У Техасі морози викликали енергетичну кризу. Тепер консерватори говорять про неспроможність зеленої енергетики
Що відбувається у США
На півдні США, де взимку температура рідко опускається нижче нуля, вже тиждень стоять аномальні морози. Стовпчик термометра досяг позначки мінус двадцять, 34 людини (20 із них — у Техасі) загинули в результаті нещасного випадку або отруєння чадним газом. Хоча аномальні холоди торкнулися всіх південних штатів, найсильніше через циклон постраждав Техас — другий за розмірами штат у країні. Близько 4 мільйонів осіб залишилися без води та електроенергії: більшу частину електростанцій у штаті довелося відключити через обмерзання обладнання.
Target in Austin, Texas 2/18/2021 1pm im really praying for texans #TexasBlackout #Texas #TexasFreeze pic.twitter.com/ag6gZsozrp
— JazzieJae (@JazzieJaeT) February 18, 2021
Порожні полиці супермаркету в місті Остін, штат Техас, 18 лютого 2021 року
A woman’s car is frozen because of a burst pipe leaking water inside her Downtown Dallas parking garage. She’s grateful that it’s just a vehicle — and spoke of some Texans evacuating homes and apartments because of similar issues. Hear from her on @FOX4 at 9/10. #TexasFreeze pic.twitter.com/zsihmWJneQ
— David Sentendrey (@DavidSFOX4) February 18, 2021
Автомобіль, вкритий льодом, на парковці в місті Даллас, штат Техас
Чому Техас опинився у гіршому становищі, ніж інші штати
Техас отримує енергію з різних джерел: від атомних, а також вітрових і сонячних електростанцій, від використання природного газу. У кожному випадку обладнання було не готове до зими — пік споживання електрики зазвичай припадає на літо. В останній тиждень енергосистема штату стала предметом пильної уваги через її незалежність від енергосистеми решти США. Техасці не можуть використовувати ті ж джерела електроенергії, що й жителі сусідніх штатів, які зіткнулися з аналогічними проблемами, тому що є споживачами ERCOT (The Electric Reliability Council of Texas). Ця некомерційна організація забезпечує електрикою 90% жителів Техасу. Таке рішення було прийняте з політичних мотивів: уряд штату хоче уникнути федерального регулювання. У тих небагатьох містах, які підключені до іншої енергомережі, вдалося уникнути тотального блекауту.
Чому звинувачують зелену енергетику і що відповідають експерти
Оглядач Fox News Такер Карлсон одразу після відключення електроенергії назвав головною причиною блекауту відновлювані джерела енергії. «Замість того щоб отримувати вигоду з природних ресурсів нашого штату, політики пішли модним шляхом і стали шалено покладатися на так звану альтернативну енергію, тобто вітряки», — заявив він. Ймовірно, такі висловлювання пов’язані з політикою президента США Джо Байдена, який у ході передвиборчої кампанії поставив за мету до 2035 року перейти на технології з нульовим рівнем викидів.
У ефірі того ж Fox News губернатор Техасу Грег Ебботт сказав, що відновлювані джерела енергії виробляють недостатньо ресурсів, щоб забезпечити штат: «Цей [колапс] показав, що викопне паливо необхідне Техасу й іншим штатам, щоб опалювати будинки в зимовий час і охолоджувати в літній». Утім, незабаром Ебботт визнав, що змін потребує вся електросистема штату, і розкритикував ERCOT за те, як корпорація відреагувала на аномальні морози.
Вітрогенератори в Техасі дійсно довелося зупинити через зниження температури повітря, але відновлювані джерела енергії забезпечують лише 10% від загального обсягу енергопостачання штату. Керівники комунальних підприємств заявляють, що відключення сонячних і вітряних електростанцій відіграло меншу роль у кризі, ніж погане планування і проблеми з поставками природного газу. Саме перебої в роботі газових станцій та АЕС стали причиною відключення електрики. «У нас не було такої погоди, тому не дивно, що немає інфраструктури, орієнтованої на неї. […] Не думаю, що є хтось, кого можна було б звинуватити в тому, що сталося», — вважає експерт з електропостачання Університету Техасу в Остіні Джошуа Родс.
Фото: Joe Raedle / Getty Images North America / Getty Images via AFP