Місто дітей
Усі модульні містечка Львова однакові й на плані виглядають наче конструктор зі світло-сірих блоків. Майже тисяча людей — переважно жінки та діти — живуть у будиночках, розташованих упритул один до одного, як купе у потягу. Неподалік санітарні блоки і приміщення їдальні та пральні. У кожному містечку є внутрішнє подвір’я: дерев’яні столи й лавки, тонкі залізні крісла, клумби і обов’язково дитячі майданчики. У модулі зазвичай можна розмістити лише два двоповерхових ліжка, стіл, шафку та електричну батарею.
Це житло розраховане лише на теплий період, тому зараз у Львові будують нове містечко для вимушено переміщених осіб. Воно також буде модульним, але вже «коридорного типу» — усі приміщення об’єднають під одним дахом. Тож мешканцям знову доведеться переїжджати. Катерина Москалюк спостерігала, як люди в таких умовах намагаються створити дім.
Журналістка, документальна фотографка. Закінчила Школу журналістики Українського католицького університету. Роботи були опубліковані у виданнях Geo, Bird in Flight, «Заборона», The Ukrainians тощо, а також представлені на міжнародних виставках в Україні, США, Японії, Гонконзі. Живе і працює у Львові.
— Перше модульне містечко у Львові почали монтувати у Стрийському парку ще на початку квітня. На алеях стояли машини із замотаними у захисну плівку частинами майбутніх будиночків, меблів та господарських приміщень. Усе зробили доволі швидко, і вже у травні там з’явилися перші мешканці. Згодом спорудили ще два містечка — у спальних мікрорайонах Львова.
До поселень приходять юристи, лікарі, психологи, щоб за потреби консультувати жителів. Майже щодня тут чергують волонтери — бавляться з дітьми чи просто розмовляють. «Коли приходиш сюди, не можеш позбутися враження, що втручаєшся в особистий простір людей. Утім, не приходити також неможливо, оскільки діти чекають на нас. Їм потрібне нормальне дитинство», — пояснювала мені одна з волонтерок.
Спочатку і я почувалася ніяково — наче прийшла у чужу квартиру без запрошення. Проте чим частіше відвідувала містечка, тим більше часу мені хотілося перебувати там. За дверима кожного житлового контейнера своя історія. Через російське вторгнення люди вимушено залишили свої будинки й речі, на які відкладали кошти багато років, фотографії та просто милі серцю дрібнички. «Неможливо у дві валізки спакувати усе своє життя. Пам’ять — вона тут, у серці», — розповідає Тетяна, яка приїхала з Марганця разом із донькою Іринкою. Старший син жінки живе у Києві, а молодший був військовим, загинув під Харковом.
«Просто уявіть, що місць вашого дитинства більше не існує. Ви їх більше ніколи-ніколи не побачите», — говорить Валерій. У нього церебральний параліч, пересувається за допомогою ходунків. «Після перемоги їздитимемо одне до одного в гості, цілий рік будемо гостювати і святкувати», — планує Ігор, який евакуювався з Сєвєродонецька. Чоловік каже, що вони з сусідами вже «наче одна велика сім’я».
Спершу я думала, що за день зніматиму багато портретів мешканців модульних містечок. Однак така схема не працювала — неможливо просто зробити кадр і піти далі. Люди розповідали про евакуацію, про родину чи друзів, що залишилися у їхньому рідному місті, запрошували зайти до будиночків. У когось інтер’єр зовсім аскетичний, хтось намагається прикрасити сірі стіни кольоровими наліпками чи іграшками, а в когось навіть є герань у вазонах. «Удома в мене була своя кухня з красивим посудом та дбайливо дібраними меблями. Зараз мій простір звузився до декількох метрів. У мене на столі лежать усі речі, я не маю змоги усе гарно розкласти. Я досі не вірю, що все це відбувається насправді», — говорить Анжеліка, яка живе у модульному містечку разом із двома маленькими дітьми.
«Удома в мене була своя кухня з красивим посудом та дбайливо дібраними меблями. Зараз мій простір звузився до декількох метрів».
Багато людей привезли з собою домашніх тварин; інші ж, навпаки, завели вже у Львові. «Ми приїхали разом із нашою кішкою Мишкою. Виявляється, вона була вагітною, тож народила у Львові двох кошенят», — говорить Катя. Жінка евакуювалася разом із мамою та синами-двійнятами з Балаклії. Хлопчики пересуваються за допомогою візочків, і Каті доводиться постійно їм допомагати зайти та вийти з модуля.
У цих трьох модульних містечках Львова мешкає більше двадцяти багатодітних родин, у п’яти сімей — п’ятеро та більше дітей. У одному з містечок навіть є група дитячого садочка, вихователькою в якій працює одна з переселенок. Вікна діти прикрасили аплікаціями, й основним елементом майже кожної є будиночок. Усі мріють повернутися додому. Я ж мрію колись зробити портрети моїх знайомих із модульних містечок в інтер’єрах їхніх рідних помешкань.
Вікна діти прикрасили аплікаціями, й основним елементом майже кожної є будиночок.