Прикмети першої необхідності: Біженки в золоті у проєкті про мігрантів Греції
У квітні 2015 року різке збільшення потоку біженців до ЄС почали називати «європейською міграційною кризою». Це сталося після серії катастроф, унаслідок яких у Середземному морі затонули кілька суден із більш ніж тисячею жителів Африки. Серед причин, що призвели до стрімкого зростання кількості біженців, — військові конфлікти і відсутність економічних перспектив в Іраку, Сирії, Афганістані, Лівії та Пакистані. Для тих, хто наважується на небезпечну подорож, це часто остання надія на краще життя.
Одна з країн, яка стала точкою входу мігрантів до Європи, — Греція, де їхня кількість у 2015-му збільшилася на 500%. Ольга Стефату поспілкувалася з біженками, які потрапили сюди у цей період.
Художниця. Працює з фотографією та змішаними медіа. Народилася у Греції. Фотографію вивчала у Технологічному освітньому інституті Афін, а у 2012 році отримала ступінь магістра мультимедійної журналістики у Болтонському університеті, Велика Британія. Протягом двох років працювала спеціалісткою з фотографії у Qatar Museums. Брала участь у виставках у Канаді, Катарі, Греції, США, Австралії та інших країнах. Співпрацює з Der Spiegel, Die Zeit, The Economist, NBC News та Vanity Fair.
— Міграційну кризу я спочатку висвітлювала як фотожурналістка, що дозволило мені глибше зрозуміти проблему. У проєкті «Кокон» я вирішила зосередитися на конкретних аспектах життя цих людей, підкреслити потужну енергію та індивідуальність біженок через їхні портрети. Але в той же час мені хотілося розповісти про страшні умови, в яких вони змушені продовжувати свою подорож навіть у XXI столітті.
«Кокон» — серія портретів цисгендерних і трансгендерних біженок. На фото жінки з Сирії, Ірану, Іраку, Афганістану, Камеруну та Конго позують на імпровізованій сцені у золотих костюмах, пошитих з аварійно-рятувальних ковдр. Як портрети, так і супровідні тексти відбивають різний досвід учасниць та їхній шлях міграції. Декорації дозволяють кожній із них відчути себе сміливою та неповторною.
На фото жінки з Сирії, Ірану, Іраку, Афганістану, Камеруну та Конго позують на імпровізованій сцені у золотих костюмах, пошитих з аварійно-рятувальних ковдр.
Біженки часто стикаються із серйозними проблемами, пов’язаними з інтеграцією. Більшість із них, нерідко з культурних причин, залишаються значною мірою ізольованими в таборах чи квартирах, де вони досі живуть зі спогадами про жорстоке минуле. «Кокон» — спроба поділитися, зрозуміти і підбадьорити одна одну. Але найбільше хотілося подарувати учасницям позитивні враження, допомогти їм сформувати нові приємні спогади.
Роботу над проєктом я розпочала у 2018 році, запрошуючи взяти в ньому участь абсолютно будь-яких жінок. «Кокон» став платформою — або, що буде більш доречним, беручи до уваги його візуальну мову, — сценою для жінок, готових продемонструвати свою красу та силу.
Розмірковуючи над темою шляху, я вирішила зупинитися на золотому кольорі та його символізмі. У співпраці з моїм добрим другом і художником Гурамом Чачанідзе ми перетворили аварійно-рятувальні ковдри на вбрання, причому кожне було створене спеціально для конкретної учасниці та відображає її жіночий дух. Також аварійна ковдра — це символ тепла й виживання, коли вам холодно і страшно. Це перший предмет, який потрапляє до рук людині після довгої та небезпечної подорожі морем на човні.
Відповідальність за дизайн вбрання лежала не тільки на Гурамі, до зйомок я завжди запитувала у жінок, як вони уявляли свою сукню і які частини тіла хотіли б приховати. Потім я знімала мірки, робила знімки та надавала все це Гураму. Підготовка сукні могла зайняти від тижня до кількох місяців. Матеріал аварійних ковдр надзвичайно чутливий, із ним складно працювати, але Гурам став експертом, підготувавши загалом 17 вбрань.
Працювати над проєктом було непросто, в основному з культурних причин, але також тому, що протягом кількох років я жила в Досі й це ускладнювало мої дослідження. Однак відмови або будь-які інші складності, що виникали у процесі зйомок, мене не зупиняли. Я вірила, що все одно знайду жінок, готових показати себе і поділитися історіями, які привели їх до Греції.
Спочатку я соромилася описувати їм концепцію проєкту. Мені здавалося трохи дурним розповідати біженкам про золоті сукні, коли їм, можливо, бракувало елементарних побутових речей. Але реакція, на мій подив, виявилася прямо протилежною: більшості ідея сподобалася. Мода — універсальна мова, а арабські та африканські жінки особливо люблять піклуватися про себе навіть за найжахливіших обставин. Дехто навіть приносив на фотосесію «золоті» туфлі.
Мені здавалося трохи дурним розповідати біженкам про золоті сукні, коли їм бракувало елементарних побутових речей. Але їхня реакція виявилася прямо протилежною.
Проте були й жінки, яким спочатку ідея проєкту подобалася, але в результаті на зйомку вони не приходили — нерідко через те, що їм не дозволяли зробити це чоловіки. Інші боялися залишити базу або, маючи різні психологічні проблеми, до моїх намірів поставилися з підозрою. Однак, якою б не була причина, я завжди реагувала з розумінням: усім цим жінкам довелося через багато що пройти. Я виявляла терпіння і повагу, намагаючись побудувати з ними стосунки до фотосесії та підтримуючи після.
Одним із перших рішень, яке я ухвалила, розпочавши роботу над проєктом, було зобразити всіх учасниць в одній обстановці. Я хотіла позбавити їх звичайного середовища і створити безпечний простір, де вони почувалися б комфортно (зокрема, без проблем могли перевдягатися і легко до нього діставатися, тобто будівля мала розташовуватися в центрі Афін). І сама атмосфера там мала надихати. Коли я потрапила до синьої кімнати старої неокласичної афінської будівлі, рекомендованої одним сирійським другом, одразу зрозуміла, що це вона.
Усі елементи заднього плану мають символічне значення. Кімната представляє Грецію — ворота до Європи та країну, на мій погляд, сувору й консервативну, але водночас гарну. Синій колір, до речі, там теж невипадково — він завжди нагадує мені батьківщину. Стельова лампа освітлює жінок на спеціальному подіумі, який повинен показувати їх як гідних захоплення.
Свій проєкт я назвала «Кокон», бо стан напередодні перетворення на метелика нагадав мені обставини та відчуття моїх героїнь — поки що ув’язнених у золотому коконі, але готових розправити крила. Момент перетворення на метелика у кожної лялечки різний. З розмов із учасницями я зрозуміла, що дуже важливо робити вибір, приймати правильні рішення у критичних ситуаціях, а мігранти на таких перехрестях виявляються постійно. Велике значення має підтримка й дружба, адже у новому оточенні біженці часто почуваються загубленими.
Люди повинні мати можливість перетинати кордони, не витрачаючи на це цілий статок і не наражаючи себе на серйозні ризики. Від початку міграційної кризи минуло сім років, і зараз важко сказати, що ситуація покращала. Умови, ймовірно, стали навіть ще гіршими, а офіційні особи при цьому не беруть на себе жодної відповідальності. Сьогодні біженці не можуть розраховувати на милосердя європейських політиків щодо їхнього сьогодення чи майбутнього. Вони, безперечно, можуть вимагати дотримання своїх прав, але не сподіватися на диво.
Сьогодні біженці не можуть розраховувати на милосердя європейських політиків щодо їхнього сьогодення чи майбутнього.
Робота над «Коконом» дала мені цінні уроки — як в освітньому, так і в емоційному плані. Я вперше використала у проєкті методологію, яка заснована на певній концепції та поєднує документальну зйомку і постановку. Завдання у мене було два: підготувати серію портретів і надати учасницям можливість отримати новий досвід. Біженки, яких я зустріла в рамках проєкту, виявилися моїм джерелом натхнення та подарували дуже багато кохання й тепла.