Увійти до зони комфорту: Як облаштувати робоче місце, яке не захочеться залишати
Розумний офіс, нехай навіть і домашній, — це багатоскладова структура. Матеріали, меблі, освітлення — все має значення, в тому числі, може, й не дуже потрібні, але приємні дрібниці. Щоб облаштувати простір найкращим чином, важливо дотримуватися правил ергономіки — дисципліни, яка покликана буквально створювати комфорт.
Стіл повинен бути таким, щоб не втомлювалися руки, стілець — щоб не боліла спина, а монітор — щоб шия і очі були в порядку. Адже чим зручніше робоче місце, тим вище продуктивність, та й узагалі в цьому випадку приємніше проводити неминучі довгі години. І якщо практично кожну деталь можна контролювати — світло, температуру, м’якість крісла і жорсткість робочого графіка, — важливо розуміти, як це робити та які є варіанти.
Настільні ігри
Банально, але робоче місце починається з робочого столу, і обирати його варто відштовхуючись від необхідності. Наприклад, архітектору потрібно помістити на столі креслення, макети, блокноти — і добре, якщо не зразки будівельних матеріалів, — тож краще одразу розраховувати на площу побільше. Але якщо для роботи потрібен лише комп’ютер і чашка з чаєм, можна обійтися компактною моделлю.
І так, столи теж можуть бути розумними. Зокрема, бренд Arup випускає їх з датчиками, які дозволяють контролювати температуру в безпосередній близькості, — інакше кажучи, на робочому місці можна створити свій клімат. А ще така модель енергозберігаюча: стіл сам переводить усю техніку в режим очікування, коли людина від нього відходить. Висоту іншого столу, Tempo від Tenho Design, можна регулювати навіть не вручну, а автоматично, підключивши його до додатка на телефоні.
Не всі готові встановити вдома нашпигований датчиками дорогий стіл, але «розумний» може означати «економний» і «зручний». Так, стартап Stykka ще на початку пандемії запропонував варіант збірного картонного столу для роботи вдома. Знадобилося менше 24 годин, щоб перетворити ідею на реальний продукт. Картон, звичайно, перероблений — вийшло ще й екологічно.
Для домашнього офісу також варто придивитися до столів, які легко складаються і пересуваються, — на випадок, якщо захочеться перенести офіс з кухні до спальні. Хороший варіант є у бренду Spacestor. Але, схоже, найкращий робочий стіл для дому — це поки що ось цей дизайнерський жарт. Однак нічого не заважає і в реальності встановити стіл зі сховищем для банок пива, відсіком для закусок і ланцюгами, якими можна прикувати себе до нього у випадку гарячих дедлайнів.
Правда в ногах
«Ось це стіл, за ним сидять» уже давно не працює в контексті робочого місця. Тим більше в сидячому положенні навантаження на спину майже вдвічі більше, ніж при роботі стоячи. Сергій Петренко, автор телеграм-каналу blognot, уперше побачив стіл для роботи стоячи ще 10 років тому.
«Ось це стіл, за ним сидять» уже давно не працює в контексті робочого місця.
«Мені трапилася стаття, де Джоел Спольські описував офіс своєї тодішньої компанії, — це було ще до того, як його команда розробила Trello, але перший продакт-менеджер Microsoft Excel і тоді був для мене авторитетом, — розповідає Петренко. — Стіл довелося замовляти з Німеччини, але воно того варте: його висоту можна було регулювати від 70 до 140 сантиметрів, тобто він підходив буквально під будь-який зріст. Я працював за ним роки три і, здається, заразив ідеєю декількох колег.
Пізніше, коли я будував свій коворкінг „Термінал 42“, вирішив зробити там високі столи, щоб відвідувачі могли працювати стоячи. Ми розташували такі столи вздовж стін з великими вікнами, через які було видно вулицю і дахи. Окремою популярністю у відвідувачів користувалася накладка, яка дозволяла звичайний стіл перетворити на стоячий, — її нам подарували для тестування».
Справа ще й у тому, що ефективно використовувати поверхню столу можна тільки в тих межах, куди виходить дотягнутися руками. Якщо сидіти за столом в одному положенні, то ця площа менша, ніж якщо стояти поруч, маючи можливість умить зробити пів кроку вбік.
До речі, хоча стіл для роботи стоячи і здається трендом останнього десятиліття, подібний був ще у Льва Толстого, якого в непродуктивності точно не звинуватиш. Зараз столи з регульованою висотою легко знайти в різних меблевих магазинах, у тому числі в IKEA. А британська марка Benchmark випустила стіл Noa, який можна перетворювати зі стоячого на сидячий, — для тих, хто не визначився.
Важливо пам’ятати, що довго стояти на одному місці — теж шкідливо, через навантаження на ноги може розвинутися варикоз або хвороби суглобів. Непогане рішення є у дизайнерської студії H-O-TT: її меблі для роботи трансформуються у пристойний спортзал, вірніше в базовий набір для фізичних вправ. Наприклад, ніжки столу можна використовувати як гантелі, а табурети — як поперечини для віджимань. Норвезька ж компанія BMA Ergonomics придумала крісло, яке саме підкаже — завібрує, — коли вже час зробити паузу, встати і розім’ятися. Крім того, за допомогою датчиків воно контролює положення людини і також нагадує їй, що треба уже якщо не перерватися, то хоча б змінити позу.
У коворкінгах часто можна помітити працівників на диванах, в безформених кріслах-мішках або навіть у гамаках. Антоніна Капля, провідна архітекторка Tseh Architectural Group, вважає, що головне — коли у людини є вибір: попрацював сидячи, потім стоячи або навіть лежачи. Згорнутися в дивній позі — не найбільш корисно для спини, але можливість хоч ненадовго змінити локацію і положення тіла допомагає поглянути на завдання під новим кутом. Хороша альтернатива нудному стільцю і «некорисному» затишному кріслу — стілець-гойдалка шведського бренду Vitra, придуманий ще у 2011 році, але все ще актуальний. До всього модель ще й екологічна: пластик для виробництва використовують перероблений.
Можливість хоч ненадовго змінити локацію і положення тіла допомагає поглянути на завдання під новим кутом.
На випадок, якщо дуже складно відмовитися від роботи в ліжку, можна проміняти його на крісло для роботи лежачи. Приклад — моделі дизайнера Джеффрі Паскаля, які за відчуттями максимально близькі до ліжка, але все ж підтримують тіло у правильному положенні.
Своя атмосфера
Хто сказав, що робочий стіл — не місце для іграшок? Так, дизайнер Кей Чен створив одразу цілий «офісний набір», де є калькулятор, ручка, USB-флешка, мишка і вентилятор. Спочатку звучить не дуже захоплююче, але флешку можна стискати як м’ячик-антистрес, миша виводить повідомлення з пошти, ручка видає заспокійливий звук, а вентилятор вмикається, тільки якщо біля нього спокійно і глибоко подихати, — розслаблює. І так, на калькуляторі встановлено кілька простих іграшок.
Звичайно, важлива частина атмосфери робочого місця — це світло. З освітленням усе просто: найкомфортніше для очей — природне, але світловий день зазвичай коротший за робочий, тож без ламп не обійтися. Розумні світильники вже вміють самостійно підлаштовуватися під користувача. Наприклад, LED-лампа Lightcycle Morph, створена Dyson, регулює яскравість навіть у залежності від віку її власника — всі параметри вона дізнається з програми на смартфоні. Суть у тому, що у 65 років краще менше сидіти біля яскравого світла, ніж у 20, і лампа за цим стежить. У цілому управління світлом, тобто регулювання яскравості та часу роботи скорочує витрати електроенергії на 15-20%, що ще й економно.
Оптимізуй і володарюй
Крім базових речей — столу, стільця і комп’ютера — на робочому місці зазвичай купа всіляких дрібниць. Питання проводів, що заплуталися, вирішують, як правило, бездротові зарядки. Ручки, скріпки, візитки і все, що ще з якихось причин не перейшло у віртуальний формат, — органайзери. Наприклад, український проєкт Stealtho зібрав у своєму органайзері як усі потрібні виходи для зарядок і картридер, так і, власне, блоки для канцелярії, підставки для телефона, навушників та інших потрібних предметів. Є навіть місце для сукулентів. Ідея в тому, що, якщо взяти під контроль хаос на своєму столі, вирішувати робочі завдання буде морально простіше.
Комфортне робоче місце — це ще й можливість відпочити у перервах. Оптимально, коли умовна зона відпочинку в межах п’ятихвилинної доступності. Google, Etsy і багато інших великих компаній використовують у своїх офісах біофільний дизайн — рослини, натуральні матеріали, природне освітлення і все, що наближає людину до природи. «Живі» стіни, вбудовані ящики з рослинами й інше подібне озеленення допомагають з продуктивністю.
Оптимально, коли умовна зона відпочинку в межах п’ятихвилинної доступності.
Так, київський коворкінг Kooperative облаштував на покрівлі невеликий сад-город, де можна не тільки подихати свіжим повітрям, але й, якщо є бажання, взяти участь у саджанні рослин та зборі врожаю. Ще один київський бізнес-комплекс City Garden облаштував для працівників зелені дахи, де можна займатися йогою. У домашньому офісі для куточка природи цілком згодиться балкон.
Якщо резюмувати, то суть розумного офісу в тому, щоб заздалегідь усунути всі побутові незручності і звільнити час для вирішення безпосередніх завдань. Сучасне робоче місце вже не може бути статичним, воно повинно легко адаптуватися під наші потреби. Якщо стіл і стілець — то регульовані, органайзер — складений з різних блоків, світильник — з контролем яскравості, монітор — компактний, який позбавлений хитросплетінь проводів та легко змінює кут повороту і нахилу.
За ергономічним монітором LG UltraFine™ Display Ergo зручно працювати як сидячи, так і стоячи, він повертається і нахиляється під будь-яким кутом. При цьому 4K IPS дисплей не спотворює кольори, як би не змінювався кут огляду. Монітор легко встановити, і завдяки спеціальній підставці він займає мінімум місця на робочому столі. Також пристрій змінює режим на портретний, дозволяє зменшувати або збільшувати зображення. Тобто з ним можна повністю підлаштувати робоче місце під себе. І ніякої плутанини проводів — за допомогою одного USB-C One Cable можна передавати інформацію та заряджати ноутбук.
Фото на обкладинці: Spacestor.