В Австралії група вчених просить виправдати жінку, засуджену за вбивство своїх дітей. Усе через генетичну мутацію
Кетлін Фолбігг у в’язниці
Вісімнадцять років тому суд виніс Кетлін Фолбігг вирок: 40 років тюремного ув’язнення (після подачі апеляції термін скоротили до 30 років). Рішення могло здатися навіть занадто м’яким, адже впродовж десятиліття четверо дітей жінки померли, ніхто не прожив більше двох років. З моменту взяття під варту Фолбігг наполягала на тому, що вона невинна, а її діти стали жертвою синдрому раптової дитячої смерті (СРДС).
Перша дитина в родині Фолбігг, Калеб, помер у 1989-му у віці 19 днів, причина була класифікована лікарями як синдром раптової дитячої смерті. Наступного, Патріка, не стало два роки по тому, коли йому виповнилося 8 місяців. Згідно зі свідоцтвом про смерть, хлопчик мав слабкий зір, страждав на епілепсію і помер від удушення. Смерть 10-місячної Сари настала в 1993 році, і в якості причини також був названий СРДС. Остання дитина Кетлін Фолбігг, Лора, померла в березні 1999 року у віці 18 місяців. У свідоцтві про смерть сказано, що причина не встановлена.
Чоловік Кетлін Фолбігг приніс до поліцейської дільниці щоденник дружини. У ньому йшлося про те, що їхня донька Сара залишила цей світ «з невеликою допомогою».
Низка смертей у родині Фолбігг здавалася жахливою трагедією, поки чоловік Кетлін не приніс до поліцейської дільниці щоденник дружини. У ньому йшлося про те, що їхня донька Сара залишила цей світ «з невеликою допомогою», а Лора — «досить добродушна дитина, що врятує її від долі її братів і сестер». Після цього почалося розслідування, яке закінчилося звинуваченням і винесенням вироку. На суді лікар, який зробив висновок про смерть Лори, сказав, що ніколи не стикався з родиною, де б одне за одним загинули четверо дітей. Сама Кетлін Фолбігг ніколи не визнавала своєї провини.
Донька свого батька
У матеріалі The New York Times сказано, що Фолбігг не щастило від моменту народження. Коли Кетлін було півтора року, батько дівчинки вбив її матір. Через 28 років, переїхавши до іншого міста, вийшовши заміж і втративши трьох дітей, Фолбігг зазначить у своєму щоденнику: «Очевидно, я донька свого батька». На допиті її попросили пояснити двозначні записи про дітей. За словами Кетлін, вона вірила в надприродну силу, яка відбирає у неї дітей, а роздуми відображають її почуття провини. «Щоденники не призначені для читання іншими людьми, — прокоментувала вона свої записи у 2019-му, вперше за 16 років. — У мене було неправильне переконання, що мої діти вирішили піти від мене добровільно, і я не розуміла чому».
Чи може наука допомогти Кетлін Фолбігг вийти на свободу?
Два тижні тому 90 видатних вчених і медичних експертів подали губернатору штату Новий Південний Уельс петицію з проханням про помилування і негайне звільнення Фолбігг. Серед підписантів була нобелівська лауреатка Елізабет Блекберн, а також відомий австралійський біолог Джон Шайн. У петиції про помилування Фолбігг зазначено, що ніяких медичних свідоцтв удушення не було і жодне з немовлят на момент смерті не було абсолютно здоровим.
Імунологиня з Австралійського національного університету в Канберрі Керола Вінуеза та її колега доктор Тодор Арсов
Тільки близько 75 людей у світі мають подібну мутацію. Вченим відомо про 20 випадків смерті дітей з мутацією гена CALM2. Імовірність смерті збільшується, якщо наявні фактори, що підвищують рівень адреналіну. Одним із таких факторів є препарат псевдоефедрин — його давали Лорі, доньці Кетлін Фолбігг. У Калеба і Патріка була виявлена інша мутація, яку пов’язують з летальними епілептичними припадками.
встановили послідовність нуклеотидів у молекулі ДНК
Незважаючи на висновки, зроблені Вінуезою у 2018 році, Фолбігг залишилася у в’язниці. Тоді суд відкинув результати дослідження, надавши більшого значення іншим доказам, наприклад двозначним фразам зі щоденника. У петиції, підписаній у березні, сказано, що 18 років тому у слідства не було доступу до таких важливих даних, як результати генетичної експертизи. Генеральний прокурор штату Новий Південний Уельс Марк Спікман заявив, що петицію розглянуть незабаром.