Мир

«Пролайфери намагаються дискредитувати нас»: Юристка «Абортів без кордонів» — про те, як і з чиєю допомогою польки переривають вагітність

Юристка з Польщі Кароліна Венцкевич входить до організації «Аборти без кордонів», завдяки якій сотні польок можуть перервати вагітність у країні, де це майже нелегально. В інтерв'ю Bird in Flight вона розповіла, наскільки безпечно робити це вдома, чому польок відправляють на аборт до країн Західної Європи, а не до сусідньої України і хто дає гроші на такий ризиковий проєкт.

Більше місяця в Польщі тривають протести через фактичну заборону абортів. З 1993 року і до недавнього часу перервати вагітність легально тут можна було лише при серйозних порушеннях розвитку плода (із 1 110 офіційних абортів 2019 року 1 074 були зроблені саме з цієї причини), у разі зґвалтування, а також при загрозі життю матері. Такий закон називали «абортивним компромісом». При цьому, за даними міжнародних неурядових організацій, щорічно у країні проводять від 80 до 150 тисяч нелегальних абортів. Переривання власної вагітності не кваліфікується як злочин — порушує закон тільки той, хто допомагає це зробити.

22 жовтня польський Конституційний суд заборонив переривати вагітність навіть через невиліковну хворобу плода. І хоча після масштабних вуличних протестів введення заборони відклали, як тепер буде регулюватися проведення абортів у країні — невідомо.

Жінки досі виходять на вулиці з гаслом «Якщо держава нас не захищає, моїх сестер буду захищати я». Так і відбувається: у країні діє кілька організацій, які допомагають полькам перервати вагітність. Учасниці однієї з них, «Аборти без кордонів», допомагають жінкам зробити це у медикаментозний спосіб вдома або поїхати до іншої країни, де аборти дозволені. Після рішення польського Конституційного трибуналу «Аборти без кордонів» організували більше 30 таких поїздок.

Кароліна Венцкевич — юристка в «Абортах без кордонів». У розмові вона не називає вагітних жінками, а тільки людьми і тим більше не використовує слово «дитина», кажучи про аборти. В інтерв’ю Bird in Flight вона розповіла, як організації вдається обходити польське законодавство і чому польок, які вирішили зробити аборт, відправляють до країн Західної Європи, а не до сусідньої України.

Коли мова заходить про підпільні аборти, люди зазвичай уявляють собі ванну з окропом або спиці. Насправді у 2020 році жінка може просто прийняти таблетку. Чи можна сказати, що часи вішалок пройшли?

Вішалки — всього лише символ протестів, у Польщі таких випадків ніколи не було. Це більше схоже на США 1960-х років. Крім того, вони стали символом небезпечних, а не незаконних абортів — таблетки заборонені, але все ж безпечні.

У Європі ще зберігся образ Румунії часів Чаушеску, який у 1960-х роках заборонив аборти, — йому приписують цитату «Плід належить суспільству». Контрацептиви там могли купити тільки матері п’яти дітей, тому багато хто йшов на підпільний аборт в антисанітарних умовах, через що росла жіноча смертність. У Польщі ж з часів закону 1993 року теж проводили нелегальні аборти, але їх робили лікарі, які отримали відповідні навички ще до заборони. А зараз більшість людей робить це за допомогою таблеток. Так що тут аборти хоч і були в тіні, практично вважалися злочином, але від цього ніхто не страждав — не було численних смертей або чогось у цьому дусі.

Коли акушерки в Бразилії виявили ефект мізопростолу, це стало знаменним моментом для тих, хто не міг зробити аборт у лікарні. Таблетки стали ще одним дієвим методом, а не просто альтернативою. Так що я думаю, часи, коли вагітні намагалися отримати доступ до будь-якого ефективного методу переривання вагітності, пройшли. Тепер люди можуть робити це вдома так, що про це не дізнається жодна людина. Це приголомшливо і повертає контроль над своїм тілом.

Ви юристка. Чи може членство в організації «Аборти без кордонів» накласти відбиток на вашу кар’єру в Польщі?

Ні, тому що я не займаюся нічим незаконним поза активістською діяльністю.

Абортивні таблетки продаються набором в одній блістерній упаковці. Міфепристон — окремо вгорі, нижче чотири таблетки мізопростолу. Перший препарат блокує вироблення прогестерону — гормону, необхідного для підтримки життєздатності плода; другий стимулює скорочення матки. Для аборту потрібно спершу прийняти міфепристон, а через 24 години — мізопростол. Такий метод був уперше схвалений в якості абортивного засобу в Китаї та Франції в 1988 році. Зараз ці таблетки продаються у 85 країнах світу, але не в Польщі.

Це робота чи активізм?

І те й інше. Я ніколи не знаю, де починається одне і закінчується інше. Гадаю, правильно буде сказати, що це починалося як активізм і перетворилося на роботу на пів ставки.

Яка ваша роль у команді?

Я перебуваю в команді Abortion Dream Team, яка просуває «Аборти без кордонів». Це щось на зразок піару, спосіб розповісти про нашу діяльність. Я підтримую людей, вони можуть надсилати мені листи з будь-якими питаннями про юридичний бік переривання вагітності, тому що не всі знають, як це влаштовано. У свою чергу у нас теж є юристи, які радять, як правильно реагувати на ті чи інші події, що законно, а що незаконно у плані абортів.

Чому ви возите жінок до країн Західної Європи, а не до сусідніх України або Білорусі, де аборти також легальні, але коштують дешевше?

Діяльність організації «Аборти без кордонів» заснована на співробітництві з групами в Німеччині, Нідерландах та Великій Британії. Ми не знаємо жодної групи в Україні, яка допомагала б людям приїздити, надавала б перекладача, займалася організаційними питаннями і розміщенням. Ми не можемо сказати людям: «Так просто їдьте до України». Ми не знаємо жодної клініки тут. Люди довіряють нам, тому ми хочемо про них піклуватися.

Як працювала ваша організація під час карантину, коли не можна було залишити країну?

Так само. Усі, хто хотів зробити аборт за кордоном під час тримісячного локдауну, залишили країну. Звичайно, були складнощі і обмеження: наприклад, тим, хто повернувся, потрібно було пробути в самоізоляції 14 днів. Іноді доводилося чекати дуже довго, але в підсумку вийшло відправити за кордон усіх охочих.

Припустимо, я полька, яка хоче зробити аборт. Чому я повинна прийти до вас, а не просто знайти потрібну інформацію в інтернеті?

Якщо ви звернетеся до нас, ви отримаєте підтримку. Ми не просто продаємо таблетки — ми пов’язуємо вас з організаціями. Якщо у вас є питання і ви не знаєте, що відбувається з вашим організмом під час прийому медикаментів, нічого страшного. У нас великий досвід, ми дійсно знаємо, що робити. Ми вчимося кожен день. Ми не засуджуємо, не ставимо ніяких питань. Ми впевнені, що вам не потрібно заслужити аборт, і не потрібно нічого пояснювати нам. Крім того, деякі сайти продають неправильні ліки, посилаються на протоколи, яких навіть не існує.

Жінки якого віку та соціального стану звертаються до вас найчастіше?

Ми не знаємо. Іноді вони самі розповідають нам про себе, іноді ні. Ми не ведемо статистику.

Ви можете відмовити у проведенні аборту?

Ні, тому що ми ні про що не запитуємо. Ми просто дізнаємося, чи є у людини необхідна сума грошей і чи потрібна їй підтримка. Ми довіряємо людям, які нам телефонують, і віримо їхнім словам.

Хто і чому дає гроші на незаконні аборти?

Ми не проводимо незаконні аборти — за кордоном аборт легальний. Ви можете подорожувати з якою завгодно метою, в тому числі й заради медичних процедур. Приймати таблетки вдома, замовляти їх в інтернеті не є злочином. Поза законом лікарі, які роблять аборт, а ми ж надаємо інформацію. Просто нашій державі наплювати на тих, хто хоче зробити аборт, а нам ні. Ми хочемо їх підтримати.

Але хто підтримує вас?

Ми збираємо гроші за допомогою краудфандінгу, отримуємо гранти від різних організацій за кордоном. Зокрема, від організації «Аборти без кордонів», що була заснована у Великій Британії 12 років тому і допомагала жителям Ірландії робити аборти. Тепер допомогу надають людям з Мальти, Гібралтару і Польщі.

Чи несете ви відповідальність за жінок, які приймають таблетки вдома без медичного спостереження?

Що ви маєте на увазі під відповідальністю? Людина сама приймає рішення. Домашній аборт не вимагає обов’язкового спостереження лікаря. Лише в 1% випадків може знадобитися медичне втручання. Якщо це необхідно, ми радимо звернутися до лікарні, розповідаємо все, що потрібно знати. У нас є знання, але ми не говоримо людям, що робити. Якщо хтось хоче піти до лікарні, він може піти, ми не будемо відмовляти.

Вам надсилають фотографії абортованих ембріонів — хто відповідає на такі листи?

Той, кому наразі зручніше, — у всіх нас є необхідні знання.

Щоб перервати медикаментозний аборт, потрібно протягом доби вжити прогестерон. Чи знаєте ви жінок, які скористалися цією можливістю?

Справді, прогестерон необхідний для продовження вагітності. Якщо людина передумала, їй варто все ж звернутися до лікаря. Таке трапляється.

Чи можливе в Польщі повне скасування пренатальної діагностики, яка дозволяє виявити патологію на ранніх термінах вагітності?

Не думаю, що це коли-небудь трапиться.

Хто найбільше заважає вашій діяльності?

Пролайфери. Якось вони наклеїли на мікроавтобус наші фотографії, написали, що ми Killing Dream Team, що ми вбиваємо дітей, і їздили так вулицями. Одне слово, намагаються дискредитувати нас. Так само члени цих організацій пов’язують ЛГБТ з педофілією. Але вони ні на що не впливають, суспільство їх не любить.

Представники руху «на захист життя», перебувають в опозиції до прочойсерів, які відстоюють право жінок на аборт. У Польщі інтереси пролайферів представляють організації Ordo Iuris та Prawo do Życia.

Вас би задовольнив так званий компроміс, який існував у Польщі з 1993 року?

Ні, я не думаю, що це компроміс, тому що це рішення не обговорювалося з тими, кого безпосередньо стосується. Аборт був дозволений лише у трьох випадках, і 97% людей, які бажають перервати вагітність, опинялися поза законом. Це, ймовірно, найбільша брехня про аборти в Польщі: ми ніколи не перебували посередині, не існувало ніякого компромісу. Що могло б стати компромісом, так це дозвіл проводити аборт на терміні до 12 тижнів.


Ілюстрація: Ola Kompała

Нове та Найкраще

65

107

998
118

Більше матеріалів