Фотопроєкт

Від хорошого життя: Фотопроєкт про депресію, транквілізатори і пошук задоволень

Ніка Сандлер зняла все те, що зазвичай приносить моментальне задоволення: солодке, сигарети, секс. Фотографії вийшли яскравими і безтурботними, але разом із тим і тривожними — нібито щось із цією радістю не так.

Один із найбільш впливових сучасних критиків капіталізму, лівий мислитель Марк Фішер називав постійний пошук задоволень депресивною гедонією. Якщо зазвичай депресія асоціюється у нас із нездатністю відчувати радість, то Фішер, навпаки, впевнений, що страждання приносить саме гонитва за насолодами. Уся справа в тому, що це викликає в нас постійне відчуття, ніби «чогось бракує». Фішер наклав на себе руки в 48 років.

У своєму проєкті фотографка Ніка Сандлер наочно демонструє, як виглядає цей безперервний пошук задоволень — приємний і водночас такий, що пригнічує.

Ніка Сандлер

Художниця, живе в Москві. Навчалася у школах сучасної фотографії «Докдокдок» і Fine Art.

— У новорічну ніч я загадала бажання назавжди зануритися у відчуття, які були у мене під час прийому транквілізаторів: спокій, безтурботність, радість. Тіло ставало розслабленим, я швидко засинала й бачила приємні сни. Я хотіла забутися солодким сном і більше не стикатися з реальністю.

Капіталізм вимагає завжди відчувати задоволення, а якщо це не виходить — провину.

Через роки, коли мені знову стало нестерпно, я згадала про цей досвід. Рецепта на транквілізатори більше не було, тому я вирішила експериментувати з алкоголем. Прагнучи забутися, я опинилася в пастці депресивної гедонії, яку Марк Фішер у книзі «Капіталістичний реалізм» описував як нездатність виконувати що-небудь, крім пошуку задоволення. Книгу мені порекомендували у фотошколі: до знайомства з нею я думала, що депресія та інші психічні розлади — це індивідуальний збій у біохімії головного мозку окремої людини, але все виявилося складніше і глобальніше.

Читайте також: Привиди його життя: Хто такий Марк Фішер і чому він став одним із найвпливовіших критиків сучасності

Фішер пов’язує депресію не тільки і не стільки з біологією, а й із впливом капіталістичної системи, в якій ми живемо. Наприклад, капіталізм вимагає від людини завжди відчувати задоволення, а якщо це не виходить, то провину.

У серії я зображую різні види задоволень і пов’язані з ними стани. Я конструюю натюрморти з предметів і речовин, які асоціюються з чимось приємним та спокусливим: цукрові кристали, шоколад, кава. Лялька є моїм альтер его — то солодко спить, то задушена зефіром.

Нове та Найкраще

331

180

495
337

Більше матеріалів