У Naked Room показали, як виглядатиме український проєкт для Венеційського бієнале

У понеділок, 17 січня, у київській галереї The Naked Room відбулася презентація проєкту «Фонтан виснаження. Висока вода», який представить Україну на 59-му Венеційському бієнале. Форум відбудеться з 23 квітня до 27 листопада 2022 року, його тема звучить як «Молоко снів». На бієнале фонтан Макова вперше працюватиме так, як задумано, — до цього не було технічної можливості провести воду у галереї та виставкові простори.

Художником проєкту «Фонтан виснаження. Висока вода» став Павло Маков. До кураторської групи увійшли Лізавета Герман, Марія Ланько та Борис Філоненко. Проєкт є реалізацією ідеї Павла Макова, яка з’явилася ще в 1995 році: це серія вмонтованих у стіну мідних воронок, що функціонуватимуть як фонтан.

У 1990-х практично всі фонтани в Харкові, де живе і працює художник, не діяли й перетворилися на парадоксальні об’єкти у просторі міста. Сьогодні фонтан Макова стає образом виснаження на різних рівнях, але в першу чергу — на психологічному, говорить автор. «Тоді, у 90-х, моя робота стала відповіддю на ситуацію у місті. Я ніяк не пов’язував її з усім світом. Нині це вже не локальний проєкт, він не лише про Україну. Я говорив із друзями з Італії, і вони дуже добре розуміють, про що „фонтан“, — вони теж серйозно переживають через власну виснаженість», — сказав Павло Маков у коментарі Bird in Flight.

Презентація проєкту павільйону України на 59-й Венеційській бієнале
Презентація проєкту «Фонтан виснаження. Висока вода» у The Naked Room
Презентація проєкту павільйону України на 59-й Венеційській бієнале8
Презентація проєкту «Фонтан виснаження. Висока вода» у The Naked Room
Презентація проєкту павільйону України на 59-й Венеційській бієнале9
Презентація проєкту «Фонтан виснаження. Висока вода» у The Naked Room
Презентація проєкту павільйону України на 59-й Венеційській бієнале10
Презентація проєкту «Фонтан виснаження. Висока вода» у The Naked Room

У Венеції, яка повільно йде під воду, робота набуде нового значення. До експозиції будуть додані архівні матеріали, що розповідають про історію створення інсталяції: ескізи воронок, робочі записки Павла Макова, бляшана воронка 1996 року, архівні фотографії тощо.

Реалізацією проєкту займеться київське архітектурне бюро «ФОРМА» — Ірина Мірошникова та Олексій Петров. За їхніми словами, помістити фонтан у павільйон непросте завдання: споруда знаходиться на перетині коридорів і має п’ять точок входу, а крім того, у ній немає води. Щоб вирішити цю проблему, архітектори запропонували встановити басейн із насосом, який пропускатиме воду через систему воронок. Вартість оренди українського павільйону на Венеційському бієнале становить понад 3,5 мільйона гривень — її вже сплатили.

Фонтан виснаження, Pinchuk ArtCenter, 2015 рік.
«Фонтан виснаження», PinchukArtCentre, 2015 рік
Фонтан виснаження, технічний малюнок, 1995. Малюнок, папір, 40х49 см.1я
«Фонтан виснаження», технічний малюнок, 1995 рік
Фонтан виснаження в сквері на місці злиття річок Лопань і Харків. Доповнена фотографія, 1995. Надано Павлом Маковим
«Фонтан виснаження» у сквері на місці злиття річок Лопань та Харків, 1995 рік. Надано Павлом Маковим

Нове та Найкраще

170

72

259
154
Більше матеріалів