Причина аномальної спеки в Канаді — «тепловий купол». Він виникає раз на кілька тисяч років, але в майбутньому буде частіше
Спека в Канаді та США призвела до сотень смертей, розплавлення ліній електропередач, пошкодження доріг та до лісових пожеж. У Канаді зареєстровано на 195% більше випадків раптової смерті, ніж зазвичай відбувається за п’ятиденний період. Головна
експертка, яка розслідує випадки раптової смерті
З 2017 по 2019 рік в окрузі Малтнома (штат Орегон) було зафіксовано 12 смертей через перегрів, але тільки з 25 червня по 4 липня 2021-го від перегріву там померли 64 людини. У штаті Вашингтон аномальна спека призвела до смерті щонайменше 29 осіб, в основному людей у віці від 44 до 97 років. Багато хто страждав від серйозних захворювань. Більшість проживали самі, і в їхній квартирі не було ні кондиціонера, ні навіть вентилятора.
Аномальна спека не тільки спричинила численні смерті, але і стала причиною лісових пожеж. Так, в одній лише Британській Колумбії сталося 78 загорянь. Найсумніша доля очікувала на невелике поселення Літтон: наступного дня після того, як температура тут досягла рекордних 49,6°C, долину охопила лісова пожежа. У результаті велика частина комуни виявилася спаленою. В американському штаті Вашингтон термометр показав 47,8°C. Востаннє настільки спекотну погоду тут фіксували в 1928 році.
«Тепловий купол»
Метеорологи пояснюють — небувала спека в Північній Америці виникла через високий атмосферний тиск, який не дозволяє гарячому повітрю піднятися вище, що в підсумку призвело до утворення «теплового купола». Центр антициклону розташований над Британською Колумбією, саме тому тут спостерігаються найвищі температури.
A "heat dome" of high pressure has seen Canada's temperature rise to dangerous highs of nearly 50Chttps://t.co/pJOWwTWAZm pic.twitter.com/exZZtqkzMp
— BBC Weather (@bbcweather) July 1, 2021
Відео, що пояснює, як виникає ефект «теплового купола»
Американське Національне управління океанічних та атмосферних досліджень пов’язує утворення «теплового купола» з різницею температури води в Тихому океані.
«Тепловий купол» виявився настільки щільним, що не пропускає циклони, які могли б охолодити регіон.
За останні кілька десятиліть температура в західній частині океану збільшилася і тепер є більш високою, ніж у східній. Повітря біля поверхні води нагрівається і піднімається в атмосферу, що сприяє утворенню теплової хвилі, рух якої блокує високий атмосферний тиск. На думку вчених, саме цей фактор призвів до утворення «купола». «Тепловий купол» виявився настільки щільним, що він утримує гаряче повітря над регіоном, не пропускаючи циклони, які могли б охолодити цю зону.
Схожий феномен перетворив Венеру на найгарячішу планету в Сонячній системі. Щільний покрив хмар Венери утримує тепло на поверхні, в результаті чого температура там сягає 471°C. Однак на Землі таке явище виникає вкрай рідко — раз на кілька тисяч років. Зміна клімату, викликана діяльністю людини, зробила подібні виняткові події набагато більш імовірними.
Прогнози вчених
Кліматологи заявили, що жоден регіон більше не застрахований від аномальної спеки, яка охопила захід Канади і США. «Ніде не безпечно. Хто б міг передбачити температуру 48-49°C у Британській Колумбії?» — зазначив колишній головний науковий радник Великої Британії Девід Кінг. Він підкреслив, що вчені протягом десятиліть попереджали про аномальні погодні явища і тепер час для вжиття заходів спливає.
Професор атмосферних наук в Університеті штату Пенсильванія і автор книги «Нова кліматична війна: битва за те, щоб повернути собі нашу планету» Майкл Еван Манн прогнозує, що в міру того як Земля нагріватиметься, подібні небезпечні погодні явища стануть відбуватися частіше. Він також додав, що клімат дестабілізується частково через різке потепління в Арктиці. Манн зазначив, що існуючі кліматичні моделі не в змозі вловити масштабів того, що відбувається.
На думку вчених, аномальна спека в Канаді та США повинна послужити тривожним сигналом для урядів, політиків і спільнот в усьому світі, особливо напередодні Конференції ООН зі зміни клімату, яка відбудеться в листопаді.
Фото: Nathan Howard / Getty Images North America / Getty Images via AFP