Закулісся: Як анонімна фотографія породила культурний феномен
Закулісся (The Backrooms) — онлайн-легенда та
Народження легенди
Феномен Закулісся розпочався з сайту 4chan у травні 2019 року. Тоді анонімний користувач запустив тред на дошці про паранормальні явища, попросивши поділитися «тривожними зображеннями». Одним із них стала фотографія коридору з жовтими стінами.
Згодом інший анонімний користувач додав до світлини такий підпис: «Якщо не бути достатньо обережним і випасти з реальності, то можна опинитися в Закуліссі. Там немає нічого, крім затхлого запаху старого килима, божевілля жовтих шпалер і нестерпного шуму люмінесцентних ламп, а також 600 мільйонів квадратних миль випадково розділених порожніх кімнат. Бережи вас Бог, якщо почуєте, як щось блукає поруч, адже це щось уже напевно вас почуло».
Після цього про Закулісся почали говорити на інших платформах, зокрема на Reddit і Twitter. На цю тему було створено безліч мемів і страшилок, що ще більше популяризувало крипіпасту. Багатьом простір здавався напрочуд знайомим. Користувачі почали ділитися власним досвідом перебування у подібних місцях. Одні згадували про закинуті будівельні майданчики та будинки для літніх людей, інші казали, що бачили Закулісся уві сні. Але всі ці історії поєднувало відчуття екзистенційного жаху і внутрішньої порожнечі.
жанр інтернет-фольклору, мета якого — викликати почуття страху та занепокоєння
Рівні Закулісся
За легендою, щоб опинитися в Закуліссі, потрібно випасти з реальності. Такий стан відомий як noclip і пов’язаний із відеоіграми. Уперше ця команда з’явилася у грі Doom II: Hell on Earth (1994). З допомогою чит-коду гравець міг проходити крізь фізичні перешкоди — стіни, підлогу і стелю. Сьогодні термін noclip має ширший контекст та означає збої у свідомості, коли людина починає сумніватися у реальності того, що відбувається. Не дивно, що оригінальну концепцію Закулісся з часом розширили у нових історіях і відеоіграх, вигадавши три основних рівні.
Рівень 0 (Вестибюль). Цей рівень зображений на оригінальній фотографії Закулісся. Однією з «сутностей» у ньому є «гончі» — їх описують як «знівечених гуманоїдних істот, яких слід уникати за всяку ціну». Особливістю рівня є «зона аномалії», що може призвести до повернення у реальність, переміщення на початок рівня або в інший рівень.
Рівень 1 (Житлова зона). Цього рівня людина може досягти, коли вирішує не входити у «зону аномалії», а натомість блукає навколо Рівня 0 кілька днів. Він виглядає як темний і брудний склад із низинним туманом і калюжами. Люмінесцентні лампи починають мерехтіти частіше, час від часу вимикаючись. У цей момент нібито з’являються істоти. Також тут є запаси води, завдяки чому рівень придатний для життя.
Рівень 2 (Нездійсненні мрії). Це найтемніший і найтепліший рівень, що виглядає як довгі службові тунелі з трубами на стінах. Його досягаєш, коли блукаєш навколо Рівня 1 протягом тривалого часу. Єдиний спосіб втекти — це зберігати спокій. Ті, хто пережив досвід перебування у Закуліссі, кажуть, що звідти можна піти лише тоді, коли воно стане вашим домом.
Культурний вплив
У 2019 році студія Pie on a Plate Productions випустила горор-гру The Backrooms за мотивами крипіпасти, в якій гравець має проходити рівень за рівнем. Згодом вийшли ще дві гри про Закулісся, які мало чим відрізнялися від попередньої.
На початку 2022-го режисер і VFX-художник Кейн Парсонс виклав на своєму ютуб-каналі короткометражний фільм «Закулісся (Знайдене відео)». Ролик був поданий як VHS-запис 1996 року, який зробив оператор-підліток: наче той випадково потрапляє з вулиці прямо в Закулісся і починає блукати коридорами, поки не зустрічає загадкову істоту, що переслідує його.
У короткометражки майже 40 мільйонів переглядів. Журналістка американської радіостанції WPST Еріка Рассел назвала її «найстрашнішим відео в інтернеті». Мабуть, найкраще показане в ролику описує один із коментарів під ним: «Аналоговий горор, який одразу показує вам, що в ньому такого жахливого. Ні передісторії, ні історії, нічого. Просто чистий терор, поданий на тарілочці».
Відтоді Парсонс завантажив ще дванадцять відео на тему Закулісся, створених у тій самій стилістиці. Веб-серіал розповідає про вигадану організацію Async Foundation, яка досліджує таємний світ Закулісся з метою вирішення «всіх поточних і майбутніх потреб у сховищах і житлових приміщеннях». Проєкт став основою для численних пародій. Наприклад, першу серію відтворили у форматі гри Minecraft.
Легенда про Закулісся стала натхненням для творців серіалу «Розрив», що вийшов на AppleTV+ цього року. Науково-фантастичний трилер розповідає про технокорпорацію, яка стирає пам’ять офісним працівникам. Також феномен порівнюють з іншими явищами у світі горору — фотографуванням
сюрреалістичні знімки низької якості, які мають передати почуття ностальгії, втраченості та невпевненості