Тисячі людей штурмують аеропорт Кабула в надії залишити Афганістан — кілька людей загинули

Тисячі людей вирушили до аеропорту Кабула з метою залишити Афганістан після того, як 15 серпня таліби оголосили, що встановили контроль над всією територією країни, повідомляє The Guardian. Бойовики захопили президентський палац у Кабулі і заявили про створення Ісламського Емірату Афганістан — так країна називалася з 1996 по 2001 рік, коли перебувала під владою «Талібану».

Того ж дня з Міжнародного аеропорту імені Хаміда Карзая почали евакуювати дипломатів США та країн Європи. Більше 60 держав, серед яких Велика Британія, Франція, Австралія, Німеччина, Канада, Італія, Японія та Південна Корея, закликали талібів залишити відкритими дороги та прикордонні пункти, дати можливість іноземцям і жителям Афганістану спокійно виїхати з країни.

За безпекою в аеропорту стежили 6 тисяч американських військових, проте охочих вилетіти з Афганістану виявилося набагато більше, ніж доступних літаків, що призвело до паніки. Почувши про скасування цивільних рейсів і заборону авіакомпаній літати над територією країни, місцеві жителі, серед яких були жінки і діти, почали вибігати на злітно-посадкову смугу. Також чоловіки стали чіплятися за шасі та прив’язувати себе до крил літаків.

За даними ЗМІ, у результаті тисняви ​​і порушення правил безпеки в аеропорту Кабула загинули від трьох до восьми осіб. На одному з опублікованих у мережі відео видно, як двоє чоловіків падають з висоти, не втримавшись на крилі після зльоту. У The Guardian уточнюють, що літаки вирушили з аеропорту переповненими і деяких людей довелося зняти з рейсів. Уранці 16 серпня афганські журналісти почали ділитися у твіттері та інстаграмі відео, на яких сотні людей тікають з валізами у бік аеропорту і намагаються влізти на літаки, — на тлі чути крики і звуки пострілів. Зараз усі комерційні рейси призупинені.

Після того як бойовики увійшли до столиці, президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни. У своєму фейсбуці він написав, що пішов на такий крок, щоб не допустити кровопролиття. «Сьогодні переді мною стояв непростий вибір: або зіткнутися з озброєними талібами, які хочуть увійти до президентського палацу, або залишити країну, захисту якої я присвятив останні 20 років», — повідомив Гані.

В уряді Афганістану уточнили, що президент вилетів до Таджикистану, а зміна влади буде мирною. У липні США вивели 90% військ з Афганістану, після чого бойовики почали поступово захоплювати контроль над країною.


Фото: AFP

Нове та Найкраще

6 346

720

625
985
Більше матеріалів