Моя нещасна мама
Чи можна любити своїх дітей, але шкодувати про материнство? Чи відповідають наші уявлення про нього реальності? Щоб знайти відповіді на ці питання, фотографка Діана Карклінь поговорила з жінками, для яких материнство не стало радістю, як це прийнято, а, навпаки, зруйнувало життя. Так з’явився проєкт «Скасувати материнство» (Undo Motherhood) — 7 фотоісторій із різних країн світу про жінок, які люблять своїх дітей, але шкодують про рішення стати матір’ю. Усі тексти — це прямі свідчення героїнь, без коментарів авторки.
Книга Undo Motherhood Діани Карклінь вийшла у видавництві Schilt Publishing у жовтні 2021 року. Придбати її можна за €60 (1 915 гривень) на сайті видавництва. Доставка в Україну безкоштовна.
Фотографка, живе в Іспанії. Навчалася у The Active School of Photography в Мексиці, фотошколі Photoplay у Росії, EFTI в Іспанії.
— Я розпочала проєкт про материнство у 2016 році: це була моя магістерська робота у Міжнародному центрі сучасної фотографії EFTI в Мадриді. А закінчила наприкінці 2020-го, коли надрукувала макет книги.
За ці п’ять років я попрацювала з дев’ятьма мамами з різних країн, але до книги потрапили лише сім історій. Хтось сам запропонував допомогу, коли дізнався про задум, когось вдалося знайти у соціальних мережах чи на анонімних форумах. Усі ці жінки дуже потребували розмови. Я просто повинна була уважно слухати і максимально правдиво переводити їхні історії у зображення й тексти, не засуджуючи. Ви не повірите, скільки матерів сьогодні шкодують про народження дітей.
Ви не повірите, скільки матерів сьогодні шкодують про народження дітей.
Героїні проєкту не бояться наслідків розголосу. Записати історії означало надати сенс стражданням цих жінок. Хочу підкреслити, що вони не шкодують, що у них зараз є діти. Вони шкодують лише про роботу, на яку підписалися; роботу, яка обіцяла щастя та задоволення, але позбавила їх власного життя. Багато в чому це пов’язано із застарілими уявленнями про жінку, матір і виховання дітей у цілому. За іронією долі, героїні — чудові матері й люблять своїх дітей. Але все ж, якби вони могли повернутися назад у часі, вони не стали б народжувати в тих же умовах.
Найбільше мене вразила розповідь жінки з Близького Сходу. Її чоловік не проводить час із дитиною. У їхньому консервативному суспільстві очікують, що саме матір виховуватиме дітей, а не батько. Моя героїня не усвідомлювала цього, коли погоджувалася народжувати. Її чоловік злиться, коли вона просить його присвячувати більше часу родині. Він вважає, що достатньо просто приносити гроші. Жінка втратила себе, роботу, коло спілкування, щастя, а чоловік насолоджується тією самою свободою, що й раніше.
Ця конкретна історія послужила мені уроком: якщо одного разу я вирішу стати матір’ю, то розділю батьківські обов’язки порівну. Сьогодні я мати дворічного хлопчика. Саме завдяки Undo Motherhood я все-таки наважилася на народження дитини. Тривалий час на мене тиснула родина, а це робило будь-яке обдумане рішення неможливим. Якби я сказала «так», це означало б капітуляцію перед тиском. Якби я сказала «ні», це було б лише реакцією у відповідь на тиск, але не вибором. Такий стан речей доводив мене до сказу.
Коли я зрозуміла, що не діти зруйнували життя моїм героїням, а консервативна гнітюча ідеологія материнства, для мене все змінилося. Я зрозуміла, що можна і треба по-іншому. Замість відмовитися від материнства взагалі я зважилася на цей нелегкий шлях із партнером. Ми з першого дня порівну розділили обов’язки батьків, що добре позначилося на нашій родині, особливо на дитині. Цим я завдячую своєму проєкту.
Який висновок я зробила, коли віддала книгу до друку? Про материнство можна шкодувати, як і про будь-яке інше важливе рішення. Жінкам потрібно знати всю правду про цю роль, перш ніж вони зроблять те, що змінить їхнє життя.
Чим більше я заглиблювалася у тему, тим зрозумілішим ставало, що материнство завжди використовували як інструмент контролю жінок. Занадто багато хто вірить у красиві образи, не розуміючи, що реальне материнство — складний досвід, зовсім не схожий на те, що малюють у медіа.
Про материнство можна шкодувати, як і про будь-яке інше важливе рішення.
Можливо, у західних країнах жінок примушують до народження дітей вже не настільки затято, але в іншому світі тиск усе ще сильний. У такому середовищі стає складно відрізнити власне бажання від чужих очікувань. Образ матері як головної берегині родини застарів і тепер завдає величезної шкоди жінкам, чоловікам та їхнім дітям, які часто мають формальні стосунки з батьком.
Звичайно, є жінки, які вирішили присвятити своє життя дітям — і в цьому немає нічого поганого, — але їх небагато. Більшість із нас сьогодні хоче мати гідну роботу, осмислене життя та родину. Є приказка про «село», яке потрібне для виховання дитини. Але добре б підключати до цього бодай другого з батьків. І я маю на увазі не «тата вихідного дня», який просто «допомагає», а розподіл усього емоційного, матеріального та фізичного щоденного навантаження.
Усе вже змінюється у правильному напрямку, але повільно. Чоловіки не виходять на вулиці, щоб заявити про своє право на декретну відпустку. Гадаю, сімейна політика, закони, наша культура загалом мають сприяти цим змінам.