Світ

Ми затіваємо не лише пустощі: Як сатирична партія Угорщини стала справжнім політичним гравцем

Європарламент вважає, що за Орбана Угорщина перетворилася з демократії на «гібридний режим виборчої автократії». Та навіть за таких умов у політиці країни є місце абсурду. Його втілює Партія двохвостого собаки, яка колись з’явилася як об’єднання художників. За роки існування вона здобула статус справжньої партії та стала помітною опозиційною силою. І все це з жартівливими гаслами на кшталт «Більше всього, менше нічого!». Розповідаємо, чого добивається «двохвостий собака».

Рік тому в Угорщині відбулися вибори, на яких переміг чинний прем’єр Віктор Орбан та його партія Fidesz. Тоді практично вся угорська опозиція об’єдналася в коаліцію, щоб протистояти Орбану, за виключенням однієї партії. Це була сатирична Партія двохвостого собаки (у країні її називають MKKP), створена для глузування з корумпованих угорських політиків. Її членів навіть звинувачували у тому, що вони відтягують голоси опозиції та діють на користь Fidesz. Зрештою партія так і не набрала 5% голосів, необхідних для проходу в парламент.

Проте рік по тому MKKP є найпопулярнішою опозиційною партією серед людей у віці до сорока за даними організації угорських соціологів Median. У березні партія провела акцію: розмістила будівельний навіс, у якому немає жодної потреби. Так її представники іронізували над компаніями, які роблять те саме за дотаційні гроші від ЄС.

Розповідаємо, чим ще вже 17 років займаються колишні художники й політики мимоволі у Партії двохвостого собаки та що закидають цьому, здавалося б, невинному об’єднанню.

Логотип Партії двохвостого собаки. Фото: Wikimedia Commons
Логотип Партії двохвостого собаки. Фото: Wikimedia Commons

Сама іронія

Співавтору партії Ґерґелі Ковачу зараз 43 роки, він працює графічним дизайнером. На початку 2000-х у Сегеді він заснував мистецьку групу, яка займалася стрит-артом. Візитівкою групи було графіті з людиною, що пише найдовше угорське слово — megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért. Разом зі студенткою історичного факультету Сюзі Дада Ковач проводив акції, які ще важко було назвати політичними, проте вони вже мали соціальний підтекст. Наприклад, представники групи робили плакати з пародійною рекламою угорської залізниці.

Тож коли знайомий актор Даніель Могач запропонував Ковачу створити жартівливу партію, члени якої не матимуть намірів всерйоз йти у владу, а будуть висміювати місцеві політичні сили, він охоче погодився. Так у 2006-му з’явилася Партія двохвостого собаки (назва відсилає до англійської ідіоми про когось дуже життєрадісного).

Під час перших же парламентських виборів «партія» обіцяла громадянам вічне життя, мир у всьому світі, одноденний робочий тиждень, безкоштовне пиво та два заходи сонця на день. Кандидатом від неї став собака з двома хвостами на ім’я Надь Іштван (поширене угорське ім’я та прізвище на кшталт Миколи Мельника в Україні), якого намалював Ковач. Підпис на передвиборчих плакатах із собакою запевняв: «Він такий милий і точно не збирається красти».

Улюбленим прийомом об’єднання були доведені до абсурду політичні гасла: «Ми запровадимо євро у 2005 році!», «Більше всього, менше нічого!» та інші. У 2009-му близько 300 людей під керівництвом MKKP провели акцію, скандуючи «Чого ми хочемо? Нічого! Коли ми цього хочемо? Ніколи!». Наступного року «партія» висунула свого кандидата на посаду мера Будапешта з гаслом «Нехай усе буде якнайкраще!». Тоді ж вона пообіцяла збудувати на рівнинах біля Сегеда гору.

Вигадуючи усе це, Ковач надихався акціями американських активістів Yes Men, які видають себе за посадовців і директорів великих компаній, і діяльністю сатиричної німецької партії Die Partei, яка також має гумористичні пункти у своїй програмі — наприклад, квоти для лінивих.

«Партія» стає партією

Спочатку нове об’єднання залишалося вірним своєму принципу не йти у політику і доводити до абсурду державні процеси. Але з роками, поки Fidesz була правлячою, Партія двохвостого собаки ставала більш політичною. Зрештою група художників офіційно оформилася як партія у 2014 році — тоді Орбана втретє обрали на посаду прем’єр-міністра. Зареєструватися було непросто — спочатку «двохвостому собаці» відмовили у цьому через легковажність. Статус партії MKKP отримала за 16 хвилин до кінця терміну висування кандидатів на вибори. Через те що реєстрація пройшла пізно, партія так і не взяла справжньої участі у передвиборчих перегонах.

Діяльність групи після реєстрації особливо не змінилася. Під час міграційної кризи 2015 року в Угорщині з’явилися білборди від правлячої партії, які повідомляли мігрантам, що ті не заберуть в угорців робочі місця, та нагадували, що прибулі мають дотримуватися місцевих законів. Тоді MKKP зібрала гроші на понад 800 рекламних щитів, які пародіювали урядові з такими гаслами, як, наприклад, «Вибачте за нашого прем’єр-міністра» або «Якщо ви прем’єр-міністр, то маєте дотримуватися законів Угорщини».

«ваша поведінка не дозволяє вас осквернити»

Банер із написом «Середньостатистичний угорець швидше побачить НЛО за свого життя, ніж біженця» MKKP, вересень 2016 року. Фото: ATTILA KISBENEDEK / AFP
Банер MKKP із написом «Середньостатистичний угорець швидше побачить НЛО за свого життя, ніж біженця», вересень 2016 року. Фото: Attila Kisbenedek / AFP

У 2016-му влада країни ініціювала референдум щодо планів Євросоюзу з розселення біженців. Питання було поставлено так: «Чи хочете ви, щоб Європейський союз мав право запроваджувати обов’язкове розселення неугорських громадян в Угорщині без згоди парламенту?» Опозиція закликала людей бойкотувати референдум. Ґерґелі Ковач пішов далі: він створив мобільний додаток для виборців, куди можна було анонімно завантажити фото зіпсованих бюлетенів. Активувати фронтальну камеру у застосунку не вдавалося — це виключало, що хтось випадково або навмисно зробить селфі. Понад 60% угорців тоді не взяли участі у референдумі. А коли уряд вкотре звинуватив у всіх проблемах країни Брюссель, MKKP випустила листівки на кшталт «Це Брюссель поставив прострочене молоко назад у холодильник».

На парламентські вибори 2018 року партія висунула низку кандидатів — курча, горилу, Санта-Клауса й людину-невидимку. І аргументувала свій вибір так: у Санта-Клауса багато вільного часу протягом року, невидимку легко прифотошопити на світлини з відомими людьми, а курча та горила подобаються лідеру партії, бо вони тварини, як і собака у назві.

Проблеми двохвостого собаки

Зараз Ковач є справжнім депутатом ради одного з районів Будапешта і навіть приймає громадян у місцевому кафе. Його багаторічна партнерка по партії Сюзі Дада — заступниця голови ради іншого району. Проте один із членів партії Аттіла Палмаї покинув MKKP та перейшов до центристської опозиційної партії Momentum. За його словами, найбільшою проблемою Партії двохвостого собаки є відсутність фінансової звітності. У коментарі «Радіо Свобода» це підтвердила і колишня фінансистка MKKP Жужа Шірмай, яка допомагала їй на волонтерських засадах. Вона розповіла, що члени партії нібито не робили інвойси та не записували доходи.

Крім того, дехто вважає, що об’єднання вже є надто зрілим для самих лише жартів. Так, у 2018 році кандидат від «двохвостого собаки» отримав 5 хвилин екранного часу на угорському телебаченні. Канали у країні підконтрольні уряду або провладним бізнесменам, тож виступ опозиційного політика там рідкість. Проте весь відведений йому час кандидат у костюмі курчати лише кудахкав у відповідь на запитання ведучого. Коментатори у соцмережах припускали, що рідкісні для опозиції хвилини екранного часу можна було використати більш ефективно.

Проте хоча партія присягалася, що затіває тільки пустощі, її активісти, наприклад, допомагали пенсіонерам в ізоляції під час пандемії ковіду. Коли напередодні російського вторгнення Орбан зустрівся з Владіміром Путіним, вони ж вийшли під російське посольство із плакатами «Ми не станемо колонією» та іронізували у соцмережах, що «наш вічний друг, славна Російська імперія і комуністична революція, під ударом». А коли Росія все ж вторглася в Україну, MKKP зібрала кілька тисяч доларів для допомоги біженцям на кордоні та організувала збір на ноутбуки для українських школярів.


На обкладинці: Активістка із наклейкою «Розслабся, подивись мені в очі та проголосуй за нас» бере участь в Альтернативному марші миру, організованому Партією двохвостого собаки у Будапешті, 15 березня 2018 року. Фото: Ferenc Isza / AFP

Нове та Найкраще

8 330

1 026

839
1 296

Більше матеріалів