Художник зробив тату на спині зі своїм ім’ям — як у дівчинки з вірусного фото. Багатьох це обурило

Український художник Владислав Плісецький зробив татуювання зі своїм ім’ям і датою народження на спині. Він виклав фото в інстаграмі разом з іншим знімком, який став вірусним на початку повномасштабного вторгнення, — він зображує дівчинку Віру з написаним на спині ім’ям і телефонами її батьків. Саме світлина Віри стала референсом для тату художника. Через таке порівняння публікація викликала хвилю обурення серед мистецької спільноти. Ми попросили Владислава розповісти, що він мав на увазі і що думає про реакцію публіки.

Плісецький зараз перебуває на резиденції для українських художників і художниць How You Dare?, що проходить з ініціативи міської адміністрації Мілана на території культурного центру Fabbrica del Vapore. Саме там 7 лютого він зробив татуювання у межах відеоперформансу для проєкту Once upon a queer. «Ідею для перформансу запропонував я, бо колись у мережі побачив знімок тієї самої дівчинки з написом на спині. Її фото було взято і виставлено як референс», — каже Владислав.

куратори: Сергій Канцедал та Аліна Клейтман

мультидисциплінарний проєкт, який має на меті підвищити рівень обізнаності про квір-історію у Східній Європі, зокрема в Україні

Йдеться про знімок, який зробила мама дівчинки, київська художниця Олександра Маковій. «На фото Вірина спина у перший день війни, — згадувала вона. — Я підписала її руками, що дуже сильно дрижали, […] на випадок, якщо із нами щось станеться і її, яка вижила, хтось підбере. Або вона загубиться. Тоді навіть промайнула шалена думка: чому я не зробила їй татуювання з цією інформацією?»

За словами художника, викладаючи фото у своєму профілі, він не очікував такої реакції людей. Однак пост зібрав півтори сотні коментарів. Більшість користувачів звинуватили його у відсутності емпатії до жертв війни. Роботу називали «крінжем», «блюзнірством» і «хайпожорством».

Фотографка і дослідниця мистецтва Женя Лаптій вбачає в акції прояв неповаги та знецінення війни в Україні. «Витатуювавши на спині схожі написи, як у дівчинки з фото, цей „митець“ наче каже: „Я так теж можу“. Проте ні, не можеш, ти не був там, не відчував те, що відчувала та мама, яка писала ті слова. Своїми діями ти знецінюєш ті переживання, які були у тієї жінки та дитини. Ти наче глумишся над ними. Це все одно, що б я набила собі номер з концтабору або ми з вами ходили з зірками Давида», — зазначає Лаптій. За її словами, мати дівчинки з фото була шокована акцією, а художник не звертався до неї за дозволом використати світлину як референс.

Проте Плісецький із Лаптій не погоджується: він каже, що Олександра Маковій не була ображена. Художник вважає, що його роботу загалом вирвали з контексту. «Люди, які обурилися, взагалі не були в контексті самої роботи і мого бекграунду, — говорить Плісецький. — Ті, хто писав щось про хайп і тому подібне, судять тільки по собі. Я взагалі не одразу зрозумів, через що стільки уваги і негативу, бо не дивився на цю роботу під кутом хайпу».

Окрім свого імені й дати народження Владислав, який є сиротою, також набив на спині номери телефонів двох його близьких подруг. «Наразі кожне місто в Україні знаходиться під прицілом ворожих ракет. Тому татуювання носить практичний характер. Я вказав ці два номери як дані найближчих людей, з якими можна зв’язатися у разі моєї смерті», — пояснює він.

Нове та Найкраще

9 300

1 399

1 095
1 615
Більше матеріалів