Світ

Інститут Землі: Як фотограф із дружиною відновили тропічний ліс

Протягом 25 років бразильський фотограф Себаштіан Сальгаду разом із дружиною Лелією працює над відновленням лісів у рідному регіоні. Заснований ними «Інститут Землі» перетворив занедбане сімейне ранчо на тропічний заповідник із багатою флорою і фауною. Розповідаємо, як їм це вдалося.

За даними ООН, упродовж останніх тридцяти років на нашій планеті вирубили 420 мільйонів гектарів лісу. Їх знищення призводить до зменшення біорізноманіття та посилення кліматичної кризи. Більш ніж половина усіх лісів світу припадає на п’ять країн: РФ, Бразилію, Канаду, США і Китай.

Себаштіан Сальгаду — один із найвідоміших фотографів світу, який отримав багато престижних нагород та опублікував більше десятка книг. У 2014 році він став героєм документального фільму «Сіль Землі», номінованого на «Оскар». Втім, головним проєктом свого життя він вважає «Інститут Землі» — організацію, що займається відновленням лісів Бразилії.

Сальгаду народився 1944 року в бразильському містечку Айморес, що у штаті Мінас-Жерайс. Він ріс на батьківській фермі у долині річки Ріо-Досі, допомагаючи пасти худобу. Закінчивши економічний факультет Університету Сан-Паулу, він одружився з піаністкою Лелією Делуїз Ванік. У 1969-му вони були змушені тікати від військової диктатури в рідній країні до Парижа. Саме там Сальгаду розпочав кар’єру фоторепортера й у 1979-му вступив до агенції Magnum Photos. П’ятнадцять років по тому він залишив її, заснувавши разом із дружиною власне агентство Amazonas Images.

Коли фотограф зрештою повернувся до Бразилії у середині 90-х, то побачив, що його рідний край перетворився на пустелю через недбале ставлення до природних ресурсів. Втомлений від багаторічного документування війни, голоду й геноциду, Сальгаду почувався нещасним і навіть думав завершити фотокар’єру. Чоловік побоювався, що в нього рак, однак після обстеження лікар сказав, що його тіло здорове, але розум хворий.

Коли фотограф зрештою повернувся до Бразилії у середині 90-х, то побачив, що його рідний край перетворився на пустелю.

«Земля була такою ж хворою, як і я, — усе було знищено, — згадував Сальгаду. — Лише 0,5% ґрунту було вкрито деревами. Тоді у моєї дружини виникла чудова ідея: пересадити цей ліс. І коли ми почали це робити, усі комахи, птахи та риби повернулися, і завдяки зростанню дерев я теж відродився. Це був найважливіший момент».

Територія «Інституту Землі» у 1998 та 2013 роках. Фото: Sebastião Salgado

У той час він отримав ферму у спадок від батька. У 1998 році Себаштіан і Лелія заснували некомерційну організацію «Інститут Землі» (Instituto Terra). Її метою було відновлення навколишнього середовища та сталий розвиток сільської місцевості в долині річки Ріо-Досі. Цей проєкт зрештою допоміг Сальгаду повернутися до фотографії.

Першим кроком було перетворення території на приватний заповідник під назвою RPPN Fazenda Bulcão. Восени 1999-го територію площею 600 гектарів уперше засадили різними видами рослин за участю школярів. Спочатку місцеві фермери скептично ставилися до реалізації проєкту, навіть батько Сальгаду мав сумніви щодо ідей сина та невістки.

І справді, перші роки для «Інституту Землі» видалися важкими. Проблеми були як із фінансами, так і з рослинами: до половини саджанців не вижили через посуху. «Ми мали засвоїти урок, що молоді дерева не мають багато шансів, якщо не піддати їх певному стресу перед посадкою. Вони повинні звикнути до періодів посухи», — каже фотограф.

Територія «Інституту Землі» у 2000 році. Фото: Instituto Terra

Тож співробітники організації почали зменшувати кількість днів поливу рослин перед їх висадкою у ґрунт, аби зробити саджанці більш адаптованими до складних умов. Експеримент спрацював і став постійною практикою: сьогодні дев’ять із десяти саджанців виживають у критичні перші роки. За весь час у заповіднику висадили близько 3 мільйонів дерев, а територію відновлених лісів збільшили майже вчетверо.

За весь час у заповіднику висадили близько 3 мільйонів дерев.

За чверть століття колись безплідна місцевість перетворилася на справжній тропічний рай. Зараз тут налічується близько 300 видів рослин, включаючи трави, мохи, квіти, кущі та дерева, деяких з яких немає більше ніде у світі. Паралельно з цим розвинувся і тваринний світ заповідника: сьогодні там живуть 172 види лише самих птахів. Новий дім знайшли також комахи, рептилії, гризуни і ссавці, серед яких гривастий вовк та пума.

Себаштіану й Лелії зараз обом під вісімдесят. Кілька років тому вони довірили розвиток проєкту молодому поколінню. Однак подружжя залишається у раді директорів «Інституту Землі» та приїжджає туди кілька разів на рік, аби бути в курсі подій. Пара вклала у проєкт близько $3 мільйонів власних коштів. Вони також постійно шукають міжнародних спонсорів серед компаній, бізнесменів і знаменитостей. Партнерами організації в різний час були американський актор Робін Вільямс, князь Монако Альбер II, Всесвітній фонд природи і видавництво Taschen.

Окрім головного завдання — лісовідновлення — «Інститут Землі» також сприяє розвитку екологічної освіти, науковим дослідженням і сталому розвитку регіону. У довгостроковій перспективі ідея полягає в тому, щоб до програми інституції приєдналися десятки тисяч землевласників у долині Ріо-Досі, яка охоплює майже таку ж територію, як уся Португалія. Так вийде створити ланцюг невеликих лісів, котрі поглинатимуть чималу кількість вуглекислого газу та покращуватимуть мікроклімат регіону.

Експерти побоюються, що зміни клімату ставлять під загрозу перспективи відновлення лісів, оскільки територія поступово висихає. Але навіть якщо фахівці праві, альтернативи немає. «Від самого початку ми відчували, що важливо не діяти без місцевих, — підкреслює Сальгаду. — Якими б важливими не були дискусії та конференції щодо зміни клімату, багато хто забуває, що вони повинні залучати тих, кого це стосується. Інакше це все просто розмови».

Експерти побоюються, що зміни клімату ставлять під загрозу перспективи відновлення лісів, оскільки територія поступово висихає.


На обкладинці: Себаштіан і Лелія Сальгаду. Фото: Luiz Maximiano
Автор усіх фото, де не вказано інше: Leonardo Merçon

Нове та Найкраще

8 723

1 146

928
1 410

Більше матеріалів