Де ніхто не почує «Крик»: норвежці сховали копії знаменитих картин в арктичному сховищі

Новий Національний музей Норвегії, який планують відкрити у 2022 році, застрахував свою колекцію від можливих катастроф майбутнього — природних катаклізмів, хакерів і війни. Інституція оцифрувала 400 тисяч творів мистецтва і розмістила їх діджитал-копії в Арктичному світовому архіві, розташованому на архіпелазі Шпіцберген, повідомляє The Art Newspaper. Просторе сталеве сховище у 2017 році обладнала норвезька технологічна компанія Piql AS: воно знаходиться в покинутій вугільній шахті у вічній мерзлоті.

Завдання архіву — зберігати найважливішу світову інформацію в цифровому форматі. Співробітники установи впевнені, що зможуть убезпечити ці матеріали на тисячу років. Тут містяться дані міжнародної благодійної організації UNICEF, Музею сучасного мистецтва Швеції та Ватиканської бібліотеки, а тепер і Національного музею Норвегії.

До архіву помістили знімки картини Едварда Мунка «Крик» — символу експресіонізму, створеного в 1893 році, — та інших відомих живописних полотен, об’єктів архітектури та дизайну. Зображення перевели в формат piqlFilm — аналогової плівки, яка здатна ефективно зберігати цифрові дані офлайн. У теорії «все, що вам буде потрібно, щоб зчитати їх, це світло», говорить директор музею з управління колекціями Рольф Інгве Угген.

У підземному зберіганні артефактів немає нічого нового. Під час Другої світової війни Національна галерея Лондона сховала скарби своєї колекції в кар’єрі Манод в Уельсі, але Шпіцберген — особливо ізольоване і захищене місце в 970 кілометрах від Північного полюса. «Це схоже на перебування на іншій планеті», — підкреслює Угген.


Фото: Wikimedia Commons

Нове та Найкраще

6 398

741

637
997
Більше матеріалів