Саша Курмаз представив у Берліні власну версію храму РПЦ

Український художник Саша Курмаз створив для групової виставки What Matters («Що має значення») в Берлінській академії мистецтв інсталяцію «Храм Преображення». Споруда імітує церковне приміщення та складається з напівзруйнованого металевого вагончика, який колись використовувала радянська армія, та позолоченого купола.
За словами художника, проєкт розглядає Російську православну церкву та підконтрольну їй Українську православну церкву Московського патріархату (УПЦ МП) як елементи російсько-української війни, що почалася у 2014 році. Саша Курмаз наголошує на тому, що УПЦ МП стала знаряддям пропагандистської політики Кремля та сприяла поширенню ідеології «русского мира» в Україні.
Художник представляє церкву як інструмент для пригноблення національної ідентичності українців, заперечення існування суверенної української держави, розповсюдження антизахідних поглядів та розпалювання сепаратистського руху. Наразі до Верховної Ради поданий законопроєкт про заборону Московського патріархату на території України.
У міжнародній виставці взяв участь ще один український художник — Микола Рідний. Загалом у Берліні фотографії, відеоінсталяції, скульптури та живопис представили 29 митців із різних країн світу. Микола Рідний презентував короткометражні фільми «Сховище» та «Історія батька», що були створені ще до початку війни Росії з Україною, у 2012 році.
Перша картина присвячена військовій школі у Харкові, заняття якої проходили у радянському бункері. Героєм другої став батько Рідного: він спускається до підвалу колишнього будинку родини, де знаходить старі речі та архівні газети, — через цей відеоряд автор фіксує соціальні й політичні зміни, що сталися з моменту здобуття Україною незалежності. Також Микола Рідний показав у Берліні фільм Temerari, який досліджує символіку праворадикальних рухів в Італії та Україні. Художник підкреслює, що не заперечує існування в Україні екстремістів, але їх відсоток дуже незначний навіть у порівнянні з Німеччиною.
Через повномасштабне вторгнення Росії до України 24 лютого Микола Рідний і Саша Курмаз не змогли особисто прибути до Німеччини. «Росія веде війну не лише проти України, а й проти свободи слова та свободи вибору. Ці цінності вважаються європейськими, але саме Україна зараз виступає як щит для Європи» — так прокоментував події Рідний. Виставка у Берлінській академії мистецтв триватиме до 10 квітня.
Фото: Саша Курмаз