Дементори на Таймс-сквер та Девід Гокні на Пікаділлі: Мистецтво на вуличних екранах
Midnight Moment на Таймс-сквер у Нью-Йорку
З 2012 року на рекламних щитах на Таймс-сквер можна побачити наймасштабнішу та найтривалішу виставку цифрового мистецтва. Її проводить некомерційна організація Times Square Alliance, яка займається покращенням образу головної площі Нью-Йорка. Також її члени просувають локальний бізнес і координують заходи на Таймс-сквер.
Times Square Arts — одна з найбільших програм для художників, які працюють із паблік-артом. Глядачами виставки щороку стають близько 2,5 мільйона людей. За дев’ять років Times Square Arts показала роботи майже двохсот як відомих авторів, так і початківців.
О 23:57 щодня на екранах стартує трансляція творів художників — на це відведено три хвилини. Упродовж року на Таймс-сквер демонструють роботи 12 авторів. У 2021-му на екранах показували серед інших відео Девіда Гокні, а в попередні роки — роботи Йоко Оно, Бьорк, Трейсі Емін, Енді Воргола.
Трансляція відео Where Do We Go From Now за участю Ая Вейвея, Патті Сміт, Марини Абрамович на Таймс-сквер у Нью-Йорку. Відео: CIRCA
Гаррі Поттер на Таймс-сквер
У 2019-му продюсери вистави «Гаррі Поттер і прокляте дитя» разом з агентством AKA NYC представили трихвилинне анімаційне шоу, яке розгорнулося на чотири квартали. П’єса Джека Торна, Джона Тіффані та Джоан Роулінг розповідає про дітей Гаррі Поттера і Драко Малфоя — її поставили спочатку в Лондоні, а потім і на Бродвеї.
Для реклами вистави продюсери орендували 51 екран на Таймс-сквер. Щоб зробити відеотрансляцію з 360-градусним оглядом, знадобилося сприяння восьми компаній, що займаються цифровими технологіями. Глядачі, які зібралися на площі, побачили на екрані фразу «Чи готові ви повернутися до Гоґвортсу?» і таймер, який відраховував час до появи Гаррі Поттера. Тільки-но це сталося, на екрані виникли перешкоди і силуети дементорів, пожирачів душ. Коли зображення стало чорним, постав головний слоган п’єси: «Іноді темрява приходить із несподіваних місць».
Фото: Steven Ferdman / Getty Images North America / AFP
Патті Сміт із концертом на площі Пікаділлі в Лондоні
На Пікаділлі в центрі Лондона 2021 рік мав розпочатися з 15-хвилинного виступу американської співачки Патті Сміт та німецької художниці Анни Імхоф. Але через ковідні обмеження масові збори людей були заборонені й виступ транслювали на порожній площі.
Патті Сміт виконала шотландську народну пісню Auld Lang Syne, що є традиційною для Нового року, а потім виголосила промову у пам’ять про медиків, які загинули від COVID-19. Протягом усього січня з екрана Piccadilly Lights площею 783 квадратні метри о 20:21 починали звучати вірші Патті Сміт. Один із них артистка присвятила шведській екоактивістці Ґреті Тунберґ.
Кіт та водоспад на Таймс-сквер, а також хвиля у сеульському районі Каннам
Південнокорейська компанія d’strict, що займається цифровим дизайном, за рік створила кілька масштабних проєктів. Група художників із d’strict захоплена темою взаємодії природи й людини: їхні відеоінсталяції об’єднує вода, а 2021-го співробітники компанії взяли участь у колективній виставці «Природа мистецтва» у Пусані.
Першою у травні 2020 року стала імерсивна інсталяція WAVE («Хвиля»), яка з’явилася в одному з найдорожчих районів Сеула, Каннамі. Її транслювали на екрані театру Coex Artium. Через кутове розташування пристрою у глядачів виникала ілюзія, що хвиля б’ється прямо всередині будівлі.
Відео: d’strict, кит на площі Таймс-сквер у Нью-Йорку
Влітку 2021-го на Таймс-сквер у Нью-Йорку компанія показала дві нові інсталяції. Перша — 3D-кит, що плескається в океані, на екрані площею 1,4 тисячі квадратних метрів. Неподалік на хмарочосі Ван-Таймс-сквер d’strict запустила стометровий 3D-водоспад. Для його відображення знадобилися чотири вертикальні екрани.
Девід Гокні та його відео-арт, що символізує надію у розпал пандемії
У травні 2021 року британський художник Девід Гокні представив двохвилинне відео під назвою «Пам’ятайте, що не можна довго дивитися на сонце або смерть». Це анімаційний ролик, у якому сонце повільно піднімається над рівниною, а потім спалахує, заповнюючи весь екран своїм світлом. Сонце у роботі Гокні символізує надію на закінчення пандемії та повернення до нормального життя.
Фото: Юші Лі / CIRCA
Відео: CIRCA
Художник намалював ролик на айпаді у Франції напередодні виходу своєї книги «Весну скасувати не можна». Відео демонстрували на вуличних екранах у п’яти містах: Нью-Йорку, Лондоні, Сеулі, Лос-Анджелесі й Токіо. Після цього на екранах можна було побачити деякі нові роботи Гокні.
Персонаж із гри Fortnite в одязі Balenciaga на екранах Лондона, Нью-Йорка, Токіо та Сеула
У вересні цього року модний дім Balenciaga створив лінійку одягу для комп’ютерної гри Fortnite. Разом вони запустили рекламну кампанію на вулицях Лондона, Нью-Йорка, Токіо та Сеула: на LED-екранах у центральних районах цих міст з’явився 3D-персонаж Fortnite Догго, одягнений у кросівки, штани й толстовку Balenciaga. Технологія Unreal Engine дозволила створити відчуття, що Догго зараз перебуває на вулиці, як і решта перехожих. Зображення підлаштовувалося під зміни освітлення та час доби, тож у похмуру погоду тіні були м’якшими, а кольори — більш приглушеними.
Новорічне шоу на екрані ТРЦ Gulliver
До початку 2021 року торговельно-розважальний центр Gulliver у Києві повністю оновив зовнішні екрани. Тепер їхня площа 3 864 квадратні метри — більша, ніж будь-де в Європі. Для порівняння: площа Piccadilly Lights у Лондоні становить 783 квадратні метри.
У вересні Gulliver разом із компанією Expolight, яка спеціалізується на світловому дизайні, створили відеоінсталяцію на тему космосу. На екрані з’являлися об’ємні фігури незвичайної форми, а їхні пересування супроводжував звук, що імітує шум космічного корабля. Подібну технологію використовували у Південній Кореї, коли на рекламному екрані в Сеулі показали інсталяцію «Хвиля». Для максимального ефекту ролик потрібно було дивитися під певним кутом, тому організатори позначили підходящі місця на землі наклейками.
Відео: Expolight / Gulliver
9 грудня на екрані торговельного центру відбулася презентація фотографій фіналістів Bird in Flight Prize ‘21. Цього року ними стали автори з Німеччини, Іспанії, Мексики, Бразилії та інших країн. Знімки переможця конкурсу транслювали на екранах Gulliver також протягом наступного тижня.
До Нового року Gulliver та Expolight створили ще одне масштабне 3D-шоу. Символом 2022-го за китайським календарем вважається Блакитний Водяний Тигр, тому його зробили головним героєм відеоінсталяції. Тигр гуляє екраном завдовжки близько 200 метрів, то пірнаючи вглиб, то вистрибуючи назовні. Завдяки сценографії та звуковим прийомам автори досягли ефекту об’ємного простору. Шоу відбувається під музику Jingle Bells.
Відео на обкладинці: d’strict, хвиля на площі в районі Каннам у Сеулі