Хвилясті дахи й товсті ручки: Тренди світової архітектури та дизайну
Премія Dezeen Awards оголосила шорт-лист із 237 проєктів. З нього можна виділити кілька тенденцій, актуальних у сучасних архітектурі й дизайні. Для десятки цьогорічних номінантів спільними є кілька прийомів: акцент на решітці — структурі будівлі, підкреслення тримальних конструкцій (балок, колон, ферм), а також використання напівпрозорих матеріалів (перфорованих екранів, матового скла чи полікарбонату). Розповідаємо детальніше, якими будуть дизайн та архітектура найближчими роками.
Незвичні громадські простори
З кожним роком з’являється все більше громадських просторів, не схожих на інші, — так архітектори реагують на бажання людей урізноманітнити дозвілля на вулиці. Wilderness Garden and Amphitheater у Китаї — один із таких проєктів. Студія Z’scape створила експериментальний зелений простір із місцевими рослинами таким чином, аби він не потребував іншого поливу, крім дощу. Це відповідає ще одній тенденції — стійкій архітектурі.
До інших цікавих проєктів можна віднести відкриті простори музею геології Progreso в Мексиці, інсталяцію Bending Arc у Флориді, парк Little Island на Мангеттені. А ще — сад на даху заводу Fiat у Турині: місце, де раніше тестували бензинові автомобілі, стане майданчиком для випробувань нових електромобілів Fiat 500, а також зеленим дахом, відкритим для публіки.
Природні матеріали: дерево, глина, камінь
Одним із найцікавіших номінантів 2022-го є дитяча бібліотека Pingtan Book House у Китаї. Це невеликий будинок традиційної форми, де немає поверхів, — увесь внутрішній простір займають сходи, якими діти можуть дістатися до книжок і на яких зручно сидіти читати. Проєкт поєднує кілька тенденцій цього року, як-от використання дерева й оголену структуру будівлі: бібліотека дерев’яна, її конструкцію видно в інтер’єрі й зовні. Крім того, яскраво виражена решітка на фасаді — прийом, що зустрічається в багатьох проєктах, як і вставлений в таку решітку напівпрозорий полікарбонат.
Дерево і природні матеріали використовували дизайнери у кімнаті A Private Reading Room, будинку Clear Oak, кав’ярні Dois Tropicos, чайному будиночку The Relic Shelter, реновації готелю Well Well Well, укритті Cinders, інтер’єрі квартири Flat#6, магазині одягу Haight, приватному будинку Light-Filled Stair Hall, реновації будинку Made of Sand.
У єдиному українському проєкті, що пройшов до шорт-листа — ресторані Terra у Винниках, — автори використали глину, дерево та скло зеленого й мідного кольору.
Стійкість
Це найголовніший тренд архітектури останніх років, тож нещодавно розділ Sustainability з’явився і в самій премії. Стійкість — про те, як людям жити споживаючи менше та мінімізувавши шкоду для планети. Архітектори, що думають про стійкість, обирають матеріали, які можна переробити або відновити: дерево, скло, глину. Також вони стежать за тим, скільки енергії споживатиме будівля і скільки вуглекислого газу буде вироблено у процесі будівництва й експлуатації, планують, що станеться з їхнім проєктом, коли об’єкт вирішать знести.
Повторне використання будівель та їхніх матеріалів теж вкладається у межі стійкого розвитку архітектури, тому що так витрачають менше ресурсів. Наприклад, громадська будівля Shajing Village Hall у Китаї зведена на місці колишньої електростанції. Частини стін і конструкцій старої споруди увійшли до нової, навіть сміття від зносу електростанції зібрали в сітки — габіони — і зробили з них стіни.
Багатоповерховий житловий будинок в Амстердамі також у руслі сталості: його конструкція в основному зроблена з дерева. А споруди Poonehzar-Farm в Ірані — прості й тимчасові, їх можна легко збирати та розбирати, не залишаючи слідів, щоб люди могли відпочивати прямо посеред поля. Вторинне використання застосували і дизайнери інтер’єру школи Camondo Méditerranée — усі меблі тут із перероблених матеріалів.
Колір
У шорт-листі немає жодного сіро-бежевого інтер’єру з білим мармуром: дизайнери все більше вдаються до кольору. Інтер’єри у природних відтінках були й залишаються актуальними, але яскраві насичені палітри зараз з’являються все частіше. Дизайнери фарбують в один колір приміщення цілком (інтер’єр лондонського магазину Jacquemus), використовують великі площини одного кольору (магазин Aesop у Торонто), розставляють кольорові акценти (Schwan Locke) або застосовують поєднання трьох чи більше кольорів — колорблок (Ottolenghi Test Kitchen, Terrace, шоурум Durat).
Плавні форми
Округлі, важкі й пухкі форми можна побачити у дизайні меблів і предметів побуту. Так, студія Hop Design створила столові прибори незвичних форм Font Cutlery Set для людей із різними фізичними можливостями — йдеться про спритність та силу рук, що може бути результатом травми чи хвороби. Ручки ложок, виделок і ножів — округлі й товстенькі. Дизайн інших меблів та предметів інтер’єру теж не можна назвати вишуканим і тендітним. Це, зокрема, диван Link Loop, дерев’яні меблі Low Collection, стіл Petra, дверні ручки Fat Collection, пуфи Boa Pouf.
Форма хвилі й напівкола цього року з’являлася на фасадах будівель (у проєктах Gadi House, будинку в Янакачо), на дахах (готель Casona Sforza, ком’юніті-центр Yong’an Village, будинок Piyandeling Artisan House), в інтер’єрі (офіс Midtown Workplace, магазин Monc, шоурум Proud Gallery, ресторан Spice & Barley), в меблях (шафа Mother and Child Cabinet), а також у самій формі споруди (як-от у будівлі інформаційного центру фьорду Ілуліссат у Гренландії).
Фото на обкладинці: Jonathan Leijonhufvud