Футбольні стадіони — не просто спортивні споруди. За ними, як за підручником, можна вивчати історію архітектурних стилів. Перевірте самі — за допомогою нашої гри.
У Барселоні реконструюють «Камп Ноу», чи не найвідомішу футбольну арену світу. За рекордні $1,8 мільярда споруду збільшать, вкриють сонячними панелями та побудують у ній музей.
Ми помітили, що футбольні стадіони — ідеальні ілюстрації для вивчення архітектурних стилів та трендів. Дізнайтеся, чи розбираєтеся ви хоча б у чомусь із цього.
Це стадіон «Форбс Філд» у передмісті Піттсбурга, Пенсильванія, який проіснував з 1909 до 1971 року. Багато вертикальних ліній, орнамент, арочні вікна — схоже на певний стиль. Який?
Наприкінці ХІХ століття архітектори почали позбавлятися надмірностей у конструкціях та класичних елементів у оформленні. Так виник модерн, який вважають провісником модернізму.
Цей стадіон збудували у 1909 році. Стилістику модерну видає вертикальне членування, козирок фасаду, що сильно виступає, тип вікон і оздоблення. До наших днів споруда не збереглася. Її знесли в 1970-му.
Олімпійський стадіон у Берліні мав продемонструвати гостям Олімпіади 1936 року велич Третього рейху. Який стиль для цього обрали архітектори?
У Третьому рейху більшість сучасних для того часу архітектурних стилів вважали «єврейським винаходом», протиставляючи їм монументалізм, популярний перед Другою світовою війною. Для нього характерні відсилки до класики — в цьому випадку до архітектури Давнього Риму. Таким чином нацистські архітектори Вернер Марх і Альберт Шпеєр намагалися показати велич Третього рейху. Але будівля все одно має риси ворожого нацистам функціоналізму: колони та карнизи вийшли спрощеними, а поверхні — пласкими.
Кінець 1930-х, Південна Америка. Стадіон «Паулу Машаду де Карвалью» в Сан-Паулу нагадує старі американські кінотеатри. Який стиль цього разу?
Спочатку головний футбольний стадіон країни мав виглядати більш лаконічно, але щойно його почали зводити, у Бразилії була встановлена диктатура. Націоналістичний уряд вирішив продемонструвати велич країни. Стадіон розширили й додали колони і шпилі, тому споруда віддалено нагадує Олімпійський стадіон у Берліні. Та через простоту, плавні пласкі площини, круглі віконця, як у морського лайнера, «Паулу Машаду де Карвалью» все ж відносять до ар-деко — стилю, притаманного архітектурі початку ХХ століття. Форми в ар-деко витончені, пласкі й геометричні, як у модерні, та симетричні, як у неокласиці.
Центральний республіканський стадіон у Києві (сьогодні «Олімпійський») побудували у 1960-х — він схожий на космічний корабель. Якому стилю притаманна така форма?
Післявоєнному модернізму властиві простота, відсутність нефункціональних елементів і легкість форм, наче будівлю нічого не тримає на землі.
Після завершення Другої світової війни архітектори прагнули відхреститися від усього старого. Індустріалізація та використання залізобетону дали можливість втілювати нові ідеї. Республіканський стадіон — приклад саме такої повоєнної архітектури.
Для мюнхенського Олімпійського стадіону архітектор Отто Фрай зробив покриття, схоже на павутиння. Який напрям в архітектурі імітує природу?
Фрай звернувся до біоніки, коли створював проєкт. Він накрив трибуни стадіону шатрами, щоб захистити глядачів від опадів і сонця. Шатри вийшли надміцними, але при цьому легкими та прозорими.
Архітектурна біоніка є не просто напрямом модерністської архітектури, це ціла філософія. Її теза така: природа — довершена, ми маємо вчитися будівництва у неї.
Стадіон Сардара Валлабхаї Пателя побудований із залізобетону та не має опор. Він зведений у стилі, який через спекотний та вологий клімат став популярним в Індії. У якому?
Цей бруталістський стадіон для гри у крикет, розташований в Ахмадабаді, спроєктував архітектор Чарльз Корреа у 1960 році. Будівля не має звичних для таких випадків опор, які тримають чашу з трибунами. Замість них — прораховані залізобетонні консолі. Елементи споруди необроблені й масивні, що є ознакою класичного бруталізму. Для Індії цей стиль став мало не національним, рятуючи місцевих жителів від спеки затінком, прохолодою та провітрюванням. Усе завдяки складним бетонним конструкціям.
Стадіон «Ламбо Філд» у місті Грін-Бей, штат Вісконсин, поєднує у собі різні стилі. Яка архітектурна епоха таке дозволила?
Так виглядає стадіон «Ламбо Філд» після реконструкції 2003 року. Спочатку він мав просту модерністську чашу на опорах. Щоб розширити споруду, до неї прибудували колони з імітацією капітелей, а починаючи з третього рівня стадіон взагалі нагадує історичну дерев’яну архітектуру США.
Така мішанина характерна для постмодернізму. У США він виник наприкінці 1960-х, коли модерністської функціональності архітекторам було недостатньо, до того ж вони прагнули різноманіття. У моду повернулися забуті класичні прийоми, а звичні табу відкинули, поєднуючи все з усім.
У техаському Арлінгтоні є стадіон, схожий на панцир зі скла і металу. Який стиль любить ці матеріали?
Цей стадіон AT&T побудований у 2009-му, наприкінці епохи хайтеку. Мембранне покриття споруди тримається на двох відкритих металевих арках, нічим не оздоблених, як і інші елементи будівлі. Вона має розсувний дах та може змінювати свою конфігурацію. Уночі крізь скло у яскравому світлі видно нутрощі конструкції. Така відкритість, відсутність каменю й технологічність притаманні тільки хайтеку.
Стадіон «Мерседес-Бенц» у Атланті вирізняється ламаними формами і псує панораму міста. Що це за стиль?
Деконструктивізм протиставляє себе логічності, функціональності та впорядкованості модернізму. Здається, наче конструкцію зламали й зібрали абияк. Деконструктивізм вважають одним із найбільш неекономічних і неестетичних стилів. Такі будівлі вражають перехожих, але руйнують панораму міст. Стадіон «Мерседес-Бенц» не виняток: він агресивно врізається у простір центру Атланти.
Стадіон 974 у Катарі створений із морських контейнерів. Його можна розібрати та наново зібрати в іншому місці. Як такий підхід називається?
Стадіон 974 у Рас-Абу-Абуді — сучасна інтерпретація метаболізму, який виник у Японії наприкінці 1950-х років. Землі бракувало, тому архітектори придумали спосіб заміни старих споруд на нові, добудовуючи, переставляючи чи навіть прибираючи зайві елементи. А невдовзі взагалі почали зводити помешкання з окремих модулів, аби будь-якої миті перезібрати їх. Цей стадіон складається з 974 морських контейнерів. Після Чемпіонату світу з футболу 2022 року його демонтували. Модулі планують перевезти в інше місце — ймовірно, в Уругвай, де 2030 року відбудеться чемпіонат, — і зібрати там такий самий стадіон.
Серед катарських пісків стоїть величезний намет — стадіон «Ель-Байт», створений бюро Альберта Шпеєра. Виглядає екзотично. Що за стиль?
Стадіон у місті Ель-Хаур звели до футбольного чемпіонату 2022 року. Як можна помітити, архітектор надихався традиційними наметами кочівників, тому стадіон має шатрове покриття, оздоблений візерунком фасад і переносні сидіння — відсилка до житла бедуїнів. Але масштабність задуму не врятувала проєкт, а бездумне копіювання форми без переосмислення вилилося у кітч.