Цілуй так, ніби ніхто не бачить
Одними з перших фотографів, які зафіксували мить близькості між людьми, що контрастує з настроєм публічних просторів, були Альфред Ейзенштадт і Робер Дуано. У 1945 році Ейзенштадт зняв, як на Таймс-сквер американський моряк цілує медсестру в день перемоги над Японією. Дуано ж побачив подібний сюжет у 1950-му — так вийшов знімок «Поцілунок біля будівлі муніципалітету» для журналу Life. А от фотографа Кохея Йосіюкі у 1970-х роках зацікавили більш відверті прояви пристрасті, і він створив серію «Парк» про пари, що кохаються у парку, та про вуаєристів, які за ними підглядають.
Схожу тему досліджує і київський фотограф Діма Толкачов, який через проєкт «Інтимісто/Intimacity» намагається зрозуміти феномен проявів інтимності на публіці.
Фотограф. Живе і працює у Києві. Брав участь у групових виставках у Києві, Варшаві, Лондоні. Публікувався у журналах 5.6 (Київ) та EEP (Берлін).
— Раніше мені було дуже складно знімати людей на вулиці. Я не наважувався навести камеру, бо боявся, що мене помітять. Але якось побачив хлопця й дівчину, які цілувалися біля входу в бар, відкинув страх та сфотографував. І на мене ніхто не звернув уваги. Принаймні, мені так здалося.
Згодом мене зацікавив парадокс: чому люди проявляють свою інтимність на очах у інших? Адже інтимне має бути потаємним. Їм байдуже, чи їх помітять? Хочеться просто начхати на всіх, бо всім начхати на них? Можливо, це своєрідний ескапізм, і тікають вони одне в одного. А можливо, вони самі нічого не помічають? Адже коли цілуєшся, ти сліпий: метафорично — від пристрасті, насправді — бо заплющуєш очі.
Гадаю, при закоханості зменшується соціальна тривожність, натомість збільшується сміливість. Здається, ніби ти в комфортній бульбашці. Вона створює ілюзію безпеки, втім залишається прозорою і пропускає погляди. Обличчя закоханих приховані, коли звернені одне до одного, але обличчя мене й не хвилюють. Два тіла, що зливаються в одне спільне, — ось що мене цікавить.
Закоханий — це соціальна роль, для якої характерний певний культурний код. Обійми, інтимні дотики, поцілунки посеред міста є закодованим посланням для суспільства: «Я цілую, тому що я закоханий/закохана». Тож місто на моїх фото являє собою територію, де передаються повідомлення, і цілунок — одне з них. Ти надсилаєш його як у натовп, так і партнеру: «Я обіймаю/цілую тебе посеред вулиці, бо кохаю тебе. Мої почуття настільки сильні, що я не можу терпіти й навіть готовий побороти ніяковість, стрес, напругу від звернених на нас поглядів».
Обійми, інтимні дотики, поцілунки посеред міста є закодованим посланням для суспільства.
Так сталося, що на моїх фото лише гетеронормативні пари. Можливо, як гетеросексуальний чоловік, я підсвідомо фільтрую середовище й помічаю тільки конвенційне кохання? З іншого боку, я дійсно не пригадую відвертих проявів кохання гомосексуальних пар, скажімо, на Хрещатику чи Поштовій. Але ми всі розуміємо, чому негетеронормативні пари набагато рідше (ніколи?) цілуються в публічних місцях.
Сфотографувати все неможливо. Але я помічаю те, що нагадує образи, які я вже десь бачив — у книжках, кіно, рекламі, галереях. І фото Робера Дуано, де закохані пристрасно цілуються на тлі невиразних сторонніх, є одним із шарів мого культурного фільтру. Можливо, мої знімки — просто спроби повторити його «Поцілунок».
Мої знімки — просто спроби повторити «Поцілунок» Робера Дуано.
Також я помічаю подібність закоханих до туристів. У своїй праці «Турист. Нова теорія бездіяльного класу»
Закохані символічно засвідчують світові щирість своїх почуттів.
професор Каліфорнійського університету, досліджує феномен туриста другої половини XX століття