Натхнення

Дивіться, це — наші сусіди: Фотокнига Влада Сохіна про наслідки зміни клімату

Фотограф Влад Сохін об’їздив 18 країн — від самої півночі Аляски до віддалених островів Нової Зеландії, — щоб зібрати наочні докази наслідків кліматичної кризи. З 2013 року він знімав посухи, танення льодовиків, зникнення лісів, затоплені поселення та інші прикмети глобального потепління. Усе задокументоване склалося у фотокнигу «Теплі води», яка вийшла тільки в електронному вигляді — щоб менше шкодити природі. Bird in Flight публікує знімки з книги з коментарями Влада.

Вчені і дослідники сходяться на думці, що зміни клімату викликані не тільки природними явищами, а й активною діяльністю людини. Чим більше ми перенавантажуємо природу, тим більше вона стає розбалансованою.

«Теплі води» Влада Сохіна — це довгостроковий фотопроєкт, який досліджує вплив зміни клімату на природу і людей у Тихоокеанському й Арктичному регіонах. Подорож фотографа почалося у 2013 році в Папуа — Новій Гвінеї, де він задокументував незаконну вирубку лісів. У 2014-му Сохін вивчав підвищення рівня моря та наслідки Ель-Ніньо в Папуа — Новій Гвінеї, на Кірібаті, Науру, Маршаллових островах і Ніуе. Наступні роки Влад висвітлював наслідки тропічних циклонів в острівних державах Тихого океану і те, як їхні жителі адаптуються до нових реалій. У 2019-му — зняв сильну посуху в Тиморі-Лешті, викликану погодними аномаліями. Також він досліджував, як прибережна ерозія й танення вічної мерзлоти руйнують міста і села корінних народів на Алясці та півострові Камчатка.

У об’єктиві фотографа опинилися не тільки екологічні проблеми, а й свідчення боротьби, адаптації та надії людей, які постраждали через них. Він показував життя інупіатів та юпіків на Алясці, а також міста і села, які руйнує море. Фіксував, як вчені працюють у польових умовах, а місцеві жителі намагаються відновити свій побут.

Усе це й увійшло до книги «Теплі води», випущеної у 2021 році лише в електронному вигляді. Так вона менше впливає на навколишнє середовище, ніж якби її надрукували на папері і транспортували.

так називають коливання температури верхнього шару води в екваторіальній частині Тихого океану, яке справляє помітний вплив на клімат

Влад Сохін

Документальний фотограф британського фотоагентства Panos Pictures. Народився в Росії, жив у Португалії, зараз живе і працює в Центральній Африці. У своїх знімках фокусується на соціальній і культурній тематиці, проблемах навколишнього середовища, здоров’я та прав людини. Брав участь у Visa Pour L’Image і Head On Photo Festivals, публікувався в National Geographic, BBC World Service, The Guardian, GEO, The Atlantic, Stern, Le Monde, Esquire, Sydney Morning Herald, Marie Claire та інших виданнях. Співпрацює з ООН й іншими міжнародними організаціями.

— Для багатьох жителів Тихоокеанського регіону «зміна клімату» не просто модна фраза — це реальність. Через підвищення рівня моря, суперциклони, зміни погодних умов, берегову ерозію, танення вічної мерзлоти, знебарвлення коралів, вирубку лісів, зміни у структурі міграції тварин, а з нею і в полюванні й риболовлі найбільший регіон на планеті перебуває у великій небезпеці.

Знімки в цій книзі навмисно вибудовані за тоном розповіді, а не за географією. Фото капітана корабля, який п’є горілку під час шторму на Далекому Сході Росії, може сусідити із зображенням кладовища з Маршаллових островів, що йде під воду. Це допомагає уникнути поділу на «регіони» й «території» та підкреслити, що зміна клімату є глобальною. Незалежно від того, де ви знаходитеся, ви можете постраждати — і, ймовірно, це станеться. Зображення є універсальною мовою, тому самі фотографії ведуть розповідь.

Незалежно від того, де ви знаходитеся, ви можете постраждати — і, ймовірно, це станеться.

Подорожуючи «Теплими водами», дивіться не тільки через об’єктив, а й очима тих, хто щодня переживає кліматичну кризу. Ця книга — транспортний засіб для зустрічі з різними куточками планети і людьми, які там живуть. Вони — наші сусіди.

Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Токелау, Нова Зеландія, 2016 рік

Різні острівці в ланцюзі атолів Токелау мають різне призначення: на цих землях можуть займатися сільським господарством або використовувати їх як кладовище. Так, острів Теафуа Тану для жителів атолу Факаофо служить саме католицьким кладовищем. Токелау — перша у світі країна, що покриває всі свої потреби в енергії з відновлюваних джерел, сонця. Хоча це все ж не незалежна держава: територія знаходиться під управлінням Нової Зеландії. Розташована вона між Гаваями та Новою Зеландією, живе тут приблизно 1,5 тисячі осіб. За останні два десятиліття Токелау постраждало від зміни клімату і підвищення рівня моря, адже це невеличкий клаптик суші, оточений океаном, і знаходиться він у регіоні, схильному до стихійних лих.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Токелау, Нова Зеландія, 2016 рік

Жителі Фале на атолі Факаофо проводять багато часу у прохолодній воді лагуни. Зазвичай вони базікають, курять сигарети та їдять сиру рибу з кокосами.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Камчатський півострів, Росія, 2016 рік

Підлітки катаються на велосипедах пляжем поруч зі зруйнованими будинками так званої 2-ї бази — району селища Жовтневе, що сильно постраждало від берегової ерозії. З 1970-х років море стало захоплювати сушу і зруйнувало частину поселення. Коледж, спортзал, кілька будинків та інших споруд зникли під водою.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Острів Ефате, Вануату, 2015 рік

Діти з села Етас на острові Ефате спостерігають, як вантажівка доставляє питну воду в їхнє поселення. Після циклону «Пем» 13 березня 2015 року багато місцевих жителів залишилися без води. Міжнародна благодійна організація Oxfam організувала цю розвозку, яка їздить селами навколо Порт-Віли та допомагає людям поповнити запаси питної води.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Східний Сепік, Папуа — Нова Гвінея, 2014 рік

41-річний Джек Помбо з села Трін тримає в руках мертвого райського птаха. На лісозаготівлях чоловік знаходить багато таких. «Раніше наш ліс був сповнений птахів. У нас були папуги, райські птахи. Зараз багатьох із них немає, тому що у нас більше немає лісу. Деякі птахи загинули, деякі перебралися в іншу місцевість. Деякі прилітають в наші сади і знищують урожай».
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Аляска, США, 2016 рік

Північні морські леви Стеллера (вони ж сивучі) відпочивають на скелях острова Гротто в національному парку Кенан-Фьордс. За даними Національного наукового фонду США, з кінця 1970-х до початку 1990-х років в західній частині затоки Аляски і на Алеутських островах популяції сивучів скоротилися більш ніж на 80%. Зміни температури води, океанських течій та інших океанографічних показників вплинули на виживання і розподіл істот, якими харчуються хижаки, в тому числі й морські леви. Танення льодовиків на Алясці призвело до масової міграції моржів і морських левів на узбережжя у 2015 році. Тварини, які живуть і розмножуються на льоду, були змушені шукати притулку на пляжі, оскільки лід був дуже тонким, щоб витримати їх, а іноді його й зовсім не було.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Аляска, США, 2016 рік

Мотоцикліст на кладовищі Шишмарьова. Це одне з найбільш постраждалих від змін клімату поселень на Алясці. Розташований на піщаній косі між Чукотським морем і лагуною, Шишмарьов втратив значну частину суші через підвищення рівня моря і берегову ерозію. У зв’язку з глобальним потеплінням лід став формуватися пізніше, а без нього острів залишається незахищеним від сильних осінніх штормів. У 1995 році село було змушене перенести аеропорт на нове місце, оскільки злітно-посадкову смугу закрили через ерозію. З 1997-го старий аеропорт використовували в якості місця переселення тих, кому загрожувала прибережна ерозія. 16 серпня 2016 року жителі Шишмарьова проголосували за його перенесення на більш безпечну територію.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Південна Тарава, Кірібаті (Мікронезія), 2016 рік

Діти з села Ейтан купаються в районі, затопленому морською водою під час припливу.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Гуам, США, 2016 рік

Роксанна Міллер, фахівчиня з моніторингу морської лабораторії Гуамського університету, вивчає види коралів, на які серйозно вплинуло їхнє знебарвлення (відбувається, коли температура води підвищується і водорості на коралах гинуть) у 2013—2014 роках. Корали, що залишилися, повільно відновлюються, але через посилення впливу глобального потепління вони знову можуть постраждати від підвищення температури води й екстремальних відливів. Втрата коралових рифів безпосередньо позначиться на місцевих рибалках, пласкі рифові риби втратять середовище існування, а з ним і здатність до виживання.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Самоа, 2016 рік

25-річний Сіману насолоджується водою в мангровому заповіднику в Моаті на острові Уполу в Самоа. Уряд країни підтримує багато місцевих громад, висаджуючи мангрові дерева, які захищають їхні поселення від підвищення рівня моря і від прибережної ерозії.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Уткіагвік (раніше Барроу), Аляска, США, 2016 рік

11-річна інупіатка Амайя стоїть на крижині на березі Північного Льодовитого океану в Барроу. Танення арктичного льоду — один із багатьох наслідків глобального потепління, яке чинить серйозний вплив на життя людей і диких тварин. У останні роки великі крижини можна зустріти далі від берега, оскільки морський лід починає танути раніше і швидше. Через танення льодовиків моржі та морські леви масово мігрували до узбережжя Аляски у 2015-му.
Влад Сохин, фотокнига Теплые воды
Острів Гуадалканал, Соломонові острови, 2016 рік

10-річна Ельва сидить на мертвій кокосовій пальмі біля річки Тіна в селі Ніу Бірао. Будинок Ельви колись стояв там, де зараз тече річка. У квітні 2014 року його змила повінь разом із двадцятьма іншими будинками. Деякі люди досі живуть у наметах, їхні діти перестали ходити до школи, тому що нічим платити за навчання.


Фото: Влад Сохін / Panos Pictures / Schilt Publishing

Нове та Найкраще

652

581

607
929

Більше матеріалів