасників — Кейна усіма силами намагалися вижити з команди. Оскільки історія з NAVI вплинула на Зевса, він зайняв принципову позицію: йде Благін — йду і я. Так пішли обидва.

«Він щирий, його життєві цінності збігаються з моїми. Якщо він щось робить, то робить це на 100%, на нього завжди можна покластися і його не можна не поважати. При цьому він добрий і настільки емоційний, що не може не заряджати тебе», — розповідає Кейн.

Gambit у результаті зробила помилку — без Зевса команда вже не повернулася до колишнього високого рівня. Колектив міняв гравців і капітанів, але безуспішно: через два роки, у травні 2019-го, менеджмент прийняв рішення повністю розпустити склад.

Зевс назавжди

Після всього NAVI готова була прийняти Зевса назад уже на будь-яких умовах, і він повернувся туди титаном Counter-Strike. Але, здається, вже відіграв своє. У Natus Vincere ще траплялися знакові перемоги, але на найважливіших іграх команда просто розвалювалася — колишня іскра згасла. Тесленко пробув у NAVI ще два роки, і його останнім турніром став московський BLAST Pro Series. Там команда виступила огидно: нуль перемог, одна нічия і чотири поразки.

«Якщо чесно, всі хотіли красиво проводити Даню, тим більше що ми грали на домашньому турнірі перед своїми вболівальниками. Ми непрофесійно підійшли до турніру, одного бажання виграти недостатньо. Ми начебто домовлялися тренуватися у практісрумі, але туди так ніхто і не зайшов», — розповідав потім один із гравців Boombl4 в інтерв’ю журналісту Олексію OverDrive Бірюкову.

Під час BLAST організатори показали зворушливе відео, де з Зевсом прощаються всі легенди Counter-Strike. Так, не на найприємнішій ноті, завершилася його ігрова кар’єра.

Прощальне відео від NAVI, присвячене завершенню кар'єри Зевса

Заслуги Зевса в кіберспорті не обмежуються тільки його виступами. У Тесленка була досить успішна кібершкола ZeusCyberSchool, де він навчав новачків азів професійної гри. Також у 2018-м Zeus запустив онлайн-лігу для гравців із СНД — мабуть, саме через цей проєкт пройдуть усі майбутні зірки кіберспорту України, Росії, Білорусі та Казахстану.

Крім того, у 2017 році Тесленко реанімував pro100 — створив однойменну організацію і набрав у неї молодих гравців. Серйозних успіхів команда поки не домоглася, але все може змінитися. Пару місяців тому Тесленко розповів про вкрай амбітні плани: у pro100 прийшов інвестор, і клуб має намір вивести команду з CS: GO в топ-15 світового рейтингу.

Від самої ж гри Зевс зараз відпочиває — вистачило за всі роки. У кіберспорті він уже 17 років, а в його історії — назавжди. І справа, звичайно, не стільки в перемогах, скільки в умінні відвойовувати їх всупереч обставинам.


Перемога команди залежить від усіх гравців, їхніх сильних сторін і вміння працювати спільно. При цьому кожен повинен бути впевнений, що ігрове обладнання його також не підведе. Геймери з усього світу цінують монітори LG UltraGear™ за найкращі характеристики: час відгуку — 1 мс GtG, частота оновлення — 240 Гц, сумісність з NVIDIA G-Sync і неймовірно реалістичне зображення з IPS-матрицею. Обирай найкращих.

Інші матеріали проекту

Нове та Найкраще

786

676

663
1 049

Більше матеріалів