Археологи встановили, що місто — прообраз біблійного Содома могло бути знищене вибухом метеорита

При розкопках у стародавньому поселенні Талль-ель-Хаммам на території сучасної Йорданії археологи знайшли обвуглені людські останки, а також будівлі, метали і кераміку, які розплавилися при температурі понад 2 тисячі градусів Цельсія. Вчені вважають, що поселення могло бути знищено в результаті вибуху метеорита приблизно 3,6 тисячі років тому. Результати дослідження, проведеного співробітниками Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі, опубліковані у журналі Scientific Reports, пише The Times.

Читайте також: Зазіхнути на святе: Чи можна відредагувати Біблію

Археологи також виявили у ґрунті частки заліза, кремнезему і кристали кварцу, що тріснули під дуже високим тиском — через вибух у повітрі або надпотужний удар. Дослідники порівнюють силу цього удару з падінням Тунгуського метеорита в 1908 році, який викликав вибух потужністю 12 мегатонн і повалив мільйони дерев навколо.

Вчені датують вибух, який знищив Талль-ель-Хаммам, приблизно 1650 роком до нашої ери. Ймовірно, удар частково прийшовся на Мертве море, що призвело до засолення ґрунтів у регіоні. Родючі землі стали непридатними, і це змусило людей залишити міста в нижній частині долини річки Йордан. Зокрема, Талль-ель-Хаммам був незаселений ще 600 років після катастрофи.

Талль-ель-Хаммам може бути тим самим Содомом, про який ідеться в Біблії. У ній сказано, що за часів Авраама він являв собою квітуче і багате місто, але оскільки жителі «були дуже злі та грішні», то «пролив Господь на Содом і Гоморру дощем сірку і вогонь від Господа з неба, і поруйнував ті міста, і всю околицю, і всіх мешканців міст, і рослинність землі».

За словами Джеймса Кеннетта, почесного професора наук про Землю Каліфорнійського університету, всі спостереження у Книзі Буття співвідносяться з вибухом. «Але немає ніяких наукових доказів того, що це зруйноване місто дійсно є Содомом Старого Завіту», — зазначає дослідник. Утім, вчені припускають, що катастрофа могла породити усну традицію, яка, ймовірно, і послужила джерелом для писемної згадки в Біблії.

Нове та Найкраще

8 729

1 151

934
1 413
Більше матеріалів