Світ

Розвідка США продовжить вивчати теорію про лабораторне походження коронавірусу. Вона вважалася конспірологічною — що змінилося?

Тривалий час теорію лабораторного походження коронавірусу вважали конспірологічною, хоча у неї було чимало прихильників навіть серед учених. Тепер уряди США і Великої Британії вимагають, щоб ВООЗ розслідувала походження COVID-19. Розповідаємо, що змінилося за рік.

Що виявила американська розвідка

Тиждень тому Wall Street Journal опублікувала матеріал з посиланням на звіт американської розвідки, в якому стверджувалося, що троє співробітників Уханського інституту вірусології звернулися по допомогу до медиків у листопаді 2019 року, за місяць до того, як Китай повідомив про перші випадки COVID-19. У газеті уточнили, що раніше не опубліковані дані викликають підозри і можуть підштовхнути до більш ретельного розслідування походження коронавірусу.

Через чотири дні президент США Джо Байден закликав розвідку «подвоїти» зусилля, щоб з’ясувати, чи виник COVID-19 у китайській лабораторії. Державний департамент США вже проводив подібне розслідування щодо коронавірусу, але призупинив дії, коли Джо Байден вступив на посаду президента.

Наразі думки співробітників американської розвідки розділилися: одні вважають, що в лабораторії випадково стався витік вірусу, інші — що COVID-19 з’явився в результаті контакту людини з інфікованою твариною. Колишній директор ЦРУ і ексдержсекретар США Майкл Помпео заявив, що «всі розвіддані вказують на лабораторію».

Джо Байден запевнив, що США «продовжать працювати з партнерами-однодумцями по всьому світу, щоб змусити Китай брати участь у повному, прозорому, заснованому на доказах міжнародному розслідуванні». Посольство Китаю у США застерегло від політизації процесу.

Спецслужби Великої Британії також вважають «можливим», що пандемія COVID-19 почалася з витоку вірусу з китайської лабораторії. У зв’язку з цим британський міністр з питань вакцинації Надім Захаві зажадав, щоб ВООЗ провела повне розслідування походження COVID-19.

Як реагує Китай

У Wall Street Journal уточнюють, що влада Китаю відмовилися від співпраці і позбавила інші країни доступу до інформації. За даними комуністичної партії, перші випадки захворювання були зафіксовані в Ухані в кінці грудня 2019 року.

Уряд заперечує теорію лабораторного витоку і припускає, що вірус міг проникнути до Китаю з інших країн через імпорт заморожених продуктів або був виведений на американській базі Форт Детрік. Представник міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь заявив, що інформація про заражених співробітників Уханського інституту вірусології — «абсолютна брехня».

У лютому минулого року The New York Times випустила матеріал у зв’язку зі смертю Лі Веньляна — китайського лікаря, який першим повідомив про небезпеку COVID-19. У публікації йшлося про те, що за місяць до цього Веньлян під тиском поліції та чиновників був змушений визнати, що поширює неправдиві чутки про захворювання. Лікар заразився коронавірусом і помер у віці 34 років.

Лі Веньлян був не єдиним, на кого натиснула партія. За даними видань The New York Times і ProPublica, китайський уряд піддавав ЗМІ цензурі й оплатив послуги інтернет-тролів з метою применшити небезпеку COVID-19 в очах громадськості. Також влада Китаю заборонила публікувати розслідування про коронавірус без узгодження з урядом. У грудні незалежну журналістку Чжан Чжань засудили до чотирьох років позбавлення волі за зйомку репортажів про ситуацію в Ухані на початку пандемії. Протягом трьох місяців Чжань записувала ролики про локдаун і складнощі, з якими зіткнулися місцеві жителі, в тому числі про переповнені лікарні та порожні магазини. Жінку засудили за те, що вона «сіяла розбрат і провокувала проблеми».

«У Китаї є неймовірні вчені, багато з яких на ранніх стадіях пандемії підозрювали, що це був лабораторний витік з Уханського інституту вірусології. Уряд систематично змушує цих людей замовкнути. Тепер, коли світ знає, наскільки чесність важлива, це може надати мужності багатьом із них. Я гадаю, що в результаті нового розслідування ми побачимо більше інформації», — прокоментував плани США Меттью Поттінджер, колишній заступник радника Трампа з національної безпеки.

Що каже ВООЗ

Після тривалих переговорів між Всесвітньою організацією охорони здоров’я і владою Китаю в січні 2021 року команда з десяти вчених прибула до Уханя, щоб провести власне розслідування. Співробітники ВООЗ відвідали лікарню Чжуннань і лабораторію в Центрі з контролю і профілактики захворювань Китаю та опублікували офіційний звіт про протидію влади країни поширенню COVID-19.

ВООЗ називає ймовірність того, що коронавірус був виведений у лабораторії Уханя, вкрай низькою.

У березні у ВООЗ підкреслили, що ймовірність того, що коронавірус був виведений у лабораторії Уханя, вкрай низька.

У відповідь на непрозору політику Китаю у 2020 році жителі США, Ізраїлю та країн Європи стали подавати позови на мільярди доларів з метою притягнути КНР до відповідальності і компенсувати збитки, завдані COVID-19. Хоч юридично подібні позови і не можуть бути задоволені, це стало реакцією міжнародного співтовариства на спроби приховати масштаби пандемії.

Уряди США, Австралії, Канади, Великої Британії, Ізраїлю, Чехії, Данії, Естонії, Японії, Латвії, Литви, Норвегії, Південної Кореї та Словенії підписали колективну заяву, в якій висловили стурбованість тим, що розслідування ВООЗ було відкладено на тривалий термін і вчені не отримали доступу до всієї необхідної інформації. У документі стверджується, що дослідження не можна вважати вичерпним, оскільки Китай відмовився надати експертній групі дані про ранні випадки COVID-19, що ускладнює визначення походження вірусу. Уряди країн закликали ВООЗ підтвердити свою прихильність прозорості та відкритості і продовжити вивчення питання.

Що заявляють учені

14 травня міжнародна група з 18 вчених, серед яких професор Ральф Барік, голова кафедри епідеміології Університету Північної Кароліни, гарвардський епідеміолог Марк Ліпсіч та інші, опублікували в науковому журналі Science колективний лист. У ньому вони закликали розібратися в походженні COVID-19. «Ми повинні серйозно ставитися до гіпотез як про природні, так і про лабораторні побічні ефекти, доки у нас не буде достатньо даних», — сказано в листі. Учені відзначили, що як установам охорони здоров’я, так і дослідницьким лабораторіям необхідно зробити свої записи загальнодоступними.


Фото: Cheng Min / Xinhua / Xinhua VIA AFP

Нове та Найкраще

8 226

986

808
1 248

Більше матеріалів