Ми з тобою однієї крові
Фотограф із Харкова. Починав як фотожурналіст, публікувався у Forbes, National Geographic, The Guardian, Le Monde, Wirtschafts Wochesince. У художній практиці досліджує межі між публічним та інтимним просторами, а також комп’ютерні алгоритми і їхній вплив на фотографію. Роботи виставлялися у Galerie Claude Samuel (Париж), Ukrainian Museum (Нью-Йорк), Ukrainian Cultural Centre (Лос-Анджелес), EEP Berlin, на La Quatrieme Image (Париж), Odessa // Batumi, Hybrid Festival (Мадрид) та інших виставках і фестивалях.
— Приблизно десять років тому я працював над проєктом Daily Lives, документуючи, як люди співіснують у спільному просторі. Я мешкав із друзями, з дівчатами та знімав їхнє життя. На той час мене цікавили питання особистого простору, побуту, сексуальності та кордонів між людьми. Більшість світлин були зроблені в Харкові, але час від часу я фотографував під час подорожей з друзями.
Коли почалося повномасштабне вторгнення, я залишив свій дім і поїхав до Львова. Перші дні жив у будинку разом з іншими переселенцями. Там я знову став знімати, як люди мешкають разом, але тепер у зовсім іншому контексті. Потім я кілька разів змінював житло і фотографував як свої тимчасові домівки, так і різні квартири, шелтери й будинки переселенців. Я відчував сильний зв’язок зі своїми героями, бо ділив із ними цей досвід — полишення дому і життя в тимчасовому помешканні в чужому місті. Тому, з одного боку, це дуже особиста історія, а з іншого — я розповідаю про багатьох людей, які були вимушені будувати нове життя.
Я відчував сильний зв’язок зі своїми героями, бо ділив із ними цей досвід — полишення дому і життя в тимчасовому помешканні в чужому місті.
Спочатку я фотографував своїх друзів. Через те що у Львові опинилося багато харків’ян, перші тижні я приходив до них і проводив якійсь час разом, знімаючи їхній побут. Побачити близьких друзів після того, як вони виїхали з-під обстрілів, — дуже сильний досвід. Декого я випадково зустрів на вулиці або дізнався про їхнє прибуття через спільних друзів.
Згодом я став знімати вже знайомих своїх друзів і шелтери, де на початку нікого не знав. Але я приходив туди майже кожного дня, тож скоро потоваришував із багатьма. З більшістю з них я підтримую контакт і досі. Це люди з зовсім іншими інтересами та бекграундом, тож я навряд подружився би з ними у мирний час, проте трагедія об’єднує.
Це люди з зовсім іншими інтересами та бекграундом, тож я навряд подружився би з ними у мирний час, проте трагедія об’єднує.
Вони звикли до камер і не звертали на мене уваги упродовж зйомки. Раніше для цього мені потрібно було довго жити з героями, але зараз люди в зовсім іншому стані: водночас дуже близько — є відчуття єдності й спільного досвіду — і дуже далеко, десь у своїх думках та переживанні горя.
Я знімаю проєкт уже більше п’яти місяців і за цей час почув багато різних історій. Мені зустрічалися і багатодітна сім’я, чий дім зруйнували, і студенти, у яких досвід війни накладається на їхні екзамени в університеті, і колишні злочинці.
Пам’ятаю вечір у домі, де я жив перший час. Кожного дня туди прибувало все більше людей. Молода родина з Харкова, акторка театру Катя і режисер, грали зі своїми дітьми. Ті знайшли в оселі іграшки — солдатиків, танки і літаки. Хтось із дітей каже: «А зараз полетить бомба!» Від цього стало моторошно, мама спокійно відповіла: «Ні, будь ласка, не треба бомби».
Хтось із дітей каже: «А зараз полетить бомба!» Від цього стало моторошно, мама спокійно відповіла: «Ні, будь ласка, не треба бомби».
Зараз я відчуваю, що зняв уже багато, але час від часу я продовжую. Розповідаючи історії переселенців, я розумію і свій стан значно краще. Мені хотілося б також зняти, як ці люди повертаються до своїх домівок, але я усвідомлюю, що це може бути не скоро.
До війни я все більше заглиблювався в експерименти з мовою фотографії, мене цікавили цифрові алгоритми і наше сприйняття зображення. Але зараз я начебто роблю крок назад у більш документальне, більш чисте зображення. Я відчуваю, що саме це важливо — розповідати історії тих, чиє життя змінює війна. Один менш документальний проєкт я все ж зняв у перший день вторгнення: це продовження серії Obscure Land, але знов з іншим контекстом — про те, як я покидаю свій дім.
У мене є ще деякі проєкти, які я почав і не завершив, кілька майже готових. Більшість із них пов’язані з переселенцями, бо це також і моя історія. Здається, що потрібна пауза й дистанція, аби все це відрефлексувати. Але де взяти таку можливість?