Архітектура

Архітектурні підсумки року: Головні будівлі та тренди 2021-го

У 2021-му головними у проєктуванні були екологічність та етичність. Якщо до цього додавалася ще й естетичність, такий об’єкт мав шанси отримати престижну нагороду. Bird in Flight вивчив проєкти, відзначені головними профільними преміями року, й підсумовує, куди рухається сучасна архітектура.

Якщо спростити, то головне зараз — взаємини з навколишнім середовищем, причому як природним, так і соціальним. Архітектура сама по собі більше не в моді, й деконструктивізм у стилі Френка Гері або Захи Хадід особливо не вражає. Журі профільних премій швидше оцінює вплив проєкту на навколишнє середовище, його інклюзивність, відносини з історичним та соціальним контекстом місця.

Сьогодні архітектору потрібно шукати взаємозв’язок між функціями, які раніше здавалися несумісними, і все більше думати про переосмислення історичної спадщини. Йому дедалі частіше доводиться бути активістом, захищаючи право на гідне житло, і трохи екологом — створювати екосистеми, що нейтралізують негативний вплив змін клімату.

Тренди в архітектурі не такі швидкоплинні, як у моді, а тому можна стверджувати, що найближчі кілька років вони будуть все ще актуальними.

Етичність, економне витрачання ресурсів, стійка архітектура

Прітцкерівська премія
Лауреати: Анна Лакатон, Жан-Філіпп Вассаль

003_pritzker_lacaton_vassal
Площа Леон Окок у Бордо. Фото: Lacaton Vassal
Lacaton02_pritzker_lacaton_vassal
Площа Леон Окок у Бордо. Фото: Lacaton Vassal
Lacaton01_pritzker_lacaton_vassal
Площа Леон Окок у Бордо. Фото: Lacaton Vassal
Transformation of G, H, I Buildings 1_pritzker_lacaton_vassal
Трансформація соціального житла в Бордо, 2017 рік. Фото: Philippe Ruault

Журі Прітцкерівської премії присудило нагороду 2021 року французьким архітекторам Анні Лакатон та Жану-Філіппу Вассалю за дотримання принципів стійкості, які творчий дует сповідував ще з початку своєї практики у другій половині 80-х.

Лакатон і Вассаль прагнули використовувати максимально прості матеріали, створюючи при цьому архітектуру із сенсом. Їхні роботи пройняті повагою до природного ландшафту, історичного та соціального контексту, а також ресурсів. Приклад, який найкраще характеризує підхід авторів до роботи, — реконструкція площі Леон Окок у Бордо. Дослідивши простір, вони дійшли висновку, що все й так добре, і порадили нічого не змінювати, обмежившись косметичними оновленнями.

Журі премії порівняло досягнення Лакатон та Вассаля зі спадщиною модерністів ХХ століття, наголосивши, що мрії попереднього покоління архітекторів покращити життя суспільства знайшли своє втілення у роботах лауреатів 2021 року. Подібні проєкти відповідають кліматичним й екологічним загрозам нашого часу, так само, як і соціальним проблемам у сфері міського житла.

Золота медаль Американського інституту архітекторів (AIA)
Лауреати: Анжела Брукс і Лоуренс Скарпа

Colorado Court у Санта-Моніці, Каліфорнія, за проєктом студії Brooks + Scarpa. Фото: Wikimedia Commons

Дует подружжя та партнерів з архітектурної практики із Каліфорнії добре відомий у США своєю прихильністю до сталого дизайну. Брукс і Скарпа першими в Америці почали проєктувати доступне житло, створене з екологічних і стійких матеріалів. Їхній проєкт Colorado Court у Санта-Моніці, Каліфорнія, став першим у США багатоквартирним комплексом, який отримав сертифікат «зеленого будинку» (LEED certificate).

Також архітектори активно виступають за партисипацію — широке залучення суспільства до вирішення міських проблем, а самі часто звертаються до влади з ініціативами щодо покращення житлової політики. За це колеги з AIA прозвали їх «громадянами-архітекторами».

У заяві Американського інституту архітекторів про результати премії відзначені соціальна відповідальність і турбота про навколишнє середовище, яку демонструють Брукс та Скарпа, а також їхнє прагнення покращити комфортність міст і зробити гідним повсякденне життя людей.

Мультифункціональність, екологічність

Будівля року за версією Всесвітнього фестивалю архітектури
Переможець: Завод з переробки сміття та розважальний центр CopenHill, Копенгаген, Данія
Архітектори: Bjarke Ingels Group

COPENHILL
CopenHill. Фото: Wikimedia Commons
DENMARK-OUTDOORS-ARCHITECTURE-COPENHILL
Фото: Olivier Morin / AFP
DENMARK-OUTDOORS-ARCHITECTURE-COPENHILL
Фото: Olivier Morin / AFP

Премію можуть отримати будинки, які були зведені за останні два роки. Тож у 2021-му відзначили завод з виробництва енергії зі сміття за проєктом бюро Б’ярке Інгельса, відкритий у Копенгагені ще у 2019 році.

Автори позиціонують об’єкт як «найекологічніший сміттєпереробний завод у світі». Завдяки сучасним технологічним рішенням він виробляє електрику й тепло зі сміття без шкідливих викидів в атмосферу. Безпечність споруди для навколишнього середовища дозволила архітекторам також поекспериментувати з функцією — на даху зробили гірськолижний спуск, що працює цілий рік.

Біорізноманіття, боротьба з кліматичними змінами

Ландшафт року за версією Всесвітнього фестивалю архітектури
Переможець: Громадський парк Аль-Фай, Абу-Дабі, ОАЕ
Архітектори: SLA Architects

Новий парк Аль-Фай в Абу-Дабі — перший у своєму регіоні, спроєктований за принципом біорізноманіття. Це означає, що тут використали максимальну кількість різних видів рослин, але виключно місцевих. Аль-Фай покращує мікроклімат у густонаселеному центрі близькосхідного мегаполіса; крім того, він зручний для різних соціальних груп. Тут є дитячі майданчики, місця для занять фітнесом, фуд-корти і безліч локацій для відпочинку.

Проєкт характеризують як такий, що змінює правила гри у розвитку міст Близького Сходу — від скляних хмарочосів «а-ля Лас-Вегас» до стійких природних екосистем.

Переосмислення історичної спадщини

Будинок року за версією Королівського інституту британських архітекторів (RIBA)
Переможець: Будинок на пагорбі, Глостершир, Об’єднане Королівство
Архітектори: Alison Brooks Architects

Реконструкція особняка XVIII століття тривала понад 10 років. Архітектурне бюро Елісон Брукс розширило старовинний об’єкт за рахунок сучасної прибудови, чи не вдвічі більшої за сам дім. У результаті вийшла споруда, в якій є не лише житлова частина, а й простір для виставки предметів мистецтва з колекції, що належить власникам особняка.

Сучасна прибудова навмисне виконана у суворому геометричному дизайні, який, з одного боку, гармоніює з гористим ландшафтом, з іншого — наголошує на цінності старовинної будівлі.

Президент RIBA Саймон Оллфорд назвав проєкт, що переміг, майстерним об’єднанням двох архітектур, розділених більш ніж трьома століттями. Проблема інтеграції історичної спадщини в сучасний контекст — одна з найактуальніших сьогодні. Можливо, тому вдалий приклад подібного рішення отримав таку нагороду.

Архітектура в контексті місця, озеленення

Будівля року за версією Dezeen Awards
Переможець: Stone Garden — Mina Image Center and Housing, Бейрут, Ліван
Архітектори: Lina Ghotmeh Architecture

Stone Garden. Фото: Iwan Baan

13-поверховий житловий комплекс у центрі ліванської столиці схожий на Голубині скелі — одну з головних визначних пам’яток Бейрута. Водночас фасад із вікнами у довільному порядку, з яких видно зелень терасних садів, нагадує про будинки, зруйновані війною. Дитинство архітекторки Ліни Готме пройшло в Бейруті в період після громадянської війни в Лівані, тож їй часто доводилося бачити споруди з розбомбленими фасадами, де починали проростати дерева.

Комплекс є прикладом раціонального житлового будівництва в умовах густонаселених міст Близького Сходу. Він також виявився досить міцним, щоб пережити руйнівний вибух у порту Бейрута влітку 2020 року. Журі премії відзначило свіжість, простоту та елегантність проєкту.

Нове та Найкраще

156

303

362
541

Більше матеріалів