Через підрив Каховської ГЕС на поверхні опинилися історичні артефакти. Ось що знаходять на змілілих територіях
Після підриву росіянами дамби Каховської ГЕС водосховище почало різко міліти. Уже наступного дня рівень води у Дніпрі в Запорізькій області впав приблизно на 10 метрів. На поверхню вийшли не тільки дніпрові пороги, які були приховані під водою, а й історичні артефакти різних періодів. Частину цінних предметів, разом зі сміттям, уламками будинків, особистими речами та мінами, вода понесла у Чорне море.
Так херсонський історик Юрій Пословський і знайшов візантійську амфору. Він побачив її у воді, коли допомагав рятувати прісноводних черепах на березі моря в Одесі. Знахідку історик передав до Херсонського краєзнавчого музею.
У Запоріжжі вперше за майже сімдесят років із води показалися залишки тимчасових мостів часів Другої світової війни на Хортиці. Споруди були побудовані у 1944-му після руйнування Дніпрогесу та мостів Стрілецького. Два береги міста потрібно було терміново зв’язати між собою до відновлення основних мостів. Але це тимчасово затягнулося — мости простояли дев’ять років. Після їх демонтували, залишивши тільки опори. Кілька десятиліть ці дерев’яні конструкції знаходилися під водою.
Крім того, мешканець Нікополя поділився у фейсбуці фотографією, де зображені начебто залишки мосту, який будували німці під час Другої світової. Офіційних підтверджень від істориків поки що немає, але в цих місцях у 1943 році дійсно була зведена переправа.
Археолог Національного заповідника «Хортиця» Дмитро Никоненко каже, що багато пам’яток, які були затоплені Каховським водосховищем, можуть стати доступними для дослідження істориками. Але знайти ці об’єкти буде непросто: точних координат в історичних джерелах немає, тому пам’ятки прив’язували до рельєфу, який за багато років зазнав змін.
Знайти пам’ятки буде непросто: точних координат в історичних джерелах немає, тому їх прив’язували до рельєфу, який за багато років змінився.
Никоненко вважає — якщо Дніпро і далі пересихатиме, то ми можемо побачити місто часів Золотої орди Великі Кучугури у Запорізькій області, пам’ятку скіфської доби Кам’янське городище, Знам’янське пізньоскіфське городище, а також запорозькі січі: Базавлуцьку, Томаківську, Микитинську, Чортомлицьку, Підпільненську і, ймовірно, залишки Олешківської Січі. «Кількість об’єктів йтиме на сотні, бо багато з них нам ще просто невідомі, адже були затоплені до того, як археологи змогли їх обстежити», — каже дослідник.
Найбільше обговорюють появу Великого Лугу — історичної місцевості у дніпровських плавнях, яку затопило у 1950-х після створення Каховського водосховища. Раніше на цьому місці були болота, ліси та озера, де козаки полювали на звірів. Площа суші на території Великого Лугу вже збільшилася на тисячі гектарів. Щоправда, місце, де колись знаходилися козацькі січі, зараз більше нагадує пустелю.
Зазвичай місцеве населення просто знімає та викладає у соцмережі все, що вдалося знайти: пістолі, уламки посуду, виробленого ще в Російській імперії, німецькі каски, корабельні деталі, підкови, селянське приладдя. Так, у селі Покровському біля Нікополя на дні Каховського водосховища знайшли, ймовірно, рештки Покровської Січової церкви, яка стояла там у 1734—1775 роках. У 1770-х церкву пограбували, а через два десятиліття зовсім закрили. Під час відвідування Покровського Тарасу Шевченку місцеві жителі нібито показували руїни колишньої січі.
Проте дехто вирушає на обмілілі місця не тільки заради фото й відео. У Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Дніпропетровській та Одеській областях чорні археологи вже почали збирати історичні артефакти. У Запоріжжі є перші затримані, поліція проводить рейди Хортицею у пошуках копачів. Мінкульт виступив із заявою, що треба перешкоджати пограбуванню археологічних об’єктів. Працівники Херсонського краєзнавчого музею закликають приносити знайдені артефакти до них. Щоправда, поки окрім візантійської амфори жодних знахідок їм не передавали.
Вирушати на пошуки предметів старовини не тільки незаконно, а й небезпечно. Внаслідок катастрофи на Каховській ГЕС на узбережжя Одеської області прибиває міни — минулого тижня викинуло шість. На Одещині чоловік навіть приніс додому міну, яку сплутав із газовим балоном. Частина річкових мін залишилася на дні у Херсонській та Запорізькій областях, яке тепер стало суходолом. На відео, викладеному мешканцями окупованого Енергодара, можна побачити штанги підводних мін, що стирчать із піску.
Фото: Осушений лиман у Мар’янському, Дніпропетровська область, Україна, 16 червня 2023 року / Narciso Contreras / Anadolu Agency / Anadolu Agency via AFP