У Шотландії посмертно помилують близько 4 тисяч людей, страчених як відьми та чаклуни

У Шотландії розроблять законопроєкт для посмертного помилування людей, страчених у XVI—XVIII століттях за звинуваченням у чаклунстві. Цю кампанію два роки тому розпочала група активістів «Відьми Шотландії», тепер вона заручилася підтримкою уряду країни, пише The Guardian.

Закон про чаклунство діяв у Шотландії з 1563 до 1736 року. За цей період було проведено п’ять «великих шотландських полювань на відьом» та кілька загальнонаціональних судових процесів. Обвинуваченим інкримінували те, що вони нібито зв’язувалися з дияволом, викликали шторми для потоплення кораблів, робили різні замовляння і перетворювали людей на тварин та птахів. Усього за звинуваченням у чаклунстві судили 3 837 осіб, із них 84% — жінки, яких вважали відьмами. Дві третини засуджених були страчені та спалені. Зазвичай їх душили до смерті, а потім спалювали на багатті, щоб не залишати тіло для похорону. Від багатьох отримували зізнання за допомогою тортур, що включали позбавлення сну, висмикування нігтів і проколювання шкіри голками.

Читайте також: Убий на здоров’я: Як пов’язані епідемії та полювання на відьом

Адвокатка Клер Мітчелл, яка очолює кампанію «Відьми Шотландії», добивається помилування, вибачень і створення національного пам’ятника жінкам, які стали жертвами полювання на відьом. Мітчелл каже, що за час дії закону про чаклунство в Шотландії стратили вп’ятеро більше людей, ніж в інших країнах Європи. «Для порівняння: у Салемі звинуватили у чаклунстві 300 осіб і стратили 19», — зазначила адвокатка.

На сайті кампанії сказано, що атрибути, приписувані відьмам, — мітли, котли, чорні кішки та гострокінцеві капелюхи — в Середні віки були притаманні жінкам, які варили пиво як альтернативу брудній питній воді. У котлах готували алкоголь, мітлу вішали над дверима як символ наявності свіжого пива, кішок тримали для лову мишей, а гострі капелюхи надягали, щоб бути помітними на ринку. Коли пивоваріння почало приносити великий прибуток, чоловіки поступово витіснили жінок із цієї галузі.

У 2017 році команда вчених з Університету Данді опублікувала портрет шотландки Ліліас Еді, відтворений за фотографіями її черепа. На початку XVIII століття жінку піддали тортурам і засудили до тюремного ув’язнення як відьму — влада звинувачувала Ліліас у чаклунстві й тому, що вона займалася сексом із дияволом.


Фото: Depositphotos

Одне з найвідоміших полювань на відьом — судовий процес у місті Салем (США) у 1692—1693 роках. Згодом усіх засуджених виправдали.

Нове та Найкраще

8 871

1 202

973
1 463
Більше матеріалів