Фотопроєкт

У мене немає дому

Під час війни фотографка Яна Сідаш в основному знімає репортажі та документує історії людей. Але паралельно вона збирає серію про домівки, які також спустошила ця війна.
Яна Сідаш

Фотографка. Фіналістка міжнародного конкурсу Fujifilm Moment Street Photo Awards 2021, випускниця курсу Visual Storytelling 2022 від ICP. Роботи були представлені на колективних виставках в Україні, Японії, Сінгапурі, Німеччині, Польщі та Данії.

— «Мені нема куди повертатись», «у мене більше немає дому», «я не знаю, що з моїм будинком» — фрази, які я часто чую від внутрішньо переміщених осіб та вимушених переселенців. Вони живуть у підвалах, метро, тимчасових притулках, шукають нові квартири, переїжджають з місця на місце. І вони втомилися бути гостями в чужих домівках, але повертатися немає куди.

Подорожуючи країною і фотографуючи, як життя людей докорінно змінилося і продовжує змінюватися, я вирішила зробити серію також про війну, але іншою мовою — не документальною чи репортажною, а радше художньою. Я вважаю, що говорити про війну потрібно всіма можливими мовами. Коли за кордоном до війни звикають або взагалі вже не помічають її, я хочу якомога голосніше кричати про те, що війна в моїй країні є, війна ранить, війна вбиває.

Говорити про війну потрібно всіма можливими мовами.

Я почала робити світлини спалених російськими снарядами стін спочатку скоріше несвідомо. Просто фотографувала їх та далі знімала репортажі про людей. Пам’ятаю, як навесні 2022-го вперше зайшла у вщент зруйнований під’їзд на Північній Салтівці у Харкові, довго стояла в тому будинку, не розуміючи, де я і що я.

Я почала робити світлини спалених російськими снарядами стін несвідомо. Навесні 2022-го зайшла у вщент зруйнований під’їзд на Північній Салтівці у Харкові.

Потім, знімаючи в інших містах — в Одесі, на Дніпропетровщині, Київщині, — я вже усвідомлено заходила до зруйнованих будинків та фотографувала стіни. Зараз я продовжую їздити країною, документуючи усе довкола, і не забуваю зробити світлину ще однієї стіни. Так я нагадую про ті спустошені місця, кожне з яких має свою історію.

Нове та Найкраще

779

663

656
1 043

Більше матеріалів