У Бабиному Яру відкрили «Кришталеву стіну плачу» Марини Абрамович
На території Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» у Києві відкрили новий арт-об’єкт — «Кришталеву стіну плачу» сербської художниці Марини Абрамович. Стіна завдовжки 40 метрів і заввишки 3 метри складається з українського вугілля антрациту та кристалів кварцу з Бразилії.
«Я передбачаю широку участь громадськості. „Кришталева стіна плачу“ — це витвір мистецтва, який може жити тільки тоді, коли до нього звертаються щодня. […] У моєму уявленні Західна стіна Єрусалима концептуально продовжується до самого Бабиного Яру, перетворюючись на Стіну Плачу і Зцілення», — сказано в описі проєкту, розміщеного від імені художниці. Поруч зі стіною є інструкція, в якій вказані рекомендації щодо того, як взаємодіяти з арт-об’єктом: необхідно встати перед стіною, притулившись головою, серцем і животом до кристалів, сформулювати питання і поміркувати над ним.
У церемонії відкриття, присвяченій 80-й річниці трагедії в Бабиному Яру, крім Марини Абрамович взяли участь президент України Володимир Зеленський, президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр і президент Ізраїлю Іцхак Герцог, а також представники єврейських організацій та українці, які отримали звання Праведників народів світу за порятунок євреїв від смерті під час Голокосту. У ході заходу Державний симфонічний оркестр Німеччини виконав 13-у симфонію Дмитра Шостаковича «Бабин Яр», а в синагозі «Місце для роздумів» прочитали молитву в пам’ять про загиблих.
Сьогодні на сайті інституції також опублікували перші 159 імен німецьких солдатів, які вбивали євреїв у Бабиному Яру. До кінця року на території центру зведуть музейний простір «Курган пам’яті», експозиція якого розповість про ті події за допомогою технології 3D-моделювання.
Наприкінці вересня на станції київського метро «Дорогожичі» відкрилася виставка «Бабин Яр як Зона відчуження», що складається зі знімків фотографа Антуана д’Агати і коротких текстів письменника Джонатана Літтелла. 5 жовтня на території меморіального центру відбулася українська прем’єра документального фільму Сергія Лозниці «Бабин Яр. Контекст». Стрічка заснована на архівних матеріалах і розповідає про події, які призвели до вбивства понад 33 тисяч євреїв в окупованому нацистами Києві 29 та 30 вересня 1941 року.
Зображення надані Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр».