Фотопроект

Нічого зайвого: Архітектура Нью-Йорка у проєкті Марка Янкуса

Марк Янкус настільки любить рідний Нью-Йорк, що готовий очистити його від усього зайвого: сміття, машин, світлофорів. Щоправда, поки тільки на фотографії.

Наприкінці двохтисячних Американський інститут архітекторів опублікував список найпопулярніших будівель і споруд США. Документ був названий «Улюблена архітектура Америки». Лідером за кількістю будівель, що увійшли до переліку, став Нью-Йорк, в якому експерти знайшли 32 «улюблені» будівлі. Фотограф Марк Янкус теж оцінив архітектуру міста і вирішив зняти будівлі так, щоб на зображенні не було нічого зайвого.

Марк Янкус

Фотограф, видавець.

— Моя родина переїхала до Нью-Йорка з Лонг-Айленду, коли мені було одинадцять. Я люблю це місто, але особливо мені подобається Вест-Віллідж — район, в якому я зараз живу. Тут повно невеликих старих будівель і багато садів, через що у мене виникає відчуття, ніби я живу в селі.

Я зачарований унікальною формою і красою Флетайрон-білдінг (дослівно перекладається як «будинок-праска». — Прим. ред.). У 20-х біля нього збиралися чоловіки, щоб подивитися на те, як вітер, що обдував будівлю, задирав сукні жінок на вулиці. Якщо хтось помічав поліцейських, які ганяли роззяв, він кричав «23 Skiddoo» (сленговий вираз, аналог слова «шухер». — Прим. ред.), і всі розбігалися.

Я давно знімаю Нью-Йорк. Шість років тому мені захотілося зробити акцент на будівлях, тому я почав замазувати на знімках людей, машини, рекламні вивіски, іноді — світлофори і вуличні ліхтарі. Тепер я роблю портрети будівель і очищаю знімки від зайвого, щоб показати красу архітектури. Редагуючи фотографію, я спираюся на власне уявлення про те, як вона повинна виглядати.

Район, в якому я живу, дуже тихий. Тут рідко зустрінеш людей на вулиці. Під час пандемії вулиці зовсім спорожніли і я ніби потрапив у власні фотографії — цікавий був досвід. Але я б не хотів жити в порожньому місті завжди: я люблю людей, і мені подобається спілкування.

Пам’ятаю захват, з яким я дивився на будівлю в стилі бозар, що стояла недалеко від моєї школи. Потім будівлю знесли і звели на тому місці бетонне чудовисько. Сумно, коли зносять стару архітектуру, але нічого не поробиш — таке життя. Сучасна архітектура мені теж подобається.

Нове та Найкраще

113

477

237
318

Більше матеріалів