Опыт

Я здаюся: Як працює оренда співрозмовників

Популярна у світі послуга «друг на годину» дісталася України. Приблизно за 200 гривень можна поговорити по щирості, поскаржитися на проблеми, обговорити серіали або навіть випити. Реальна зустріч, зум, телефонна розмова, вайбер або листування — доступні різні опції. Кореспондент Bird in Flight протестував послугу як товариш по чарці на годину і як охочий виговоритися і пояснює, як усе влаштовано.

Ще минулої весни я написав в оголошенні на OLX, що готовий вислухати або розвеселити історіями, а також обговорити кіно й серіали за 200 гривень на годину. Я знав, що в інших країнах подібна історія працює, і вирішив провести такий експеримент у нас. У той болісний період першого карантину мені здавалося, що українці, втомившись від самоізоляції, будуть шукати компанію в мережі.

Але за пару тижнів мені подзвонив тільки менеджер з продажу Ігор, якому хотілося випити з кимось у зумі. Бесіда одразу не задалася: перші пів години Ігор намагався ввімкнути мікрофон на ноутбуці, а після з’ясувалося, що цікавили його не обговорення серіалів і розмови про життя, а те, як це — працювати другом на годину. Мене теж це цікавило, але ділитися поки що було нічим. Проте свої 200 гривень за годину подолання незручності та нудьги я отримав. Щоправда, їх же я і витратив на вино — під час бесіди ми випили по парі келихів. Більше клієнтів у мене не було, незабаром я видалив оголошення.

Майже рік по тому я сам натрапив на подібні пропозиції та вирішив з’ясувати, як йдуть справи у цих підприємливих співрозмовників.

Свої 200 гривень за годину подолання незручності та нудьги я отримав.

Родину обирають

Люди почали масово пропонувати свої послуги друга на годину ще на початку двотисячних в Японії. Зараз це настільки розвинений ринок, що орендувати можна не просто співрозмовника, але і підставного родича — його роль виконає актор. Так, на сайті Family Romance великий вибір «тимчасових» чоловіків та дружин, батьків і навіть дітей. «Наші досвідчені співробітники можуть замінити друзів, посадових осіб компанії, родичів, братів і сестер, а також батьків, які були відсутні з якоїсь причини», — сказано на сайті. Раптом вам нікого запросити на весілля, один підроблений гість обійдеться приблизно у $100 за вечір.

Сайти з оренди друзів є й в інших країнах: наприклад, Rent a Local Friend та Rent a Gent пропонують послуги «красивих, розумних і талановитих чоловіків» для прогулянки або побачення. Але найбільший — Rentafriend, заснований Скоттом Розенбаумом. Підприємець започаткував свій бізнес одинадцять років тому, вирішивши адаптувати японські сервіси під США. Rentafriend почав працювати спочатку в Америці та Канаді, потім у Китаї, Індії та Чилі. Уже через рік після запуску на платформі зареєструвалося 300 тисяч чоловік, а сьогодні їх удвічі більше. Як повідомили Bird in Flight у компанії, основна частина користувачів — з Великої Британії, США та Канади.

На Rentafriend більше сотні акаунтів з України, як правило це люди з Києва. Вони пропонують не тільки спілкування, а й екскурсії місцевими визначними пам’ятками. У своєму профайлі користувачі вказують освіту, хобі, сферу інтересів. Наприклад, аналітик Іван любить шахи, футбол і кіно, а Діана готова скласти компанію для походу в бар або музей і підтримати розмову «про що завгодно». Дехто може навіть організувати вечірку для великої компанії. Щоб користуватися послугами сайту, доведеться заплатити 840 гривень. Але аудиторія Rentafriend — іноземці; українці ж, як і я колись, швидше підуть на рідний OLX.

Друг на годину (або більше)

На OLX я знайшов близько трьох десятків пропозицій поспілкуватися за гроші. Вибір не особливо великий, але рік тому і такого не було. А одразу після Дня Валентина з’явилася ще парочка свіжих оголошень. Ціни — від 50 до 1 000 гривень за годину. Крім спілкування користувачі пропонують послуги екскурсовода, асистента з покупок, інструктора з кінного спорту. Трапляються як дуже короткі описи, так і докладні, більше схожі на резюме.

Обираю перше навмання і телефоную Аллі, яка «готова підтримати у скрутну хвилину». Але Алла вочевидь не рада дзвінку. Перебивши мене на півслові, вона каже, що працює тільки з жінками, і одразу ж кидає слухавку.

«Уявіть, що поруч з вами буде людина, яка завжди готова вас вислухати», — пише Ігор з Харкова. У «професію» він пішов тому, що вважає себе «товариським і здатним підтримати розмову на будь-яку тему». Цього разу, перш ніж зателефонувати, я пишу Ігорю і прошу коротко розповісти про себе. Йому тридцять, за освітою кондитер, підробляє на будівництві і взагалі «береться за будь-яку роботу». Про те, що можна заробляти бесідами, Ігор випадково дізнався в інтернеті. За свої послуги встановив «мінімальну плату» — 50 гривень.

Мені подобається скромність і відвертість мого співрозмовника, але слухати його складно: він затинається, забуває слова, різко змінює тему. Ледве витримавши п’ять хвилин, я прощаюся.

«Клієнтів у мене ще не було, але я збираюся працювати як психотерапевт: людина говорить, я слухаю. Якщо співрозмовник просить поради, я прошу розповісти докладно про проблему і тільки потім щось скажу», — описує Віктор свій підхід. Йому сорок один, він з Кривого Рогу, працює диспетчером на залізниці і робить ремонти. За годину розмови він бере 500 гривень.

«Клієнтів у мене ще не було, але я збираюся працювати як психотерапевт: людина говорить, я слухаю».

Про існування послуги «співрозмовник на годину» Віктор випадково дізнався з якогось ролика на ютубі й вирішив спробувати свої сили в новій справі. Він готовий допомогти тим, кому потрібно виговоритися, і тим, «кого не розуміють оточуючі». На моє запитання, чи не боїться він давати поради незнайомим людям, Віктор відповідає негативно. «Я не збираюся лізти в тему кар’єри — я в цьому не розбираюся. Зате я багато дізнався про те, як дотримуватися балансу між грошима і душевною рівновагою. Гадаю, в цьому я можу бути корисний», — говорить він.

Оголошення Віктор розмістив два місяці тому. Тепер, щоб залучити клієнтів, він збирається розширити спектр своїх послуг і стати товаришем по чарці на годину. З охочих випити він буде брати більше, ніж з тих, хто хоче просто поговорити. «Я не збираюся гробити своє здоров’я задарма».

Через тиждень я помічаю, що вартість особистої зустрічі з Віктором опустилася до 300 гривень на годину. Поспілкуватися телефоном можна дешевше — 200 гривень, але найвигідніше у вайбері — 150 гривень.

Серед оголошень зустрічаються і ті, де співрозмовники готові лише на листування в будь-якому зручному месенджері. Утім, і в цьому випадку тарифікація погодинна.

Розмови і нічого більше

Після кількох невдалих спроб я нарешті знаходжу відповідного співрозмовника. У Вікторії приємний голос, вона говорить зв’язно і по суті. Одразу ж озвучує умови: вартість години — 250 гривень, щоб забронювати зустріч, потрібно внести передоплату. З одеситами вона зустрічається особисто, з людьми з інших міст — спілкується телефоном або листується в месенджерах. Ми зідзвонюємося в зумі. Моїй співрозмовниці 34 роки, за освітою вона готельна менеджерка, три роки працювала в Італії, а з початком пандемії повернулася до України і влаштувалася особистою асистенткою.

Співрозмовницею на годину Вікторія почала підробляти за кордоном. Її першим клієнтом став чеський турист, який зупинився в готелі, де вона працювала. Він запропонував дівчині 50 євро за розмову. «Я насторожилася, вирішивши, що він хоче сексу, але йому дійсно був потрібен співрозмовник», — згадує Вікторія. Чех розповів їй про послугу «друг на годину» і порадив розмістити анкету в інтернеті. У результаті за три роки з Вікою поспілкувалося близько сотні людей — в основному туристи, які вирішили знайти компанію у незнайомій країні.

Першим клієнтом став чеський турист, він запропонував дівчині 50 євро за розмову.

Це мій перший платний співрозмовник, з яким дійсно приємно спілкуватися. Коли я починаю скаржитися на апатію, яку відчуваю після ковіду, Віка співчутливо киває і час від часу говорить «як я тебе розумію». З’ясовується, що в юності вона хотіла стати психотерапевткою, але грошей на навчання не було. Тепер вона вже не готова витрачати п’ять років на здобуття освіти, тому людей вислуховує не по роботі, а у вільний час. При цьому у Віки є правило: вона не допомагає розв’язувати проблеми. «Якось жінка, з якою я розмовляла, заплакала, їй вочевидь була потрібна допомога. Коли вона заспокоїлася, я перевела розмову на іншу тему, але потім порадила їй піти до психолога. Вона досі до нього ходить, а мені телефонує раз на тиждень, щоб поділитися успіхами. Більше ділитися їй ні з ким».

Замість спеціалізованих ресурсів на кшталт Rentafriend Вікторія надає перевагу сайтам оголошень. На відміну від перших тут немає штрафів за скасування зустрічі, а скасовувати іноді доводиться: кілька разів Віку попросили роздягнутися. Також одного разу запропонували 500 гривень за десять хвилин відеозв’язку — дівчина повинна була дивитися, як клієнт мастурбує.

За кілька років роботи співрозмовницею вона навчилася відсівати тих, кому потрібні не тільки розмови. Якщо клієнт починає розпитувати про особисте життя — відмовляється від зустрічі. З грубими і наполегливими співрозмовниками Віка теж прощається. Зустрічатися воліє в людному місці і вдень. «На відміну від Італії в Україні багато хто думає, що раз він платить гроші, то може вимагати від співрозмовника все», — каже дівчина.

«На відміну від Італії в Україні багато хто думає, що раз він платить гроші, то може вимагати від співрозмовника все».

Незручні ситуації в подібній роботі виникають не тільки у жінок. Наприклад, в оголошенні масажиста Тараса з Умані сказано, що він готовий «вислухати, підтримати і просто обійняти». Але один із клієнтів зрозумів його неправильно, вирішивши, що Тарас готовий переспати з ним. «Мені довелося пояснювати, що я не надаю такі послуги», — згадує уманчанин.

Краще за колишніх

«Краще написати мені, а не колишнім», — вважає Марина. Вона готова сходити з людиною на шопінг, у кіно, в кафе, просто поговорити. Попереджає, що ніякого інтиму, але дзвонити можна 24/7. Аліна ж обіцяє поставитися до всього з розумінням і мотивувати на якісь дії, якщо нічого не хочеться робити. Загалом усі оголошення схожі, їхні автори зазвичай пишуть, що захоплюються психологією, але реальну психологічну освіту згадують не часто. Однак чи може друг на годину замінити психотерапевта?

Практикуюча психологиня і президентка Національної психологічної асоціації Валерія Палій вважає, що ні. «Професійні психологи не дають порад, наше завдання — допомогти людині знайти ресурс і прийняти рішення самостійно», — пояснює вона. І додає, що, роздаючи поради незнайомим людям, співрозмовники на годину можуть завдати шкоди їхньому здоров’ю. Навіть якщо клієнт просить йому щось підказати, він не завжди готовий до цього.

Проте розмова по щирості може бути корисною. Розповідаючи про неприємну ситуацію, людина осмислює її по-новому і переживає витіснені емоції. Це дозволяє позбутися напруги. Те, що історію слухає зовсім незнайома людина, теж може бути плюсом — головне, щоб співрозмовник зміг створити відчуття довіри. «У незнайомця більше шансів бути об’єктивним, адже друзі не завжди поділяють нашу точку зору на якісь питання. Або навпаки, вони можуть бути на нашому боці, коли нам насправді потрібен тверезий погляд на речі», — каже психологиня.

Розмова по щирості може бути корисною. Розповідаючи про неприємну ситуацію, людина осмислює її по-новому.

Я питаю у Віки, чим вона може пояснити свою популярність як співрозмовниці на годину, — інших українців з сотнею клієнтів я не зустрів. «По-перше, поговорити по щирості хочуть в основному чоловіки, і вони обирають у співрозмовники дівчат. По-друге, я намагаюся не грузити того, з ким розмовляю, і зробити так, щоб він почувався комфортно», — пояснює вона.

За час розмови з нею я дійсно жодного разу не відчув, що говорю з незнайомою людиною. Після скинув їй решту суми й у відповідь отримав повідомлення: «Рада знайомству і приємному спілкуванню». Я теж був радий спілкуванню, хоча вперше в житті платив за бесіду. Але своє оголошення відновлювати не став.

Нове та Найкраще

8 610

1 110

906
1 365

Більше матеріалів