В Азії 20 тисяч років тому бушувала епідемія коронавірусу — дослідження

Учені виявили докази того, що близько 20 тисяч років тому Східну Азію охопила епідемія коронавірусу. Пандемія була досить руйнівною, тому у ДНК сучасної людини можна знайти сліди генних мутацій. На думку дослідників, епідемія бушувала протягом багатьох років, повідомляє The New York Times.

Читайте також: Розвідка США продовжить вивчати теорію про лабораторне походження коронавірусу. Вона вважалася конспірологічною — що змінилося?

Віруси викликають значні зміни в геномі людини. Якщо одна версія гена домінує над іншими у більшості представників певної групи людей, учені знають, що це, найімовірніше, ознака швидкої еволюції в минулому. В останні роки біолог-еволюціоніст з Університету Аризони Девід Енард і його колеги досліджували геном людини, щоб відновити історію безлічі вірусів. Коли вибухнула пандемія COVID-19, Енард вирішив перевірити, чи залишили стародавні коронавіруси свій відмітний слід.

Учені під керівництвом Енарда порівняли ДНК тисяч людей із 26 різних популяцій по всьому світу. Команда вивчала комбінації генів, які мають вирішальне значення для коронавірусів, але не для інших видів патогенів. При дослідженні геному жителів Східної Азії вчені виявили, що 42 гени є домінантними. Це доводило, що люди в регіоні адаптувалися до стародавнього коронавірусу.

Енард і його колеги з’ясували, що всі 42 гени мають приблизно однакову кількість мутацій, а отже, всі вони швидко еволюціонували приблизно в один і той самий час. За оцінками вчених, ці гени розвинули свої противірусні мутації близько 20-25 тисяч років тому. Процес розвитку мутацій був досить довгим — він міг досягати декількох століть. Це відкриття здивувало дослідників, оскільки населення Східної Азії в той час не було представлено щільними спільнотами, а утворювало невеликі групи мисливців-збирачів.

Учені порівняли гени жителів цього регіону з генами представників інших популяцій і не знайшли слідів схожих мутацій. Дослідники зробили висновок, що пандемія стародавнього коронавірусу, ймовірно, охопила тільки Східну Азію.

Еволюційний генетик з Університетського коледжу Лондона Аїда Андрес, яка не брала участі в цьому дослідженні, заявила, що вважає висновки вчених переконливими. Однак, на думку Андрес, поки не можна з точністю сказати, коли саме вибухнула епідемія стародавнього коронавірусу. «Визначення часу — складне питання. Сталося це на кілька тисяч років раніше або пізніше — гадаю, це те, в чому ми не можемо бути абсолютно впевнені», — зазначила генетик.

Відкриття вчених має важливе значення з точки зору пандемії COVID-19: якщо найближчим часом не взяти поширення вірусу під контроль за допомогою вакцинації, епідемія може бушувати ще багато років.


Фото: Depositphotos

Нове та Найкраще

8 353

1 031

846
1 304
Більше матеріалів